Ihan mielenkiinnosta kyselisin että minkälaisisa yöpukuja pidätte vauvoillanne näin kesäöinä:)kertokaa myös vaavinne ikä. Meidän pojalla 5,5kk on joskus sellain kesäasu mis on lyhyet lahkeet ja hihat tai sit joskus on sellain "kokopuku" mis on avonaiset/umpinaiset lahkeet..nii ja viel et minkälaista peittoa pidätte? meillä on se äp:n peitto.
G: Yöpuku
9
803
Vastaukset
- Sisely
Poikanen 8,5kk pukeutuu öisin bambusilkkiseen, pitkähihaiseen unipussiin. Ei tarvitse peittoa. =D
- Äiti kahdelle
Nukkuu parhaiten pelkässä vaipassa ja peiton potkii heti pois päältä.
Välillä kun on ollu enempi vaatetta niin ollu ihan hikisenä =( - Äiti+tyttövauva
Meillä on käytössä H&Mltä ostetut sellaset lammas yöpuvut :) ja unisukat.Peiton tyttö potkii pois :) Meillä asunnossa hieman viileä.. Tyttö 5,5kk
- paitsi peitto
Meillä on käytössä koko repertuaari, paitsi peitto ei kelpaa.
Viimekesänä nukkui vaippasillaankin kuumina öinä (normi vastasyntyneen ikäisenä ja kk ennenkin, keskonen siis).
Nyt on käytössä kokopotkarit tai jalkaterätön kokopuku. Tuossa kun oli lämpimämpiä päiviä pari viikkoa sitten, nukuttiin lyhythihasella bodyllä. Jos varsinaiset yöpuvut on pesussa, käytetään bodyä ja trikoohousuja. Nyt kalenterin mukaan 1v, vastaa 10kk. - 5kk
tyttö 5kk. helteellä vain pieni body ja muuten vetskallinen koko yökkäri. ei kovin paksu, neiti on aika kuumahinen :)
- nukkuupi....
ihan bodyssa ja potkareissa.housut potkii jaloista ja koko pukuja en tykkää käyttää,kun ne vetskarit raapii...peitto meilläkin potkitaan pois.jos yhtään vähemmän päällä niin on heti varpaat ja kädet ihan kylmät.
mMillä on yökkärinä nyt sellanen KappHallin unipuku, missä lyhyet lahkeet ja hihat. Ja peittona ihan vaan pussilakana. Ja tyttö on 7 kk.
- Henni78
meillä pojalla aina ollut pitkähihainen ja -lahkeinen yöpuku (tai body ja sukkikset) ja sukat jalassa. Äitiyspakkauksen peitto myös päällä. Peiton asettelen niin, että se tulee kainaloiden alle ja reunat taitan patjan väliin, jotta pysyy päällä. Jätän peiton ruttuun niin että jalat näkyvät alareunan alta, jottei peittoa pääse potkimaan pois. Jossain vaiheessa myöhemmin laitan peiton myös jalkojen päälle. Hyvin se useimmiten pysyy päällä..
- tyttönen 8kk
nukkuu yleensä lyhyt/pitkähihaisella bodylla tai yöpuvussa jossa lahkeet avonaiset. Peiton potkii aina pois, se on ihan turha meidän talossa, mutta tuo hänelle turvaa kun saa sen päälleen jos herää tms :)
Jos on kuuma niin ihan vaipalla mennään tutimaan! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2017444- 564882
- 244537
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni254447Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364260Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h594140- 623733
- 423385
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on342656- 452389