Mitenkäs Merivan peruskone (87-heppainen) mahtaa suoriutua käytännön maantieajossa? Koeajolenkillä kone yllätti positiivisesti, perstuntumassa ei juurikaan ollut eroa sataheppaiseen. Kulutusta vähäväkisemmässä näyttäisi olevan enemmän ainakin virallisten lukujen mukaan, miten lie käytäntö?
Viilentääkö Merivan ilmastointi myös hansikaslokeroa?
Viilentääkö Merivan ilmastointi myös hansikaslokeroa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Merivan kaksi kertaa kalliimpi elektroninen ilmastointi lämmittää/jäähdyttää hansikaslokeroa ja sisältää lisäksi atermisen tuulilasin.
Mitä järkeä siinä on. Minä en ainakaan ruokatavaroita kuljeta asiapapereiden seassa. No olut voi olla eri asia. Se taitaakin olla hyvä idea!!
1.6 8-venttiilinen on ainakin minulla kuljettanut ihan mukavasti. Jaksaa pitää helposti nopeudet kuormattunakin vitosella, kun ajelen vakionopeussäätimellä. Ei kannata odottaa kovia kiihtyvyyksiä, mutta 8-venttiilisessä paras teho ja vääntö tulee alemmilla kierroksilla kuin uudemmassa 16-venttiilisessä (enempi kierroskone). Ihan piti katsoa tuleeko hanskalokeroon jotain venttiiliä manuaali-ilmastoinnissa. Ei näy tulevan. Seurasin ekat tuhannet kilometrit kulutusta ja sekalaisessa ajossa oli aina tankkauksen yhteydessä 8 litran molemmin puolin lukemat.
Kiitoksia palautteesta! Automaatti-ilmastointi on turhan suolaisen hintainen, tulee ihan mieleen VW:n Climatronicin hinta joskus takavuosina.
Peruskone saattaisi olla meillekin fiksu valinta, sitä paitsi siinähän taitaa edelleen olla 120 tkm:n hihnanvaihtoväli eli joka toinen huolto ei maksa maltaita.