Art Deco replika timanttisormus netista

Uskallanko....

Onko kukaan tilannut kihla/vihkisormustaan netista (www.faycullen.com)? Ko. sivustolla on Art deco tyylin timantti- ja rubiinisormus, johon on aivan taysin rakastunut. Timantin vari F/G, ja puhtaus SI2, karaatti 0.46.

Hinta monta sataa enemman kuin oli alunperin tarkoitus, mutta olen aina rakastanut art deco tyylia.

Onko kukaan ostanut sormuksiaan netista USA:sta? Mita kokemuksia? Taman hetken dollarin kurssillahan tama olisi jopa kannattavaa....

4

1112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kestävyys

      väri on tosi hyvä, sulkeutumia on hiukan enemmän kuin normi suomalaisessa työssä käytettävissä timanteissa! katso ja vaadi mukaan timanttitakuu todistus ja katso että leimat on kunnossa.

      jos näin sivuilla oikean sormuksen on rubiini aivan kohollaan, tämä tarkoittaa että ottaa kaikki iskut vastaan. ja rubiini on juuri niitä jotka eivät kestä iskuja!!!!!!! saatko kiveä suomesta jos ja KUN se menee halki? varmista asia. vihkisormus on jokapäiväiseen käyttöön..

      en valitettavasti suosittele, vaikka kaunis sormus onkin! ihana juhlakäyttöön, muttei sovellu jokapäiväiseen käyttöön.:)

      • Uskallanko....

        En tilannut lopulta sivustola, juuri siksi etta valmistusjalki ei nayta olevan parasta mahdollista. Ja samanlaisen teettaminen kultasepalla olisi maksanut useamman tuhannen liikaa!!!

        Katsoit muuten vaaraa sormusta, haaveilemassani mallissa rubiinit olivat keskitiman molemmin puolin, vahan keskitimanttia alempana.

        Mutta - loysin antiikkikauppiaalta aidon art deco ajankauden sormuksen, jota rakastan ja joka nyt koristaa jo vasenta nimetontani! Se on siis kihlasormus, koska mieheni (hih - sulhaseni - en osaa tottua tuohon sanaan!!) on irlantilainen, joten kihlaudummen timantein, ja vihkisormus tulee olemaan silea.


      • timantit!

        Niiden lohkeavuus on lähelle nollaa, mutta timanttien lohkevuus on melko korkea. Kovuus ja lohkeavuus on ihan eri asiat. Rubiinien kovuus on sitä luokkaaa että voit sementillä ajaa autolla yli ilman että jää jälkeäkään, eli se siitäkin.

        Älä vastaa kysymyksiin jos et tiedä mitään jalokivista. Kiitos.


    • Voi mennä rikki.

      Ei vaadi kuin yhden oikeassa kulmassa kovaan pintaan niin se hajoaa. VS on laadun on mielellään oltava niin se kestää.

      www.timantit.com ja katso myös kultasormusten leimaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      343
      11603
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3517
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      108
      2827
    5. 92
      2686
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2429
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2314
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1470
    Aihe