Kytkin väliaikaiseen käyttöön vanhan 300l varaajan vm -88, tosin ollut 10v käyttämättä ja toimivana poistettu. Ilmaa tuntuu pärskivän hanasta, vaikka olen vettä laskenut mielestäni tolkuttoman määrän.
Voi hapertunut putki varaajan sisällä aiheuttaa pitkittynyttä ilmantuloa? Voisiko vanha OSY:n termostaattisekoitusventtiili päästää ohi, vaikka säädetty kuumimpaan asentoon?
Voi hapertunut putki varaajan sisällä aiheuttaa pitkittynyttä ilmantuloa? Voisiko vanha OSY:n termostaattisekoitusventtiili päästää ohi, vaikka säädetty kuumimpaan asentoon?
Vastaukset 5
Vanhimmat
on ruostumatonta materiaalia, on toiveita että saat siitä vielä toimivan, mutta vaatii varmasti uuden varolaiteryhmän. Kauan kuivana ollessaan osat jämähtää jumiin vedessä olevan kalkin takia ja voi olla aika toivotonta saada niitä toimimaan.
Rapsuttelin kauhtunutta uretaania vähän ja yllätyksekseni paljastui rosteria. Olen laskenut vettä noin 1,5 kuutioita ja nyt tuntuu rauhoittuvan.
Ylipaineventtiili käsin käännellen tuntuu toimivan herkästi ja sekoittajan termostaatin ei ole tässä tilapäiskäytössä niin väliä.
Termostaattisessa sekoitusventtiilissä saattaa olla vikaa kun kuumimmasta asennosta huolimatta varaajasta tuli pian vettä ulos kun avasi syöttöhanan. Saattaahan se pohjasta ylös nouseva lähtöputki kuitenkin vuotaa vanhassa rosterivärkissäkin?
maadoituksesta. Jos on hyvä ja oikein tehty maadoitus ollut, niin säiliö on hyvässä kunnossa nousuputkea myöten. Ainoa mikä aiheuttaa syöpymistä on sähkökorroosio, mikä ilmenee siten, että putkiyhteet syöpyvät hitsaussaumojen juuresta.
Eiköhän sillä toistaiseksi pärjää. Huomasin vesimittarin välillä pyörivän väärin päin. Varaajassa oleva ilma pullistelee ja kunnan vesiverkoston paine vaihteleee. Vesimittarilla on tietenkin takaiskuventtiili, mutta päästänee takaisin päin. Katsoin venttiilin sisään ja näytti aivan puhtaalta. Mittari/venttiiliyhdistelmä alle 5-vuotta vanha.
voi vaikuttaa nousuputken kuntoon? useimmissa rst varaajissa on muovinen nousuputki. joissan se on hunolaatuista pex putkea mikä kovettuu aikaa myöten ja voi tärinästä katketa. joissain varaajissa on käytetty sähköputkea ja se hapertuu itsestään lämpimässä vedessä.