pappi halusi isyystunnustuspaperin

dededed

miksi pappi tarvitsee nähdä isyystodistuksen, jos lapsi kerta kastetaan äidin nimelle? se oli yllätys minulle...

7

1479

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      Sanot, jos isä ei kuvioissa, että näin on, mutta papille ei tarvitse todistella tuota asiaa erikseen.

    • mapee

      väeswtökirjanpidossa on vanhempien nimet kuten muistat varmaan jos olet virkatodistusta hakenut joskus. Sinne se nimi menee. Toki se menee muitakin reittejä, mutta papinkin hommaa se on kun kerran ilmoituksen tekee.

      Eka lapsi? Eli jos olisi toinen lapsi niin asiaan voisi liittyä nimiasiakin. Eli jos olisi lapsi jo aikaisemmin, jolla isän nimi niin jos isä olisi sama nytkin niin lapselle tulisi sama nimi myös kastetaessa..

    • tiedä

      meille ainakin pappi sano, että jos kastetaan äidin nimelle ei tarvi paperia, mutta jos halutaan isän nimelle tarvitsee sen.

      • eri asia

        Ei lasta millekään nimelle kasteta vaan ehkä paremminkin nimellä. Nimi ilmoitetaan väestörekisteriin riippumatta siitä, kastetaanko lapsi johonkin kirkkokuntaan tai onko muita uskonnollisia riittejä. Pappi sanoo vanhempien antaman nimen kastaessaan lapsen (tai yhtä lailla nuoren tai aikuisen).


    • pastorinna

      Pappi ei henkilökohtaisesti tuota tietoa tarvitse. Kastava pappi ilmoittaa lapsenne paitsi kirkon kirjoihin myös väestörekisteriin ja siksi kummankin vanhemman (siis jos ovat kuvioissa) on annettava suostumuksensa. Mikäli lapsen vanhemmat eivät ole naimisissa keskenään (mutta esim. asuvat yhdessä) tarvitaan isyystodistus. Ja tämä todistus tarvitaan jokaiselta avioliiton ulkopuolella syntyneeltä lapselta samassakin perheessä.

      Alaikäinen lapsi ei voi itse päättää uskontokuntaan liittymisestä ja nykylainsäädännön mukaan vanhemmat yhdessä päättävät siitä. Isyystodistuksen myötä lapselle merkitään kaksi huoltavaa vanhempaa, jotka molemmat ovat hyväksyneet kirkkoon liittämisen.

      Voin todella vakuuttaa, ettei kyse ole kiusanteosta tai henkilökohtaisesta urkinnasta. Tässä asiassa me olemme virkamiehiä, joiden on toimittava annettujen sääntöjen mukaan.

    • huonoko nainenko

      äidinnimelle kastetaan isyystodistusta salaillaan hmmmmmmmmmm näinköhän sitä edes itse tiedetään kukase isä on

      • minku_82

        Mielestäni täysin turha kommentti. Syitä voi olla vaikka kuinka monia, eikä se kenellekään kuulu. Ei välttämämättä tarkoita sitä, ettei tiedä itsekään isää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2522
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1792
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      704
      1201
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1008
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      966
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      87
      838
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe