..pitää tulla niin myöhään? Niin ahdistavaa ku haluaisi jo tietää et miten asia on pääsenkö toisella yrittämällä opiskelemaan vai en. Yksi välivuosi oli kyllä jo ihan tarpeeksi, ei huvittaisi pitää enää toista.
Ahdistavaa..
..miksi amkin valintatulost...
3765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kovin myöhään tule.. Mulla ainakin tulee ennen yliopiston tuloksia. Ne tulokset on mitä on, ja koska niihin ei voi enää vaikuttaa, ei kannata ottaa turhaa stressiä asiasta etukäteen. Voithan tehdä varasuunnitelman jo ennen tiedon saamista, niin on helpompaa sulatella sitten negatiivistakin tulosta. Ymmärrän kyllä ahdistuksen välivuodesta..:/ Onnea jatkoon!
Ymmärrän, että stressaa, mutta varasuunnitelmia pitää aina olla. Ja välivuosikaan ei ole mikään huono asia. En tiedä mille alalle olet hakenut, mutta itse vietin välivuoteni tekemällä töitä, jotka liittyivät tulevaan alaani ja pääsin heittämällä sisään, kun hain vuoden työkokemuksella haluamaani kouluun. Lisäksi välivuosi voi olla hauskaa.. Biletystä, shoppailua, kavereita ja uusia tuttavuuksia jossain uudessa kaupungissa. Yritäppä mahduttaa opiskelujen alettua ja mikäli silloin käyt vielä töissä kuten minä käyn, kaikki tuo elämääsi. Parisuhde ja kodin kunnossapito vievät sen ajan, mitä ei nuku, ole koulussa tai töissä. Nauti välivuodesta jos sellainen tulee. Sen ei ole oltava negatiivinen asia (:
Minäpäs pidin 4 välivuotta ja ei harmita yhtään! Tullut oltua työelämässä kokoajan ja rakennettua elämää ja näkökulmaa laajemmin asioihin. Nyt menossa yliopistoon jotta sais koulutuksen vielä lisäksi :)