B615 volvon / vikingin hihnan kiristys

linjuriukko

Kuinka kiristetään 1962 mallisen Volvo linjaauton (B615 eli 6,73 litranen diesel) hihna. Siinä on sellainen kiristinpyörä jonka takaa/yläpuolelta tulee sellainen väärinpäin olevan J:n muotoinen rautakoukku. Pitääkö joku pultti löysätä ja vetää tai vääntää koukkua johonkin suuntaan esim. sorkkaraudalla tms. jotta liian löysä hihna kiristyy. Yritin ruuvimeisselillä tuota vääntää ja vetää, mutta en onnistunut kiristämään hihnaa. Muistaako kukaan miten toi meni ?

3

686

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuolla joku neuvoa
    • Jos on samanlainen vesipumppuremmistö kun 6.7 td70 niin oli metrin jatkoa ,vannerautaa sun muuta että sai kirittyä,kiripyörästä vääntäen sopivaan koloon.ehkä voit lekalla koputella kun et liikaa mutteria avaa mikäli vara riittää eikä pyörähdä yli. on kyllä neliöreikä räikälle olevinaan muttei siitä omalla painollakaan tuplaremmejä kiristäny.

    • Oikeilla jäljillä olet, laturin ja liukukiskon takaa löysäät mutteria, " kanki väliin " vääntö ja mutteri kiinni.
      Jos on " sepitetty ", löysääs myös liukuraudan / lohkon puoleinen pää, rengasrauta väliin ja pultit kiinni.
      Sama ohje n. > n.-80-luvun laitteisiin asti, jonka jälkeen liukukiskossa hammastus ja kiristys tehdään muistaakseni 13mm avaimella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      57
      1170
    2. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      120
      1129
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      82
      1018
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      88
      993
    5. 58
      872
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      57
      857
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      136
      801
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      277
      738
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      18
      588
    10. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      586
    Aihe