Kestovaipat?

Kokemuksia kestovaipoista? Mitä vaihtoehtoja ja mistä kannattaa ostaa?
2273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

meillä on käytetty nyt n. puoli vuotta kestovaippoja. aloitimme, kun poika oli puolitoistavuotias ja nyt kaksivuotta täyttäneenä hän on melkein päiväkuiva jo!

googleta kestovaippa, niin löydät monia monia niitä myyviä yrityksiä! mitä kannattaa hankkia, riippuu mm. lapsen iästä ja siitä onko sinulla kuivausrumpua vai ei. pikkuvauvan kestovaipatuksesta minulla ei ole kokemusta, mutta monet vannovat maitokakka-aikana harsojen tai nauhavaippojen ja kuorien / villahousujen nimeen. Itse hankin isommalle lapselle taskuvaippoja niiden helppouden vuoksi. ainakin fuzzi bunzit ovat tosi hyviä, kotimaisista mm. fanciful kids (edullinen!) ja myllymuksut, eemukka ja tuhinatupa myyvät laatutavaraa. taskuvaipat eivät välttämättä sovellu maitokakkavaiheeseen kovin hyvin. älä tilaa suuria määriä samanlaisia vaippoja yhdellä kertaa, sillä kokeilemalla selviää, mikä on sinun lapsellesi se istuvin vaippa. käytettynäkin vaippoja saa edullisesti jos haluaa säästää.
myös, jos osaat itse vähänkään ommella, säästät selvää rahaa. mielestäni vaipasta ei kannata juuri yli 20 euroa maksaa, tosin ns. AIO-vaipat ovat vähän hintavampia mutta maailman helpoin tapa kestoilla!
tutustu www.kestovaippainfo.fi - sivustoon ja sen keskustelufoorumiin!
suosittelen kestoilua lämpimästi. varoitan - näistä saattaa innostua... :)

Äänestä

kestoilemaan. Yllättävän kätevää, edellisellä hyviä neuvoja. Nyt vauvalle aion villahousu plus harsosysteemii. Netistä ostin aikanaan esikoiselle just noita FuzziBunzeja pakettitarjouksena ja oon tykänny tosi paljon. Nyt tilasin Swaddlebeesejä, joita paljon kehuttu. Uusien jälleenmyyntihinta ihan hyvä, käytettyjä saa esim. huutonetistä. Semmonen vihje, että jos kakkaa tulee usein ja on ripulii tai muuten tahmasta liisterii ja pesupuuhat alkaa tympii, niin hanki ihmeessä noita vaippaliinoja samantien netistä vai miksi nyt niitä kutsutaan, semmonen paperintapainen ohut pestävä suoja, 5e 100kpl. Pääset käytännössä huomattavasti helpommalla...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elomami kirjoitti:

Kokemuksia kestovaipoista? Mitä vaihtoehtoja ja mistä kannattaa ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu