Elikkäs käyttämäni kuvankäsittely ohjelma on Adobe Photoshop Elements 3.0
Tässä olisi pari kysymystä:
1) Miten saa muokattua osan kuvasta mustavalkoiseksi? Osa jää siis värilliseksi, esim muuten mustavalkoinen kuva, mutta kuvassa on pöydällä punainen omena.
2) Miten saa siististi vaihdettua kuvan taustaa, esim kuvassa on henkilön kasvot ja tausta pitäisi muutta ilman, että jää näkyviin rajat?
Ohjelma on englannin kielinen ja haluaisin saada siitä kaiken hyödyn irti, että tietäisikö kukaan mistä voisi/kannattaisi hankkia joku käyttöopas? Olisiko kellään myytävänä?
Adobe Photoshop Elements 3.0
5
1920
Vastaukset
1) Helpoiten osan kuvasta saa mustavalkoiseksi maalaamalla kyseiset osat mustalla värillä valiten siveltimen sekoitustilaksi color (väri).
2) Käytä lasso- tai polygonal-lasso-työkalua siten, että asetat feather-arvoksi 1 tai 2 pikseliä. Loppu on kiinni käden vakaudesta, silmän tarkkuudesta ja viitseliäisyydestä tehdä siistiä työtä. Kopioi rajattu/syvätty/leikattu kuvan osa ja liitä se haluamaasi kuvaan.
Näin asiat toimivat varsinaisessa Photarissa; ymmärtääkseni Elements ei näissä perusjutuissa isoveljestään yleensä mitenkään eroa.
Elements-ohjeita löytyy suomeksi ainakin tästä osoitteesta:
http://www.uku.fi/opk/tvt/kuvankasittely/- Kuvankäsittelijä 9
Aika hyvän vastauksen saitkin, mutta oman vinkkini annan kuitenkin.
Eräs nuori tyttö neuvoi aikanaan minua: Tasot on keksitty!
Eli avaa kuva. Kopio se leikepöydälle.
Avaa samankokoinen uusi "kuva", ei uutta tasoa.
Liitä se leikepöydällä oleva kuva uuteen, jolloin se tekee uuden tason.
Tee vielä uusi taso, eli kolmas samaan nippuun ja liitä uudelleen muokattava kuva siihen.
Sen jälkeen muutat alemman kuvan ( eli keskimmäisen tason ) mustavalkoiseksi.
Sitten otat pyyhekumin ja aktivoit ylimmän, eli värillisen tason ja pyyhit siitä kaiken muun pois, paitsi sen jonka haluat värillisenä pysyvän.
Siksi tuo alin tyhjä, valkoinen taso, että voi haalistaa Opacity säätimellä ja tehdä muitakin säätöjä tähän mustavalkoiseen tasoon. Ne kun ei onnistu jos tuo mv-kuva on alimmalla tasolla. - Pertti Kalevi
Levynpoltto-ohjelma ei toimi Creations-tilassa.Valintalaatikkoon eitule luetteloa polttavista asemista( minun koneessani on vain yksi).Mitä voin tehdä?
- ehkä näin
Konstit on monet.
– laita kaksi kuvaa (tasoa) päällekkäin
– muuta ja säädä päällimmäonen taso mustavalkoiseksi
– pyyhi/leikkaa tms. mv-tasosta pois ne kohdat joihin haluat värit. - rajat?
2) Miten saa siististi vaihdettua kuvan taustaa, esim kuvassa on henkilön kasvot ja tausta pitäisi muutta ilman, että jää näkyviin rajat?
Tuo ei kai ole mahdollista jos rajaa ei näy niin henkilö ei erotu taustasta. Ihan kaikki näkeminen perustuu siihen, että näemme rajat paitsi yksivärisillä pinnoilla ja ns. liukuväressä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997853- 1075617
- 2754881
- 494843
- 763607
- 512859
- 632605
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222468Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292412- 412294