Eli Pekalta (ja miksei muiltakin) kyselisin seuraavia asioita:
- Minkä ikäisiä hämähäkkejä omistat (noin ikä)
- Mitä pohjamateriaalia käytät hämähäkeilläsi?
- Onko poikasilla sama pohj.mat. kuin aikuisilla?
- Onko eri lajeilla eri materiaaleja?
- Kauanko päivittäseen hoitoon kuluu aikaa?
- Entä viikolttaiseen?
- Onko hämähäkeilläsi vesikuppeja?
- Paljonko tuollainen määrä syö viikossa / kuukaudessa?
Jos lyhykäisesti vaikka viitsisit kertoa mitkä ovat kaivautuvia, mitkä maalla eläviä ja mitkä puuhämähäkkejä. Se auttaisi kovasti tällaista tietämätöntä.
- Seurusteletko?
Ajattelin vaan että miten seuralaisesi suhtautuu kun hämähäkkejä on joka paikassa?
Vai oletko juuri häkkisten vuoksi poikamies? ;)
- Onko sinulla jo kaikille karvajaloille niin isot terraariot kuin ne aikuisiena tarvitsevat?
- MITEN ihmeessä hämpyn poikasille voi luoda oikeanlaisen lämpötilavaihtelun, jos ne asuvat pikku purnukoissa?
- Oletko koskenut hämähäkkiin?
- Onko sinua päästy puremaan?
- Entä oletko koskenut poltinkarvoihin?
- Mitä mieltä tutut ja sukulaiset ovat hämähäkki harrastuksesta? Ja siitä että niitä on noin paljon?
KIITOS ERITTÄIN PALJON jos viitsit näihin vastailla!
Pekka!
2
430
Vastaukset
- Pekka
No yritetäänpä vastata...
-Minkä ikäisiä? Suurin osa on alle kolmen vuoden sisällä ostettuja poikasia joten ikäpainottuma on ehkä n. 2-4 vuotta.. Osa on ehkä hieman vanhempia.
-Mitä pohjamateriaalia? Isommilla hämpeillä on turvetta, pienimmillä poikasilla on kosteaa vessapaperia (koska jauhomadot muuten kaivautuvat piiloon). Parilla puuhämpillä on akvaariosoraa koska ne eivät tarvitse maata kaivautumiseen(ja jauhomadot pitävät isompaa ääntä ja on helpompi löytää). Kaivautuvilla lajeilla maan pitää olla tiivistä ja koossapysyvää (ei sortumisvaaraa).
-Kauanko kuluu hoitoon aikaa? Hmm.. minulla ei ole varsinaisia hoitoaikoja vaan ruokin elukoita aina kun ne näyttävät nälkäisiltä. Eivät syö paljoa, ainakaan jos pitää huoneenlämmössä.
-Onko vesikuppeja? Isommilla hämpeillä on. Pienimmillä poikasilla ei ole. Ilmankosteuden hallinta on helpointa kun laittaa pikkupurkit isompaan, jota pidetään sopivan kosteana.
-Mitä hämppejä? No puuhämppejä ovat ainakin Avicularia, Poecilotheria, Psalmopoeus, Tapinauchenius -sukujen hämpit. Puuhämähäkeillä on yleensä leveät "tassut". Kaivautuvia ovat ainakin Haplopelma ja Hysterocrates. Suurin osa on maahämppejä jotka saattavat myös kaivautua maahan tai kelpuuttaa jonkin muun piilon. Grammostola, Brachypelma, Lasiodora.. ym. ym.
-Seurustelenko? Tavallaan.. Eräällä hämppifoorumilla olen tutustunut amerikkalaiseen hämppejä harrastavaan tyttöön ja ollaan langettu Loveen... Chattaillaan lähes joka päivä :-D
@)-)--- @)-)--- @)-)---
-Onko terraariot kaikille? Ei. Tarkoituksena on kasvattaa poikasia vähän isommiksi, määrittää sukupuolet ja myydä "tarpeettomat" pois ja ostaa pitämilleni hämpeille isommat asuintilat.
-Lämpötilanvaihtelu? Kaikki hämpit ovat huoneenlämmössä. Korkeampi lämpö nopeuttaa kasvua mutta myös lyhentää ikää...
-Olenko koskenut hämähäkkiin? Olen.
-Onko päästy puremaan? Ei. Olen varovainen enkä käsittele hämppejä. Turvallisempaa molemmille.
-Olenko koskenut poltinkarvoihin? Olen, ja monta kertaa. Yleensä pohjamateriaalin vaihdon yhteydessä. Kutittaa ehkä viikon. Siihen tottuu. (Tai voi ostaa hanskat)
-Tutut ja sukulaiset? Niin mitkä tutut? :-P Sukulaiset ovat kyllä kiinnostuneita. Äiti nyt aina jaksaa valittaa.. :-D Ja eipä se juuri muille kuulu kuinka paljon minulla on hämppejä.
:-P Huvinsa kullakin! :-D
Olepa hyvä! ;-)- aloittelija
Suuret kiitokset vastauksistasi!
Ja onnea uudelle suhteelle ;-)
Meillä äiti huokailee jo parin sammakon vuoksi :)
Ei oikein ymmärrä miksi haluaisin tulevaisuudessa hämähäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1162246- 1291812
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631206Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K841134Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311050En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k711043Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.43993Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉75955HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio22918Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56912