sprinkun paino

Paljonko sprinkkunne painaa? Kerro onko uros vai narttu. Meidän neiti painaa 26kg... 2v.
8867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meidän sprinkku narttu on kolme vuotias ja painaa noin 20kg.

On isokokoinen narttu, korkea jalkainen ja kapealinjainen.

Jos kuvittelisin omalle koiralle kuusi kiloa lisää painoa niin se olisi kyllä hurjan lihava.
:-)

Äänestä

....walesisprinkkuneiti (1,5 v) painaa reilut 15 kg. Painoa oli aiemmin vähän reilut 17 kg ja kasvattaja totesi että on hieman ylipainoinen. Vähennettiin ruokaa ja nyt paino tuon viitisentoista kiloa.

Onkohan teillä enkku vai walesi?? Aika paljon tyttö painaa....

Äänestä

isokokoinen 22kg

Äänestä

Oma isokokoinen narttuni 53,5 cm painaa noin reilut 25kg.

Toinen taas keskikoinen narttuni 49cm painaa noin 19kg.

Mitä tässä olen kymmenen vuotta aktiivisesti seurannut springerin rakennetta, niin kyllä se 49-51cm (noin norm. kokoinen) narttu enkku painaa siinä 18-22kg riippuen muodosta, onko massakas vai luikku. Uros saattaa hyvinkin painaa enemmän ja tietysti mitä isompi niin sitä enemmän taas.

Täytyy heti kysyä aikaisemmalta kirjoittajalta, että minkä korkuinen on enkkusi, jos se painaa vain 15kg sillä heti tältä istumalta sanoisin, että AIVAN liian laiha täytyy hänen olla, tai sitten ei ole lihaksia ollenkaan, mutta sitä varten kysynkin nyt ensin säkää, sillä tiedän, että on kyllä olemassa enkkujakin jotka ovat jääneet ns. "liian pieniksi tai todella pieniksi" jos niin voi sanoa.

Äänestä
  • Huomasit varmaankin että kirjoituksessani luki että meillä on WALESI eikä enkku!?!

    Neitimme säkä on n.45 cm ja sehän on narttuwalesille aika normi korkeus. Koiramme tosin oli pentueen pienimmästä päästä ja siro on edelleen veljiinsä verrattuna. Lihaksia on kyllä kertynyt, sen verran hyvin liikutaan.

    Äänestä

  • edell. kirjoitti:

    Huomasit varmaankin että kirjoituksessani luki että meillä on WALESI eikä enkku!?!

    Neitimme säkä on n.45 cm ja sehän on narttuwalesille aika normi korkeus. Koiramme tosin oli pentueen pienimmästä päästä ja siro on edelleen veljiinsä verrattuna. Lihaksia on kyllä kertynyt, sen verran hyvin liikutaan.

    Aika köykäinen on kyllä tuo walesityttö minunkin mielestäni. Omani painavat 21-23 kg. Normaalipaino welssillä on siinä 20 kg:n tuntumassa. Tietysti jos on luustoltaan ja muuten pienempi niin sitten eri asia.

    Äänestä

  • walesineiti (5v.) on säkäkorkeudeltaan n. 50cm ja painaa varmaan 19-20 kilon kieppeillä. Miedän neiti on kavanut "liian isoksi", ja mielestäni pienemmät welssit näyttävät hassuilta :)

    Kyllä kun meidän koira painoi 15 kiloa niin kylkiluut näkyivät ja selvästi... Ruokavalio-ongelmien takia pääsi näin laihaksi, nyt onneksi paino tasoittunut normaaliksi.

    Äänestä

uros iältään 1,5v 26kg, ja pelkkää lihasta=)
rumia ne luikurit, näkee ettei omistaja paljon muuta kuin hihna lenkeillä liikuta koiria=(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


....zzzzz...zzzz kirjoitti:

Paljonko sprinkkunne painaa? Kerro onko uros vai narttu. Meidän neiti painaa 26kg... 2v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu