Onko kukaan tilannut kihla/vihkisormustaan netista (www.faycullen.com)? Ko. sivustolla on Art deco tyylin timantti- ja rubiinisormus, johon on aivan taysin rakastunut. Timantin vari F/G, ja puhtaus SI2, karaatti 0.46.
Hinta monta sataa enemman kuin oli alunperin tarkoitus, mutta olen aina rakastanut art deco tyylia.
Onko kukaan ostanut sormuksiaan netista USA:sta? Mita kokemuksia? Taman hetken dollarin kurssillahan tama olisi jopa kannattavaa....
Art Deco replika timanttisormus netista
4
1132
Vastaukset
- kestävyys
väri on tosi hyvä, sulkeutumia on hiukan enemmän kuin normi suomalaisessa työssä käytettävissä timanteissa! katso ja vaadi mukaan timanttitakuu todistus ja katso että leimat on kunnossa.
jos näin sivuilla oikean sormuksen on rubiini aivan kohollaan, tämä tarkoittaa että ottaa kaikki iskut vastaan. ja rubiini on juuri niitä jotka eivät kestä iskuja!!!!!!! saatko kiveä suomesta jos ja KUN se menee halki? varmista asia. vihkisormus on jokapäiväiseen käyttöön..
en valitettavasti suosittele, vaikka kaunis sormus onkin! ihana juhlakäyttöön, muttei sovellu jokapäiväiseen käyttöön.:)- Uskallanko....
En tilannut lopulta sivustola, juuri siksi etta valmistusjalki ei nayta olevan parasta mahdollista. Ja samanlaisen teettaminen kultasepalla olisi maksanut useamman tuhannen liikaa!!!
Katsoit muuten vaaraa sormusta, haaveilemassani mallissa rubiinit olivat keskitiman molemmin puolin, vahan keskitimanttia alempana.
Mutta - loysin antiikkikauppiaalta aidon art deco ajankauden sormuksen, jota rakastan ja joka nyt koristaa jo vasenta nimetontani! Se on siis kihlasormus, koska mieheni (hih - sulhaseni - en osaa tottua tuohon sanaan!!) on irlantilainen, joten kihlaudummen timantein, ja vihkisormus tulee olemaan silea. - timantit!
Niiden lohkeavuus on lähelle nollaa, mutta timanttien lohkevuus on melko korkea. Kovuus ja lohkeavuus on ihan eri asiat. Rubiinien kovuus on sitä luokkaaa että voit sementillä ajaa autolla yli ilman että jää jälkeäkään, eli se siitäkin.
Älä vastaa kysymyksiin jos et tiedä mitään jalokivista. Kiitos.
- Voi mennä rikki.
Ei vaadi kuin yhden oikeassa kulmassa kovaan pintaan niin se hajoaa. VS on laadun on mielellään oltava niin se kestää.
www.timantit.com ja katso myös kultasormusten leimaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee683072Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."251940Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2581498Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.931486Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2561162Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki251059Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201044En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711020Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin761014- 97978