Niin että paljollako kultahietikolla pärjäisi viikon? riittäiskö 400€? pärjäiskö noin 50€ per päivä?
Raha
4
1007
Vastaukset
- olen jo käynyt
Siis olin 2 krt jo siellä ja hinku ois jos fyffee ois vielä kolmannenkin kerran eli:
molemmilla kerroilla budjetiksi tuli 300e/viikko.
Miten? no, söin edullisesti ja ostin tuliaisia minimaalisesti ja kävin happyhourpaikoissa juomassa eli halpa bisse / 2 bissee yhen hinnalla (muista:sano että otat siis tarjouksen 2 olutta, mutta juot ekana yhen ja vasta sitten otat tokan kun et halua sitä eteesi lämpenemään ellei sit ole kavceria messissä niin voitte vuoretella tilauksis). G*Spot baarikadulla hyvällä paikaa aukee klo 16 ja on koko ajan häppäri:coctailit 6 levaa 2 kpl eli 3e vain=ilmaista!!!!!!Bisse (iso) 2 levaa eli euron=ilmaista!Vieres kiinalainen rafla ja lähellä (50m) bonkers klubia!Sano että oot suomesta ja haluut vahvan paukun ni laittaa vapaalla kädellä vodkaa samaan hintaan kun sanot baarimikolta "antennipipolta suomesta,terolta siis terkkuja", niin lupaan loistopalvelua koska mä vakkari monen vuoden takaa :). Jos pinnistelet siis syömises viikon siten, että ahmit aamiaisella kunnolla iltapäivällä keitto=3-5levaa riippuen paikasta ja leivällä vai ilman. Sit illalla kebabit/hodari/pitzaslaissi=iso=hyvä on aina yleensä 3-5levaa eli max. 2,5 euroa! Tietysti jonain iltana voit syödä laadukkaasti ravintolas parempaa jolloin kuluiksi tulee lärviltä:alkukeitto/shopska salaatti:3-4levaa;pääruokaa:pihvi/kanavarras/muu kalliimpi ruoka n. 20-30 levaa ruokajuoma:viini/olut:3-4levaa 10%tarjoilupalkkio niin sanoisin että lärviltä menis noin 50 levaa max. eli 25ekee.
Oliko tästä apua vai haluutko muuta tietää vaikka yöelämästä tai muusta, koska ko. paikas jo 9 kertaa ollu 4 vuoden aikana. Paras oli 3 krt yhtenä kesänä : ).
ps. kustanna mut messiin...hehe- köyhä...
kyllähän näistä oli apua :) ei taira rahat riittää sun kustantamiseen mukaan heh ;D
- jepejep
hei sinä joka olit käyny jo 2 kertaa tänä kesänä. jos vaan viittit ni kiinnostais tietää lisää juuri tuosta yöelämästä. Mitä paikkoja suosittelet, jos haluaa lähteä kunnolla bilettää? Siis tanssimaan ja tutustumaan uusiin ihmisiin yms.. :) Onko minkäikäistä porukkaa ja mistä maista eniten?
- mitä teet
juominen halpaa,syöminen kalliimpaa.hyvä ruoka ja edullinen löydettiin semmonen ku Ambassar.ja riippuu miten syöt.me saatiin menee päiväs 5-20e pelkkän syömiseen.tultiin uuri sieltä,kaikki maksaa.varmaa jos et kauheest nestemäisee ja tuliaisiin ni riittää 50e/viikko.ite oltiin 10pv ja rahaa meni tuliaiset ym.jutut noin 800e/2hk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4653198Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1472318- 1352162
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel321650Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71555Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2111385Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1721358- 91142
- 571116
- 71847