Raha

köyhä..

Niin että paljollako kultahietikolla pärjäisi viikon? riittäiskö 400€? pärjäiskö noin 50€ per päivä?

4

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen jo käynyt

      Siis olin 2 krt jo siellä ja hinku ois jos fyffee ois vielä kolmannenkin kerran eli:

      molemmilla kerroilla budjetiksi tuli 300e/viikko.
      Miten? no, söin edullisesti ja ostin tuliaisia minimaalisesti ja kävin happyhourpaikoissa juomassa eli halpa bisse / 2 bissee yhen hinnalla (muista:sano että otat siis tarjouksen 2 olutta, mutta juot ekana yhen ja vasta sitten otat tokan kun et halua sitä eteesi lämpenemään ellei sit ole kavceria messissä niin voitte vuoretella tilauksis). G*Spot baarikadulla hyvällä paikaa aukee klo 16 ja on koko ajan häppäri:coctailit 6 levaa 2 kpl eli 3e vain=ilmaista!!!!!!Bisse (iso) 2 levaa eli euron=ilmaista!Vieres kiinalainen rafla ja lähellä (50m) bonkers klubia!Sano että oot suomesta ja haluut vahvan paukun ni laittaa vapaalla kädellä vodkaa samaan hintaan kun sanot baarimikolta "antennipipolta suomesta,terolta siis terkkuja", niin lupaan loistopalvelua koska mä vakkari monen vuoden takaa :). Jos pinnistelet siis syömises viikon siten, että ahmit aamiaisella kunnolla iltapäivällä keitto=3-5levaa riippuen paikasta ja leivällä vai ilman. Sit illalla kebabit/hodari/pitzaslaissi=iso=hyvä on aina yleensä 3-5levaa eli max. 2,5 euroa! Tietysti jonain iltana voit syödä laadukkaasti ravintolas parempaa jolloin kuluiksi tulee lärviltä:alkukeitto/shopska salaatti:3-4levaa;pääruokaa:pihvi/kanavarras/muu kalliimpi ruoka n. 20-30 levaa ruokajuoma:viini/olut:3-4levaa 10%tarjoilupalkkio niin sanoisin että lärviltä menis noin 50 levaa max. eli 25ekee.

      Oliko tästä apua vai haluutko muuta tietää vaikka yöelämästä tai muusta, koska ko. paikas jo 9 kertaa ollu 4 vuoden aikana. Paras oli 3 krt yhtenä kesänä : ).

      ps. kustanna mut messiin...hehe

      • köyhä...

        kyllähän näistä oli apua :) ei taira rahat riittää sun kustantamiseen mukaan heh ;D


      • jepejep

        hei sinä joka olit käyny jo 2 kertaa tänä kesänä. jos vaan viittit ni kiinnostais tietää lisää juuri tuosta yöelämästä. Mitä paikkoja suosittelet, jos haluaa lähteä kunnolla bilettää? Siis tanssimaan ja tutustumaan uusiin ihmisiin yms.. :) Onko minkäikäistä porukkaa ja mistä maista eniten?


    • mitä teet

      juominen halpaa,syöminen kalliimpaa.hyvä ruoka ja edullinen löydettiin semmonen ku Ambassar.ja riippuu miten syöt.me saatiin menee päiväs 5-20e pelkkän syömiseen.tultiin uuri sieltä,kaikki maksaa.varmaa jos et kauheest nestemäisee ja tuliaisiin ni riittää 50e/viikko.ite oltiin 10pv ja rahaa meni tuliaiset ym.jutut noin 800e/2hk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      120
      4090
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3395
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      2027
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1471
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1382
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      232
      1058
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      775
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      726
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      716
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe