Hei,
Menossa viikoksi Tanskaan ja ollaan perillä lomatalolla lauantaina iltapäivällä. Sunnuntaisin eivät ruokakaupat ole auki ja lauantaisinkin kai vain enintään klo 17:een. Olisi ikävä jäädä ilman iltapalaa ja aamiaista....
Onko Tanskassa 24h avoinna olevia ruokakauppoja esim. huoltoasemien yhteydessä kuten Suomessa?
Ruokakaupat Tanskassa
4
1795
Vastaukset
- Tanskalainen
Tanskassa ovat kauppat yleensä lauantaina kiini 17.00-jälkeen. Mutta se on vähän paikasta kiini, isoissa kaupungoissa melkein aina löytyy kauppoja esimerkkiksi: http://www.7-eleven.dk/ Bensaaasemalla voit osta maitoa, leipää, purkkiruokaa ja sellaista, ei se mikään luksusta ole, mutta hätätilanteissä ok.
- kokemusta on
Hyvä huomata, että ulkomainen luottokortti (myös Visa) on ruton saastuttama(?) tanskalaisten (ruoka)kauppiaiden mielestä, joten syytä olla tuhti tukko kruunuja taskuun taikka tiedot lähimmistä pankkiautomaatista helpottaa ostoksien tekoa.
Bensa-asemalla luottokortti käy. - Just tultiin
kokemusta on kirjoitti:
Hyvä huomata, että ulkomainen luottokortti (myös Visa) on ruton saastuttama(?) tanskalaisten (ruoka)kauppiaiden mielestä, joten syytä olla tuhti tukko kruunuja taskuun taikka tiedot lähimmistä pankkiautomaatista helpottaa ostoksien tekoa.
Bensa-asemalla luottokortti käy.Tanskan kaupoista Irma, 7 eleven ja Netto ihan ok. muutama muu "tavallinen" ruokakauppa on sitten jo ihan erilaisia palvelutasoltaan. Ei mitään etnisiä paineita kenellekkään, mutta laskekaa hieman loppusummaa. Jos jotain luvataan hyllynlapussa esim. 30 kruunulla 2kpl on kassalla hinta jotain 36 kruunua. Tähän siellä törmää joka päivä.
Muutamia hintoja kööpenhaminasta 100kr=n.15€:
Vesipullo 10-14 kruunua (6 kpl 20 kruunua)
Kylmä "hampurilainen" smörrequd :) 29-35 kr
Hodari 20-20 kr
Pasta ateria 45-60 kr
Pizza 60-100 kr
Taivanilaista usean ruoan ateriat n.120kr/henkilö
Huvitukset: 5 henkeä Tivoliin n.1200 kr sisäänpääsy 85 ja ranneke 200 (ostimme vain "lapsille")
Pääsyliput museoihin 10-30 kr
kiertoajelu n. 70-120 kr/henkilö 2pv 150 kr
T-Paita 85-150 kr
New York ihan kohtuu edullinen rättikauppa. Kävelykadulla, pitää muistaa maksaa katutaitelijoille.
Raatihuoneen torniin pääsee vain klo 12 ja hinta 20 kr/henkilöä > suosittelen: Näkee koko Kööpenhaminan. Cristianstadissa voi käydä kävelemässä päivällä ihan turistina, jokainen harkitkoon ostaako sieltä mitään.
- avoinna
vaikka etukäteen käsitys oli sellainen, että vain suurissa kaupungeissa käytössä sunnuntai-aukiolot. Avoinna oli niin Faktaa kuin Kvicklyä ja pari muutakin ketjua ihan maaseutupaikoissakin. Suomalaista hämmästytti joissakin pikkukaupoissa sankka kärpästen joukko sekä se, että tavallisessa elintarvikekaupassa ei ollut tupakkaa myytävänä, vaikka esim. viinasten myyntivalikoima ylti ihan väkeviin asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1126945KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3916621Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653337Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282889Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092484Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään382039- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257