Moi vaan, minulla 01 uutena ostettu harmaa focus, jolla ajettu 165 tuhatta. Autoa ei ole kertaakaan vahattu ja pesu suoritettu noin 2-3 kertaa vuodessa(konepesu). Tänään katselin pesun jälkeen maalipintaa ja totesin sen todella kiiltäväksi. Kysynkin, onko vahauksesta mitään hyötyä?
Focuksen
maalinlaatu?
2558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Teitin auto taitaa olla niitä viimeisiä kunnollisilla maaleilla tehtyjä, nykyiset vesivärit on vähän heikompia...
Suojaa tuo vahapinta ainakin silloin, jos maalipintaan tulee mekaanista rasitusta, siis maali lähteen kiveniskemien ja vastaavien vaikutuksesta.
Ja onhan se kaunis katsella ja jos harrastelee vain käsinpesuja, niin lika ei toisaalta tartu ja lähtee huomattavasti helpommin. Tuo harmaa väri autossa on myös aika hyvä sikäli, että ehkä eniten antaa anteeksi, jos joskus pesut ja vahaukset unohtuvat. Joku musta on vihovimeinen värisävy, jos sen jättää vahaamatta, niin eron kyllä huomaa.