Miten siis OpenOffice veks

koneelta?

Kun pitäs Office 2007 saada tilalle.. Onko siis formatointi ainoa keino niinku joku tuolla alempana anto ymmöärtää??!!

5

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjauspaneeli -> Lisää tai poista sovellus -> OpenOffice.org -> Poista

      Jos olet asentanut OpenOfficen järjestelmänhaltijana, niin myös poisto vaatii järjestelmänhaltijan oikeudet.

    • trollaa

      >Onko siis formatointi ainoa keino...

      Eli sinulla ei ole tarkoituskaan tehdä muuta kuin heittää täällä läppää Microsoftin törkyhintaisen ja ominaisuuksiltaan surkean Office-paketin puolesta?

      Saatko siitä edes maksua, jotain likaisen työn lisää tms? ;)

      • aloittaja

        mutta sinä saat mut ihmetteleen. Mulla ei oo mitään tarvetta mainostella mitään vaan ihan omaan käytännön onkelmaani ratkasua haen. En oo nörtti tahi muukaan tietokoneasiantuntija joten joudun kyseleen.

        Kumpi on todennäkösempää: se että minä oon Microsoftin palkkaama OpenOffice-törkyilijä vaiko se, että haen apua eräältä asiaan liittyvältä keskustelupalstalta niin tuiki harvinaisen ohjelmiston asennukseen?


        Seuraavalla kerralla suosittelen pitään salaliittoteoreettiset mielikuvitushajatelmas pääkoppas sisällä.


      • omalle kohalle
        aloittaja kirjoitti:

        mutta sinä saat mut ihmetteleen. Mulla ei oo mitään tarvetta mainostella mitään vaan ihan omaan käytännön onkelmaani ratkasua haen. En oo nörtti tahi muukaan tietokoneasiantuntija joten joudun kyseleen.

        Kumpi on todennäkösempää: se että minä oon Microsoftin palkkaama OpenOffice-törkyilijä vaiko se, että haen apua eräältä asiaan liittyvältä keskustelupalstalta niin tuiki harvinaisen ohjelmiston asennukseen?


        Seuraavalla kerralla suosittelen pitään salaliittoteoreettiset mielikuvitushajatelmas pääkoppas sisällä.

        >Kumpi on todennäkösempää:

        Vaikea sanoa. Yleinen käsitys lienee että henkilö joka itse asentelee ohjelmia koneelleen, mikä ei tosiaakaan vaadi mitään nörttitaitoja, on kuitenkin sen verran perillä asiasta että tietää OpenOfficen olevan ihan tavallinen ohjelmisto MSOfficen tapaan ja sen että ne eivät mitenkään vaikuta toistensa toimintaan.

        Korostettakoon siis vielä että toisen niistä asentaminen EI VAADI toisen poistamista, formatoinnista puhumattakaan.


    • muuten en ota kantaa- enkä ...

      Voit pitää OpenOfficen vaikka asentaisin uudenkin toimisto-ohjelman. Niitä voi käyttää samaan aikaan.

      Minulla oli joskus OpenOffice ja poistin sen tarpeettomana.
      Mutta formatointi ei ole tarpeen, vaan sen voi poistaa lisää/poista - sovelluken kautta, niinkun yleensä ohjelmat kuuluu poistaa. Jos ohjelma itse ei sisällä poistotyökalua (niinkun ei muistaakseni tuo OpenOffice sisältänyt)
      Sen pitäisi siis poistua edellä mainitun kautta.

      Minulla tosin ei poistunut, ennenkun formatoin koko koneen.
      kun kyselin OpenOfficen tuesta, ne sanoivat että eivät ota kantaa eikä vastuuta netistä ladatuista ohjelmistaan. ja että kyseinen ohjelmalinkki (asennustiedosto - ohjelma) mikä mulla oli, oli melko todennäköisesti korruptoitunut ja viallinen, ja siksi sitä on mahdotonta poistaa.

      Eli ei ole sama, mistä linkistä sitä menee latailemaan. Varminta olisi ladata se joltain levykkeeltä (vaikka jonkun tietokonelehden levykkeeltä - tai tilata se OpenOfficen ylläpidolta).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      111
      952
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe