laittoman kotietsinnän eikä ole valittamista. Soittaa vaan poliisille tuntemattomana vihamiehestään ja sanoo että sen aseharrastus pelottaa. Silloin poliisi menee ja tekee kotietsinnän ja eliminoi ne ongelmat joista tämä tuntematon soittaja tuntee pelkoa.
Kuka tahansa voi järjestää...
4
729
Vastaukset
- keksa
Jos on aihetta epäillä, että siellä on jotain josta voi saada 6kk tai yli linnaa, niin voidaan päättää kotietsinnästä.
Päätöstä taas ei tarvita, jos poliisimies katsoo, että viivytys aiheuttaa näiden todisteiden mahdollisen katoamisen.
Näistä voi sitten jälkeenpäin tapella oikeudessa, mutta näyttäis selviävän aika useasti huomautuksella nämä pollarit.
Esimerkki:
Mies on hirvimettällä jossain jeerassa ja lähtee sitten ajeleen kotiinsa.
Porukassa ollut ukkeli soittaa kytät, että salakaato on tapahtunut sallitun kaadon ohessa.
Mies on edelleen matkalla kotiinsa, kun kytät soittaa miehen kotipaikkakunnan poliisille ja pyytää virka-apua.
Miehen asunto tutkitaan ennen kun mies on edes tullut takas kotiinsa ja valittaa tästä oikeuteen.
Nimismies sai huomautuksen.
Luulis ettei ne lihat sinne kotiin tule ennen sitä miestäkään...- saaliin kätkeminen.
Laittoman saaliin kätkemisestä on rikoslaissa maksimirangaistus 6kk vankeutta, joten jos salakaato on tapahtunut porukassa, vieläpä sallitun kaadon ohessa, on kotietsinnässä kyseessä melkeinpä toimivaltuuksien ylitys, sillä ei tuosta voi koko porukkaa tuomita 6 kuukauden tuomiolle linnaan. Vaikka kyseessä olisi vain se ilmiantajaukkeli ja ilmiannettava, tuollaisesta tapauksesta toisen kotirauhan häirintä olisi erittäin törkeää.
Eikä hirvenlihan löytyminen kotoa sitäpaitsi todista mitään, sehän on voitu vaikka ostaa, eikä ostajalla ole mitään velvollisuutta todistaa ostotapahtumaa. Kotietsinnässä kyseessä olisi siis kaiken kaikkiaan törkeä metsästäjään kohdistuva häirintä, jolle ei löydy muuta syytä kuin vittuilu. - keksa
saaliin kätkeminen. kirjoitti:
Laittoman saaliin kätkemisestä on rikoslaissa maksimirangaistus 6kk vankeutta, joten jos salakaato on tapahtunut porukassa, vieläpä sallitun kaadon ohessa, on kotietsinnässä kyseessä melkeinpä toimivaltuuksien ylitys, sillä ei tuosta voi koko porukkaa tuomita 6 kuukauden tuomiolle linnaan. Vaikka kyseessä olisi vain se ilmiantajaukkeli ja ilmiannettava, tuollaisesta tapauksesta toisen kotirauhan häirintä olisi erittäin törkeää.
Eikä hirvenlihan löytyminen kotoa sitäpaitsi todista mitään, sehän on voitu vaikka ostaa, eikä ostajalla ole mitään velvollisuutta todistaa ostotapahtumaa. Kotietsinnässä kyseessä olisi siis kaiken kaikkiaan törkeä metsästäjään kohdistuva häirintä, jolle ei löydy muuta syytä kuin vittuilu.on se nyt vaan todettu jo aika monta kertaa, että poliisi voi halutessaan ylittää laissa määritellyt valtuutensa, jos sattuu olemaan sellaselle tarvetta.
Sitten asia viedään oikeuteen ja tuomari selittää, että ei tämä nyt ole niin yksiselitteistä ja no perkule nuhdellaan tämä nyt ja torutaan päälle.
Sitten aina välillä pistetään poliisillekin sakko jostain pilipalihommasta, että säilyis joku illuusio polisin valtuuksista ja vastuista.
Minusta voidaan jeesustella tällä asialla vaikka kuinka paljon ja sitten mennä taas tuonne kadulle katsomaan, että mikä se tilanne. Helsingissäkin poliisi ylittää valtuutensa joka viikonloppu
- milisia
Jos ei ole muuta sanottavaa, että naapurilla on aseita ja ne pelottaa eikä muuta, se ei aiheuta eikä saakaan aiheuttaa mitään toimenpiteitä. Jos taas sanoo, että naapuri on uhkaillut aseilla tai niiden käytöllä, se aiheuttaa poliisitutkinnan, mutta asia aloitetaan kuulusteluilla poliisilaitoksella eikä rynnäköllä kotiin. Jos taas sanoo, että naapuri paraikaa uhkailee ampuma-aseilla, karhuryhmä hoitaa homman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1821272
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138883- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47684Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t247594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550- 51549