lapsi ulkomailta

Eli mitä ootte mieltä semmoisesta, että jos adoptoi lapsen ulkomailta ja säästää lapselle esim. omasta suvustaan (jos on tietoa) ulkomaalaisen nimen tai valitsee toiseksi nimeksi muuten vaan omasta maastaan sopivan nimen. Esim. jos somalipojan adoptoi ja nimeksi suunnittelee

Jesse Pyry Abdidziz, niin kuulostaako se ihan ok? Vai pitäiskö olla ihan kokonaan suomalainen nimi?
6384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos adoptoi lapsen ulkomailta pitää minun mielestäni lapsella olla ainakin yksi sen maan nimistä. Etu- tai toinen nimi. Jos laittaa etunimeksi, niin sen pitää olla suomalaisten suuhun sopiva. Eräs tuttunu adoptoi Venäjältä pojan, ja antoivat sen nimeksi Zenia Ilmari.

Äänestä

Tietenkin kannattaa jättää adoptoidun lapsen alkuperäinen nimi esim. toiseksi nimeksi.

Äänestä

Ehdottomasti pitää jättää lapsen alkuperäinen nimi/nimet. Jos on tosi vaikea suomalaisen lausua, niin kutsumanimeksi sitten suomalainen nimi.

Äänestä

Jos adoptoi vauvan, joka ei ole omaan nimeensä vielä tottunut, nimen vaihto ihan ok ja silloin tuollaiset yhdistelmänimet varmaan hyvä juttu. Tuli vain mieleen esimerkki tuttavaperheestä, johon adoptoitiin isommat lapset, joiden haluttiin väkisin tottuvan uusiin suomalaisiin nimiinsä. Mielestäni tuollainen on väärin. Nimi on osa identiteettiä ja sitä lapselle omaa ja tärkeää aluetta, johon ei pitäisi puuttua.

Äänestä

tuo nimi on ABDELAZIZ!!! ota selvää hyväö ihminen ennen kuin annat tämmöisen väärän nimen lapsille.

Äänestä
  • Ole sinä hyvä ihminen hiljaa, kun et näytä mistään mitään tietävän! Tämä on ihan oikea nimi, kirjasta katsottu ja tunnenpa sattumoisin erään tämän nimisen ihmisenkin (siksi haluaisinkin nimen antaa, siihen liittyy erittäin hyviä asioita ja mielikuvia).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merjuska kirjoitti:

Eli mitä ootte mieltä semmoisesta, että jos adoptoi lapsen ulkomailta ja säästää lapselle esim. omasta suvustaan (jos on tietoa) ulkomaalaisen nimen tai valitsee toiseksi nimeksi muuten vaan omasta maastaan sopivan nimen. Esim. jos somalipojan adoptoi ja nimeksi suunnittelee

Jesse Pyry Abdidziz, niin kuulostaako se ihan ok? Vai pitäiskö olla ihan kokonaan suomalainen nimi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu