Siis mitä ihmettä: eiks Elementsissä oo ollenkaan "layer style" -valikkoo kaikkkine beveleine ja outer glowneineen?!?! Tai siis oli siel toi valikko, mut ei siel ollu mitää "tehosteita" niinku normaalis Fotaris! Ihmettelin vaan ku asensin yhen asiakkaan koneelle sen tänään..
Fotari
4
410
Vastaukset
- xNut
Mitä siis odotit?
- ainakaan ..
sitä, että siitä puuttuis noinkin tärkeitä työkaluja. Oletin että niissä valikoissa ois vaan ehkä vähemmän vaihtoehtoja, kuten efektejä ja sellasia.
- Mika....
ainakaan .. kirjoitti:
sitä, että siitä puuttuis noinkin tärkeitä työkaluja. Oletin että niissä valikoissa ois vaan ehkä vähemmän vaihtoehtoja, kuten efektejä ja sellasia.
... Adobe vissiin ajattelee ettei se tarjoa satkulla tuulipukukansalle samaa mistä se rokottaa tonnin toisilta.
- Zeamar
En tiedä kutosesta, mutta Elements vitosessa ainakin on, en usko että ovat kutosversiosta sitä poistaneet...
Elementsissä on rajottuneempi layer-styles -mahdollisuus kuin varsinaisessa Photoshopissa, jotain perusjuttuja löytyy kyllä, minkä lisäksi netistä ladattavat valmiit layer styles-paketit toimivat.
Layer styles:it löytyy :
Ensin valikosta Window -> Artwork and Effects (jos ei ole jo valmiina näkysissä.)
Sen jälkeen siitä vasemmassa reunassa olevasta Artwork and Effects -ikkunasta valitaan siinä Special Effects -tekstin alapuolella olevasta alasvetovalikosta "Layer Styles."
Sieltä löytyy.
Kun valitset sieltä jonkun vaihtoehdon, vaikka drop shadowin ja raahat sen hiirella siihen objektin päälle (teksti tai muoto jne.) niin sen jälkeen sieltä vasemman puolen layerin asetuksista pääsee säätämään sen varjon kokoa ja niitä muita asetuksia (glow, bevel, stroke).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562871
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541729Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461704Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1521486- 721440
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3281335The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut181221Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m701075- 1581052
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25995