Olemme kuumeisesti miettineet Onni Mikko -nimille jatkoa. Ensimääinen ja toinen nimi tulevat molempien suvuista mutta kolmas nimi olisi hakusessa. Haluamme ehdottomasti kolmannen nimen koska esikoisellammekin on.
Tyttö on Elli Anni Sofia.
Ehdotuksia otetaan mieluusti vastaan! Nimet: Johannes, Valtteri, Juhani ja Matias eivät sovi koska ne tulisivat taas suvusta ja haluamme yhden nimen, mikä ei tule suvusta.
Tyttö on Elli Anni Sofia.
Ehdotuksia otetaan mieluusti vastaan! Nimet: Johannes, Valtteri, Juhani ja Matias eivät sovi koska ne tulisivat taas suvusta ja haluamme yhden nimen, mikä ei tule suvusta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
esim.Joonatan,Aleksi,Santeri,Sakari minusta tässä "paremmuus"järjestyksessä
onni mikko oskari
onni mikko artturi
onni mikko eemeli
onni mikko taneli
onni ja mikko ovat perinteisiä nimiä, joten pitäkää kolmannen kanssa sama linja. ei mitään niklasta tai rasmusta tai vastaavaa muotinimeä. harmi, ettei se johannes käy.. olisin pitänyt sitä ykkösvaihtoehtona...
Eli mulle tuli heti mieleen kaks ehdotusta:
Onni Mikko Oskari ja
Onni Mikko Artturi
mutta näin taisi käydä jollekin muullekin, mutta taitaisivat siis sopia.
Ensimmäisenä, kun näin tämän otsikon, tuli mieleen nimi Antero, joten sanon sen.
Onni Mikko Antero.
Onni nimeä näyttää vanhemmista tässä vaiheessa varmaankin upealta, kun vielä suvussa löytyy nimen kantaja. Kannattaa kuitenkin miettiä, että lapsi elää Onnina koko elämänsä, ellei itse muuta sitä. Ei ole niitä kaikkein helpoimpia nimiä kantajalleen.
Miten olisi Olli? Minusta sopisi isonsiskon Elli nimeen. Ääntämyksellisesti kuitenkin niin selvät erot, että sekaisin eivät menisi.
Olli Mikko Juhani
Ps. Vieläköhän kouluissa on käytössä Aapinen, jossa seurataan Onnin ja Ennin vaiheita. Vaikka ovatkin hurmaavia karhunpoikia, niin miltä lapsesta tuntuisi opetella yhdessä luokkansa kanssa sen mukaan lukemaan. Jatkona tokaluokan kirja.
Miksei se sopisi lapsen nimeksi. Nimeä on käytetty vuosikymmeniä eikä se ole mikään järkyttävä uusnimi. Itselläni oli ala-asteella kirja, jossa oli Matti ja Maija. No luokallammekin oli Matti ja Maija. Mistä sitä voi tietää mikä nimi kirjassa on, en toki tuollaisen seikan takia hylkää mieheni kanssa Onni-nimeä. Ja mitä vikaa nimessä muutenkaan on? Se on vanha nimi, ja vaikka se on myös substantiivi, niin niinhän on myös esim. Meri, Tuuli, Hilla, Marja, Minja yms. En kyllä näe asiaa kanssasi ollenkaan samalta kannalta. Ja mietippäs esim. nimeä Asko. Mielummin nimeän lapseni tunteen kuin huonekaluliikkeen mukaan.
Ajattelemaan pyysin ennen nimen antoa. Hyvin tarkasti ja selkeästi teillä on ajateltu, joten se siitä.
Minä vain sanoin oman mielipiteeni, kun mielipiteitä täällä palstalla kyselit, joten se siitä.
mielipiteestäsi, tosin en kyllä hakenut mielipiteitä, vaan ehdotuksia Onni Mikolle jatkoksi.
Onni Mikko Aleksanteri
Onni Mikko Anttoni
Onni Mikko Anselmi
Onni Mikko Eerikki
Onni Mikko Elmeri
Onni Mikko Hermanni
Onni Mikko Ilmari
Onni Mikko Jalmari
Onni Mikko Nikolai
Onni Mikko Viljami
Onni Mikko Oskari
Mikko Onni Oskari
Onni Mikko Antero
Mikko Onni Antero
Onni Mikko Viljami
Mikko Onni Viljami
Onni Mikko Samuli
Mikko Onni Samuli
Onni Mikko Joonatan
Mikko Onni Joonatan
Onni Mikko Artturi
Mikko Onni Artturi
Onni Mikko Ilmari
Mikko Onni Ilmari
Nimiähän löytyy paljon.
Jep, noinhan onnistuu Onnin mukana säilyttämään eli Mikko ekaksi ja Onni tokaksi. :)
ihana yhdistelmä!!! Lisätkää nimen jatkoksi Oskari!!
Ensimmäisenä mieleen tuli Onni Mikko Henrikki.
Onni Mikko Elmeri
Onni Mikko Hermanni
Onni Mikko Henrikki