Meillä 7kk tyttö ja on jo parisen kuukautta vierastanut kovasti ja nyt edelliset kuukauden aikana entistä enemmän. Vaikka olen itse paikalla(tai isä), niin saattaa silti alkaa itkemään kovasti, vaikkei vieras edes tule ihan lähelle.Sylissäni yleensä rauhoittuu sitten. Jos ollaan jossain, missä on enemmän ihmisiä esim. synttäreillä, niin vähän väliä itkua pukkaa ja tyttö on koko ajan pelokas. Tyttö vierastaa myös molempia isovanhempia, vaikka toisia varsinkin näkee aika usein, muttei kuitenkaan joka päivä. Onneksi sentään kaupoissa ei vierasta ohikulkevia ihmisiä.
Miten kauan muilla kestänyt tämä vierastusvaihe ja onko vierastaminen ollut näin voimakasta? Kannattaisiko yrittää mahdollisimman paljon totuttaa vieraisiin vai odotella, että vaihe menee ohi? Meillä hääpäivä lähestyy ja olimme suunnitelleet mennä kahdestaan syömään pitkästä aikaa, mutta eipä kyllä uskalla mummua hoitamaan pyytää, jos ihan pelkäksi poruksi menee.
Miten kauan muilla kestänyt tämä vierastusvaihe ja onko vierastaminen ollut näin voimakasta? Kannattaisiko yrittää mahdollisimman paljon totuttaa vieraisiin vai odotella, että vaihe menee ohi? Meillä hääpäivä lähestyy ja olimme suunnitelleet mennä kahdestaan syömään pitkästä aikaa, mutta eipä kyllä uskalla mummua hoitamaan pyytää, jos ihan pelkäksi poruksi menee.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä ensimmäinen vierastus alkoi jo kun tyttö oli 4kk ja se oli aivan hirveää.Vierasti ihan kaikkea mahdollista ja äidin syli oli ainoa mikä lohdutti.Vierastus ei kuitenkaan kestänyt kun pari viikkoa ja sitten neiti olikin niin kyläluutaa että=).
Toinen vierastus iski juuri tuossa 7kk ikäisenä ja oli vielä hirveämpää kun ensimmäinen.Neuvola käynnitkin olivat yhtä tuskaa..Vähänkin kun tuntematon aikuinen tai jopa lapsi vilkaisi niin johan alkoi itku ja huuto.Tätä kesti kuukauden.Nyt tyttö 10kk ja oikea enkeli. Tiedän että tuo vierastaminen ei todellakaan ole kiva juttu mutta toisaalta tuosta tietää että lapsella on "kaikki kotona" kun vierastaa vieraita ihmisiä. Ja tuon vierastamisen kesto on todella yksilöllistä ja voi mennä ohi jopa viikossa tai kestää yli kuukauden..Voimia sulle=)!
Meillä yritettiin tuon vierastamisen aikaan käyttäytyä ja mennä mahdollisimman normaalisti kaupassa, ystävillä ym. mutta en vienyt hoitoon mihinkään edes tunniksi koska omasta mielestäni siedätys hoito ei ole oikea ratkaisu tuohon vierastamiseen.Ja mahtuuhan tähän maailmaan ääntä.Kyllä se siitä helpottaa eikä varmasti ole viimeinen kerta kun vierastaa!
Meiän neiti on nyt 8kk ja on oikeesti vierastanut jostain 3kk ikäisestä. Ei toivoakaan ole ikinä ollut että voisi rauhallisin mielin antaa jollekkin hoitoon. Mummit on pelottavimpia. Jos hoitoon on jäämässä, meidän pitää olla tämän ihmisen kanssa ensin pari pv tekemisissä ja se päivä kokonaan että tyttö tottuu. Silti ruokailu teettää ongelmia, ei kelpaisi kuin isi tai äiti.
Ja se on kurjaa :( Yhdessä vaiheessa huusi KAIKILLE, ei tehnyt mieli mennä/kutsua kavereita kylään kun toinen vain huusi.
Toivottavasti tämä nyt tästä joskus loppuisi, tarhaankin kun olisi pakko mennä tuossa vuoden pintaan (kauhulla odotan)
Teillä on terveesti vanhempiinsa kiintyneet lapset ja olette onnistuneet tehtävässänne (äitiydessä) loistavasti.
Vierastaminen kuuluu kehitykseen ja menee aikanaan ohi (kokemusta kolmesta).
Hyvä!