Rajalinjan määrittely

Kuinka rajalinja jatkuu rannalla sijaitsevan pyykin jälkeen? Tapauksessani raja tulee viistosti rantaan, ja pyykki on vajaan 10 m päässä vesirajasta. Naapurin mukaan rajalinja jatkuu samalla linjalla vesirajaan, mutta minun tulkintani on, että pyykistä raja kulkee kohtisuoraan vesirajaan. Kiistellyllä alueella kulkee käyttämäni polku rantaan, ja naapuri on kasannut kiviä polulle useita kertoja, jotka tietysti olen roudannut pois. Nyt alkaa nyppimään tämä kivien kantelu ja kunhan saan varmistettua, että alue todella on minun, niin teen rikosilmoituksen haitanteosta.
6830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on kaiketi piirretty tiluskartta, josta selviää monta asiaa.

Äänestä

Kysymyksesi perusteella voisi päätellä, että kysymyksessä on vesijättömaa, joka ei ole teidän kummankaan vaan jakokunnan.

Mikäli näin on, ei naapurilla ole oikeutta estää kulkuasi vesijättömaalla (eikä päinvastoin). Vesijättömaan voi kukin lunastaa jakokunnalta oman tilansa kohdalta. Miten raja silloin kulkisi, sen tietää maanmittari.

Mikäli lunastuksella ja siihen liittyvällä maanmittaustoimituksella ei ole muuta merkitystä, kuin selvittää käyttöoikeus yhden naapurin kanssa, voinee asiaa kysäistä maanmittarilta (miten raja yleensä määräytyy tällaisessa tapauksessa)ja sopia naapurin kanssa sen mukaan.

Äänestä

Kiitos vastauksista. Mitään vesijättömaan lunastuksia ei ole tehty. Onko asia siis tulkittavissa siten, että rajapyykin ja vesirajan välinen alue on vesijättömaata? Tässä tapauksessa rantakivikkoa on n. 5 m ja tämän jälkeen maa nousee jyrkemmin ja pyykki on n. 5 m päässä ylimmästä vedenkorkeudesta. Kyseisessä välikössä kasvaa puita, ja siellä siis kulkee käyttämäni polku.

Äänestä

Kyllähän polkua rantaan voit käyttää oli sen maan omistaja kuka hyvänsä, jos siitä ei maanomistajalle mitään haittaa ole (ei ole lähellä asutusta tai peltoa yms).

Naapurisi on tyypillinen kahjo maalaisisäntä.

Äänestä
  • Vaikka raja kulkisi naapurin tulkinnan mukaan, niin polku kulkee siinä tapauksessa n. 1 m matkan naapurin puolella ennen rantaan tuloa. Polkua varten ei ole tehty mitään raivauksia, vaan se on muodostunut käytön myötä. Naapurin tontti on metsäpalsta, jolla ei ole edes rakennusoikeutta, joten mitään haittaa siitä ei ole.

    Äänestä

Juuri teidänlaiset hölmät rajoista riitelijät ovat meidän lakimiesten kultakaivos. Tappelette katkeraan loppuun saakka ja menetätte rahanne. Voi teitä onnettomia poloja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mökkiläinen kirjoitti:

Kuinka rajalinja jatkuu rannalla sijaitsevan pyykin jälkeen? Tapauksessani raja tulee viistosti rantaan, ja pyykki on vajaan 10 m päässä vesirajasta. Naapurin mukaan rajalinja jatkuu samalla linjalla vesirajaan, mutta minun tulkintani on, että pyykistä raja kulkee kohtisuoraan vesirajaan. Kiistellyllä alueella kulkee käyttämäni polku rantaan, ja naapuri on kasannut kiviä polulle useita kertoja, jotka tietysti olen roudannut pois. Nyt alkaa nyppimään tämä kivien kantelu ja kunhan saan varmistettua, että alue todella on minun, niin teen rikosilmoituksen haitanteosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu