Terveiset

Fortalezasta

Olin pari päivää Fortalezassa ja ihan siinä Beira Marilla hotellissa. Koska aikaa oli rajoitetusti en pahemmin kierrellyt, vaan pysyttelin ihan vaan siinä rannassa. Silmiinpistävää oli se että kaikenlaisten kaupustelijoiden määrä on kasvanut sitten 2005 jolloin olin siellä viimeksi. Jos jonkinlaista roinaa tyrkytetään puoliväkisin. Toinen seikka mikä häiritsi oli huorien määrä, niitä riittää tänäpäivänä.
Taitaa Fortaleza olla aika menetetty, ainakin sellaisena perhelomakohteena.

9

1753

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keväällä käynyt

      Samaa mieltä, etenkin kaupustelijoista. Jotenkin niitä huoria en huomannut, mutta olenkin vähän sokea siinä suhteessa, vaikka kaikki kyllä aina sanoo, että niitä on Fortaleza täynnä.

      • lomalle brasseihin

        Onko tosi näin, ettei paikka ole oikein perheloma paikka? Meillä lapset kärttää sinne?


      • kannata mennä
        lomalle brasseihin kirjoitti:

        Onko tosi näin, ettei paikka ole oikein perheloma paikka? Meillä lapset kärttää sinne?

        perheen kanssa Fortalezaan.
        Porto das Galinhas on paljon rauhallisempi ja soveltuvampi perheellisille. Fortaleza, Recife ja Maceio on taas enemmän huorista kiinnostuneille.


      • brasila
        lomalle brasseihin kirjoitti:

        Onko tosi näin, ettei paikka ole oikein perheloma paikka? Meillä lapset kärttää sinne?

        Parempi mennä Kolumbiaan. Oiva paikka perhelomailuun on vaikkapa Santa Marta.


      • ulpu-kukka
        lomalle brasseihin kirjoitti:

        Onko tosi näin, ettei paikka ole oikein perheloma paikka? Meillä lapset kärttää sinne?

        Olimme fortalezassa Ponta Mar hotellissa.
        Auringon laskettua ei paljon pidemmälle uskaltanut liikkua kuin läheisille yömarkkinoille. Kerjäläisiä milloin mikäkin kiven murikka tai haarukka kädessä anelemassa tupakkaa tai rahaa. Koko ajan sai katsoa taakseen, ettei tule ryöstetyksi. Fortaleza oli suuri pettymys. En todellakaan voi suositella sinne menoa lasten kanssa. Onneksi teimme kolmen päivän retken Jericoacoaran kylään, se oli täydellinen paikka. kunpa olisi saanut viettää koko kaksi viikkoa siellä!


      • -julle-
        ulpu-kukka kirjoitti:

        Olimme fortalezassa Ponta Mar hotellissa.
        Auringon laskettua ei paljon pidemmälle uskaltanut liikkua kuin läheisille yömarkkinoille. Kerjäläisiä milloin mikäkin kiven murikka tai haarukka kädessä anelemassa tupakkaa tai rahaa. Koko ajan sai katsoa taakseen, ettei tule ryöstetyksi. Fortaleza oli suuri pettymys. En todellakaan voi suositella sinne menoa lasten kanssa. Onneksi teimme kolmen päivän retken Jericoacoaran kylään, se oli täydellinen paikka. kunpa olisi saanut viettää koko kaksi viikkoa siellä!

        kyllä on aika huonosti mennyt 2vkoa jos olet pyörinyt 200m säteellä hotellista...voi voi...

        Kolme kertaa siellä käyneenä en ole vielä törmännyt kiven murikka tai haarukka (!?)kädessä olevaan kerjäläiseen.

        Fortaleza ei millään tapaa eroa mistään muista etelän maista siinä suhteessa että kerjäläisiä on joka paikassa niin kuin on myös prostituutiota.Se,miten paljon sen antaa häiritä tai jopa pilata oman loman on tietysti jokaisen omassa harkinnassa.

        En tiedä mistä tuo väkivallan uhka tai ryöstetyksi tulemisen pelko on peräisin,mutta vakaa mielipiteeni on että nuo "uhat" ovat rankasti liioteltuja kun tosiasiassa riski em.asioihin on ihan yhtä suuri missä tahansa isommassa turistikohteessa.

        Kyllä sielä fortazza on paljon paljon muuta kun huoria ja kerjäläisiä.Ikävää että joidenkin huomio kiinnittyy näihin "ilmiöihin" yliampuvalla tavalla.

        Väkivallasta sen verran että katuväkivaltaa en ole kolmen reissun aikana nähnyt ollenkaan.Verratkaapa miten meillä suomessa....joka ainoa viikonloppu baarissa tai kadulla..ihan sama.

        Kohtaamani kerjäläiset ovat olleet yli 60v mummoja ja pappoja...kerran yksi jalaton kaveri tuli kerjäämään latia....kyllä meinaan pelotti...

        Silläkö kokemuksella sanot fortaa pettymykseksi kun olet niin ruhtinaallisesti siellä liikkunut?? Kannattaisiko ensin hieman tutustua kaupunkiin enemmän ja sitten arvostella uudelleen eikä perustaa mielipiteitä pelkkien huorien ja kerjäläisten kautta??


    • o sol

      Hei, perhelomakohde nro 1 on edelleen Porto das Dunas, Fortalezan kupeessa!

    • -julle-

      Itse lähden nyt talvella neljättä kertaa Fortaan enkä itse ole aiemmilla kerroilla huomannut että kaupustelijiden määrä olisi mitenkään huomattavasti kasvanut.Voisinpa jopa sanoa että päinvastoin!!

      Ei niistä kannata stressiä ottaa,kohtelias "ei kiitos" riittää.

      Kaupustelijoita on kuitenkin aika monessa lomakohtessa,joten se on asia jonka kanssa aika moni lomalainen joutuu elämään.

      Huorista....mikähän niissä häiritsee?? Tehdäänpä nyt yksi asia selväksi:En ole tähän mennessä nähnyt että yksikään ko.ammatin harjoittaja tulee esim.väkisin pöytään tai muutenkaan ahdistelee.

      Kyllä niitä siellä on,mutta homma etenee kohdallasi vain jos itse haluat sen johonkin etenevän.Muutoin ko.naisista ei ole mitään haittaa tai harmia.

      Jos nyt tikulla etsitään jotain joka häiritsee niin aloitetaan riehuvista,ryyppäävistä,kadulle kusevista,paskantavista ja oksentavista turisteista joita riittää hieman enemmän kuin maksullisia naisia.

      En ihan jaksa uskoa siihen että naapurin Matti ja Maija 12v saisivat elinikäisiä traumoja kun näkevät kahden maksullisen naisen istuvan barracassa ja juovan kookosmehua (coco aqua).Eri asia sitten on nähdä känninen turisti muna kädessä heilumassa keskellä beira maria....

      • Minea*

        Pakko ottaa kantaa siihen, etteikö näistä maksullisista naikkosista olisi harmia, sillä itse ainakin yksinmatkustavana naisena koin pari vaaratilannettakin heidän takiaan. Pitää paikkansa, että huoria on barracat täynnä ja nainen miesseurueessa saattaa kerätä ei-toivottua huomiota ja ilkeitä kommentteja sekä katseita. Itse koin ahdistavana myös sen, miten arviolta 13-vuotiaat pikkutytöt oli puettu ja meikattu maksullisten tunnusmerkein ja silmistä kuvastui ihan avoin pelko ylipainoisia turistiäijiä kohtaan joiden käsipuoleen heidät oli myyty.

        En ole itse käynyt esim. täällä ehdotetussa Dunasissa, mutta paluumatkalla juttelin koneessa perheen kanssa, jotka olivat viihtyneet siellä erittäin hyvin. Fortalezaan en kyllä todellakaan lapsia veisi, sillä esim. lapsiprostituution tai lasten avoimen huumeidenkäytön todistaminen voi olla niille Matille ja Maijallekin liikaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      176
      2976
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      60
      1234
    3. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1019
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      937
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      830
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      820
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      197
      801
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      763
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      7
      726
    11. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      669
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      667
    13. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    14. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      608
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      581
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      569
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      558
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe