Miten siis OpenOffice veks

Kun pitäs Office 2007 saada tilalle.. Onko siis formatointi ainoa keino niinku joku tuolla alempana anto ymmöärtää??!!
5743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ohjauspaneeli -> Lisää tai poista sovellus -> OpenOffice.org -> Poista

Jos olet asentanut OpenOfficen järjestelmänhaltijana, niin myös poisto vaatii järjestelmänhaltijan oikeudet.

Äänestä

>Onko siis formatointi ainoa keino...

Eli sinulla ei ole tarkoituskaan tehdä muuta kuin heittää täällä läppää Microsoftin törkyhintaisen ja ominaisuuksiltaan surkean Office-paketin puolesta?

Saatko siitä edes maksua, jotain likaisen työn lisää tms? ;)

Äänestä
  • mutta sinä saat mut ihmetteleen. Mulla ei oo mitään tarvetta mainostella mitään vaan ihan omaan käytännön onkelmaani ratkasua haen. En oo nörtti tahi muukaan tietokoneasiantuntija joten joudun kyseleen.

    Kumpi on todennäkösempää: se että minä oon Microsoftin palkkaama OpenOffice-törkyilijä vaiko se, että haen apua eräältä asiaan liittyvältä keskustelupalstalta niin tuiki harvinaisen ohjelmiston asennukseen?


    Seuraavalla kerralla suosittelen pitään salaliittoteoreettiset mielikuvitushajatelmas pääkoppas sisällä.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    mutta sinä saat mut ihmetteleen. Mulla ei oo mitään tarvetta mainostella mitään vaan ihan omaan käytännön onkelmaani ratkasua haen. En oo nörtti tahi muukaan tietokoneasiantuntija joten joudun kyseleen.

    Kumpi on todennäkösempää: se että minä oon Microsoftin palkkaama OpenOffice-törkyilijä vaiko se, että haen apua eräältä asiaan liittyvältä keskustelupalstalta niin tuiki harvinaisen ohjelmiston asennukseen?


    Seuraavalla kerralla suosittelen pitään salaliittoteoreettiset mielikuvitushajatelmas pääkoppas sisällä.

    >Kumpi on todennäkösempää:

    Vaikea sanoa. Yleinen käsitys lienee että henkilö joka itse asentelee ohjelmia koneelleen, mikä ei tosiaakaan vaadi mitään nörttitaitoja, on kuitenkin sen verran perillä asiasta että tietää OpenOfficen olevan ihan tavallinen ohjelmisto MSOfficen tapaan ja sen että ne eivät mitenkään vaikuta toistensa toimintaan.

    Korostettakoon siis vielä että toisen niistä asentaminen EI VAADI toisen poistamista, formatoinnista puhumattakaan.

    Äänestä

Voit pitää OpenOfficen vaikka asentaisin uudenkin toimisto-ohjelman. Niitä voi käyttää samaan aikaan.

Minulla oli joskus OpenOffice ja poistin sen tarpeettomana.
Mutta formatointi ei ole tarpeen, vaan sen voi poistaa lisää/poista - sovelluken kautta, niinkun yleensä ohjelmat kuuluu poistaa. Jos ohjelma itse ei sisällä poistotyökalua (niinkun ei muistaakseni tuo OpenOffice sisältänyt)
Sen pitäisi siis poistua edellä mainitun kautta.

Minulla tosin ei poistunut, ennenkun formatoin koko koneen.
kun kyselin OpenOfficen tuesta, ne sanoivat että eivät ota kantaa eikä vastuuta netistä ladatuista ohjelmistaan. ja että kyseinen ohjelmalinkki (asennustiedosto - ohjelma) mikä mulla oli, oli melko todennäköisesti korruptoitunut ja viallinen, ja siksi sitä on mahdotonta poistaa.

Eli ei ole sama, mistä linkistä sitä menee latailemaan. Varminta olisi ladata se joltain levykkeeltä (vaikka jonkun tietokonelehden levykkeeltä - tai tilata se OpenOfficen ylläpidolta).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koneelta? kirjoitti:

Kun pitäs Office 2007 saada tilalle.. Onko siis formatointi ainoa keino niinku joku tuolla alempana anto ymmöärtää??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu