Kokeilen saisiko tällä palstalla asiallista opastusta.
Näyttää siis siltä, että vetolaitteen öljyyn pääse vettä. Korjaamot Helsingistä Taalintehtaalle tarjoaa "ei oota".
Kysymys kuuluu: Pitääkö siirtää loman alkua 2-4 viikkoa ja odottaa korjausta, vai voiko esim yrittää vaihtaa tuoretta öljyä tilalle vaikka päivittäin heti moottorilla ajon jälkeen, jolloin vesi ja öljy lienevät sekoittuneet? Öljyntäyttöaukosta imemällä saa noin puolet kokonaismäärästä pois.
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista
Vettä purjeveneen vetolaitteen öljyssä?
4
1584
Vastaukset
- lisätietoja
esim. mikä moottori & vetolaite ja mikä oljy?
Onko öljy peukalon ja etusormen välissä enemmän veden vai öljyn tuntuista? Miten eroaa puhtaasta öljystä?
Oireista veikkaisin, että kyseessä on vanha Volvo-Pentan vetolaite (ehkä MS25S ?), josta saa puolet öljystä pois täyttöaukon kautta, öljy 15W/40 ja vaihtoväli 200 h?
Öljy menee harmaaksi vähästäkin vedestä, ei vielä hälyttävää. Älä aja, jos peukalotesti poikkeaa paljon tuoreen öljyn tuntumasta. Jos eroa ei huomaa, vaihda usein (esim. 20 h välein) se puolikas ja vältä täyttä tehoa moottorissa.
Potkuriakselin stefat ovat ehkä kuluneet tai sitten kuluttaneet urat akseliin. Vaihda stefat, tai jos akselissa on pienet urat stefojen kohdalla niin vie akseli koneistettavaksi esim. Tammer-dieseliin. Sitten syksyllä. - Sw27
Muutama vuosi sitten huomasin saman vian, potkuriakselin stefa vuotaa.Volvo kertoi,että vetolaittessani on samat laakerit ja hammaspyörät
kuin 150 hv vetolaitteessa.Eiköhän ne yhden kesän kestä vaikka öljyn seassa on hiukan öljyä. Vuosi sitten ilmeni sama ongelma vanhahkon Volvon purjevenevetolaitteessa.
Nostettiin vene rannalle isolla kuorma autolla ja tuettiin hyvin pystyyn. Sen jälkeen avasin alavaihteen (potkuriakselin kulmavaihde) ja akselilla oli melkoiset urat. Uusia huulitiivisteitä
(stefoja) ei kannattanut laittaa urien kohdalle ilman akselin hiontaa, jota ei voinut silloin ajan puutteen vuoksi tehdä, onneksi oli akselilla siirtovaraa n.8mm jolloin sain huulitiivisteet urattomaan kohtaan akselilla ja sen jälkeen vain vaihteisto kasaan ja uudet öljyt sisään ja näin on toiminut ainakin vuoden verran, ei mene vesi öljyn sekaan.
Ei kukaan osaa täysin varmasti sanoa kuinka kauan kestää vaihteisto ajaa vesi/öljyseoksella? voithan tutkia tuleeko "metallin pölyä" öljyn seassa kun lasket tyhjennystulpasta öljyt pois niin siitä pystyy ehkä arvioimaan onko vaihteistossa tapahtunut kulumista ja minkä verran?
Tässä jonkin muun viestissä mainittu öljyn "liukkaustesti" sormien välissä antanee myös jotain kuvaa voiteluominaisuudesta?
Jos saat veneesi johonkin rantaan josta "jämerä" nosturiauto nostaa sen ylös ja varaat tiivisteet valmiiksi niin yhdessä päivässä vaihdat ne helposti jos olet vähänkään tehnyt jotain vastaavia töitä.
Vaihteiston myynti/edustusliikkeestä saat varmaan
vaihteiston n:o perustella osaluettelon ja kuvat vaihteistosta, nämä saattaa helpottaa työtä ja tiivisteiden hankintaa.
Kysele lisää ellei selviä.- Asiallista opastusta kaipaava
Kiitos asiallisista neuvoista.
Ongelma on hoidossa, sillä Jollaksessa sijaitseva Top Boat otti veneeni erittäin lyhyellä varoitusajalla hoitoonsa. Kyllä venealalla näköjään voi myös saada palvelua.
Lähes surkuhupaisaa oli se, että eräs liikkuva venemoottorien huolto-korjausauto -yritys oli laittanut puhelinvastaajansa viestin kesäkuun 28 päivä "Olemme lomalla. Palaamme elokuussa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531329- 1231324
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221193- 1381023
- 101887
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten328820Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49629Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602