Kuka tietää mitä noi välittäjät saa palkkaa? Jos ne on ihan proviikka hommissa, niin kai niiden pitää saada suht hyvin per onnistunut kauppa!
Jos ajatellaan et kaupan hinta on esim 150.000€ ja niiden prosentti 4 = palkka tai palkkio 6000€.. ei se itse sitä varmaan kokonaan saa?! TAI jos saa, niin minäkin köyhä pyrin alalle.
Jos ajatellaan et kaupan hinta on esim 150.000€ ja niiden prosentti 4 = palkka tai palkkio 6000€.. ei se itse sitä varmaan kokonaan saa?! TAI jos saa, niin minäkin köyhä pyrin alalle.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei siihen hommaan kaikki pääse. Kiinteistönvälittäjän työ on kovaa, illat ja viikonloput menee ja kännyyn pitää vastata aina. Koulutustakin vaaditaan. Vaan oletkos silti nähnyt niitä muskeliveneitä ja avoautoja välittäjillä? Ja arvaa vaan, missä välittäjät yleensä asuu ... siitä voit vähän päätellä että onko palkka hyvä.
Mietippä mitä päässäs liikkuis jos ne tulis sun asuntoo myymään ferrarilla?!
Ei ole avoautoa eikä muskelivenettä. Ole huoleti, huono palkka näissä hommissa, joka sentti on työllä ansaittava niin kuin muittenkin. Erityisesti nyt kun korot teki tällaiset tepposet ja maailmalta kuuluu vain huonoja uutisia. Ei syytä kateuteen. Silti kauppaa tehdään koko ajan.
Ei sun nyt tartte kaikille kertoo, mut sano mulle suurinpiirtein mitä saat per kauppa??
jos välityspalkkio esim. kauppahinnasta 2.7% niin siitä 60% välitysfirmalle ja 40% välittäjälle. Eli jos kauppasumma 100te niin välittäjälle jää 1080e.
Tällä mun tutulla saattaa olla hyviä kk eli tulee paljon kauppaa, mutta sitten saattaa tulla kaupattomiakin kuukausia, eli koko ajan täytyy olla "huonon kuukauden varalle" säästössä kun ei etukäteen voi tietää miten kauppa käy.
Ja silloin kun kauppa käy niin verottaja tietty vie SUUREN osan.
Mina olen valittaja ja vedan rahat siita valista. Mulla kultakaulakettu Nokia ja Volvo bensin. Muula ei koulutus kun ei tarvinu olla. Tulla vain seiso olohuone viikonloppu. Pida koru nakyma ei farkkuhousut jalkaan. Mula on kotona muskeli mun vaale hiuksi tyttoystava tykka mun muskeli ja tyttoystava kay toissa kun rahaa. Silloin vuokra no problem auto no problem eia bensa maska no problem.