turvallisuus kuubassa

matkakuumeinen

Hei!
Osaiskos kukaan kertoa Kuuban, lähinnä Havannan turvallisuudesta? Suunniteltu omatoimimatkaa ja tarkotuksena olis muutenki kierrellä ympäri Kuubaa jonkun verran...kokemuksia?
-kiitos- :)

13

7580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jrhoffa

      Mortonki!

      Kannattaa lukea aiempia viestejä. Kaksi kertaa Kuubaa omatoimimatkalla kiertäneenä voin lyhyesti sanoa, että Kuubassa on turvallista ja mukavaa.
      Osta Lonely Planetin matkaopas, perehdy siihen ja eikun matkaan.

    • Zede

      Suora kopiointi sivuilta

      Matkustustiedotteet, 26.6.2008
      Kuuba: matkustustiedote

      Kuubassa voi matkustaa melko turvallisesti. Varovaisuus tarpeen Havannassa. Hurrikaanikausi kesä-marraskuussa.

      Suomen suurlähetystö
      Mexico

      Hurrikaanikauden ajankohtaisia tietoja voi seurata http://www.nhc.noaa.gov.

      Maan poliittinen tilanne on vakaa, ja Kuuba on suhteellisen turvallinen matkustuskohde.
      Rikollisuus

      Kuubassa liikuttaessa on syytä noudattaa normaalia varovaisuutta. Havannassa rikollisuus turisteja kohtaan on erittäin yleistä, joten pääkaupungissa tulee välttää esim. liikkumista yksin yöaikaan tai pimeillä kaduilla. Passi viisumeineen, matkaliput, arvokkaat korut ja suuret rahasummat tulee säilyttää hotellin turvalokerossa. Mukana kannattaa aina pitää valokopio passista ja kopio siitä on hyvä jättää myös omaisille Suomeen. Luottokortti kannattaa ottaa mukaan vain silloin kun tietää sitä tarvitsevansa. Etenkin Havannassa ulkomaalaiset ovat usein hyvinkin voimakkaiden lähentymisyritysten kohteina paikallisten tyrkyttäessä erilaisia palveluja.

      Yksityismajoituksissa (Casa particular) tapahtuu satunnaisesti varkauksia. Virallisen yksityismajoituksen tunnistaa ovessa olevasta sinisestä kolmiosta. Havannan keskusta-alueella ryöstöjen mahdollisuus on muita alueita suurempi.

      Passin katoamisesta on tehtävä välittömästi ilmoitus poliisille. Suomen passilain myötä passia ei voi enää hakea Kuubassa, sillä Suomella ei ole suurlähetystöä Havannassa. Väliaikaisen matkustusasiakirjan saamiseksi tulee olla yhteydessä Suomen Havannan kunniapääkonsulaattiin tai suurlähetystöön Mexicossa. Väliaikaisen matkustusasiakirjan myöntää normaalisti Saksan suurlähetystö Havannassa. On tärkeää huomioida, että väliaikainen matkustusasiakirja kelpaa vain kotimatkaa varten, sillä ei siis voi jatkaa matkaa muihin maihin.

    • Millä valuutalla siellä ostetaan kaupoista käykö eurot vai onko usa;n valuutta järkevänpää käyttää,matkalle tammikuu 2009

      • PKK

        Turistivaluuttapeso CUC on käytössä. Vaihda niitä euroilla tai nosta automaattikortilla. USD antaa erittäin huonon vaihtosuhteen.

        Näistä valuutta-asioista on täälläkin tietoa, käytä hakua tai selaa arkistoa (Tietoa palstasta: Kuuba)
        http://keskustelu.suomi24.fi/arkisto/104/4500000000001043/


      • cuubassa
        PKK kirjoitti:

        Turistivaluuttapeso CUC on käytössä. Vaihda niitä euroilla tai nosta automaattikortilla. USD antaa erittäin huonon vaihtosuhteen.

        Näistä valuutta-asioista on täälläkin tietoa, käytä hakua tai selaa arkistoa (Tietoa palstasta: Kuuba)
        http://keskustelu.suomi24.fi/arkisto/104/4500000000001043/

        kerros ensinnäkin miten nostat siellä rahaa automaatista ku se vitun kone pyytää kuutta pinkoodia.... eli kuuden numeron yhdistelmäää... ja sinun kortissa on vain neljän numeron pinkoodi!!!???
        Terv: sillä käynyt!!!


      • PKK
        cuubassa kirjoitti:

        kerros ensinnäkin miten nostat siellä rahaa automaatista ku se vitun kone pyytää kuutta pinkoodia.... eli kuuden numeron yhdistelmäää... ja sinun kortissa on vain neljän numeron pinkoodi!!!???
        Terv: sillä käynyt!!!

        Olin lukenut aikanani minäkin jostain, että kuubalaiset pankkiautomaatit voisivat vaatia 6-numeroisia PIN-koodeja. Jossakin oli vinkkiä, mitkä kaksi numeroa pitäisi lisätä jotta toimisi 4-numeroinen PIN.

        Mutta Kuubassa Visa Electron toimi normaalilla 4-nmeroisella PIN-koodilla, en nähnyt automaatteja missä olisi vaadittu kuutta numeroa. Näin siis vuonna 2005 ja 2006 isommissa kuubalaisissa kaupungeissa. Mikä ei tietenkään tarkoita, etteikö ongelmaan voisi törmätä. Missä on tarkkaan ottaen näin käynyt?


      • Zede
        PKK kirjoitti:

        Olin lukenut aikanani minäkin jostain, että kuubalaiset pankkiautomaatit voisivat vaatia 6-numeroisia PIN-koodeja. Jossakin oli vinkkiä, mitkä kaksi numeroa pitäisi lisätä jotta toimisi 4-numeroinen PIN.

        Mutta Kuubassa Visa Electron toimi normaalilla 4-nmeroisella PIN-koodilla, en nähnyt automaatteja missä olisi vaadittu kuutta numeroa. Näin siis vuonna 2005 ja 2006 isommissa kuubalaisissa kaupungeissa. Mikä ei tietenkään tarkoita, etteikö ongelmaan voisi törmätä. Missä on tarkkaan ottaen näin käynyt?

        Kaksi nollaa perään normaalin PIN:iin ja pitäisi toimia.


    • Hola!

      Varokaa ainakin Havannassa Maleconin pimeämpää puolta,siellä pikkupoikanäpistelijöitä joukolla! Älä ota koskaan passiasi messiin, vain valokopio passista kaikkiin lompakoihin ja laukkuihin!

    • ja turvallisuus

      Sääntöjen sääntö:jätä kulta kotiin. Ne ei oo kiinnostuneet teiän H&M-timanteista,ne haluu kultaa. Meidän ryhmää varotettiin jo bussissa matkalla kentältä hotelleille että ottakaa kaikki ketjut ja korvikset pois. Mutta seuraavana pvänä kun oltiin kävelykierroksella vanhassa Havannassa niin siellä iski voro ja vei yhdeltä tottelemattomalta paksun kultaketjun kaulasta. Opas kertoi pari vkoa ennen tehdystä vastaavanlaisesta tapauksesta jossa naisturistilta siepattiin käsilaukku, ja opas lähti perään paikallisen poliisin kanssa ja onnistuivat saamaan voron kiinni. Tyyppi oli vapautunut vasta vankilasta, ja käsilaukkuvarkaus toi n.10 vuoden tuomion. Siellä tuomiot etenkin turisteja kohtaan tehdyistä rikoksista on todella suuret. Havannassa on kaduilla näkyvä määrä poliiseja, myös ilta-aikaan vartioimassa katujen kulmauksissa ja muutenkaan ette voi välttyä näkemästä niitä siellä mikä tuo sitä kaukomailla kaivattua turvallisuuden tunnetta! Että jotain hyötyä sosialismistakin :)Hehän "huolehtii toisistaan"..paikallisten mielestä kylläkin kyttäävät tavallisia Kuubalaisia, mikä on totta sekin. Kolikon puolet!

    • tassi

      Ajankohtaista › Matkustustiedotteet
      Translate this page
      Jan 16, 2019 - Kuuban poliittinen tilanne on vakaa ja Kuuba on turvallinen kuin Suomi, vain yöllä yksin liikkumista vähän välttää

    • Joup

      Hei, tiistaina palasin Havannasta. ATM cajero automatico toimii visalla ja mastercardilla ihan normi 4-numeroisella PIN koodilla. Ilta-aikaan kaksistaan naisporukassa ei ollut mitään pelättävää. Poliiseja oli joka nurkalla ja moottoripyöräpoliiseja myös. Hieno paikka kokea ja nähdä. Mitään ei yritetty varastaa, kauppojen oven aukaisijoita riitti kookospähkinän kuoren puolikas kourassa kerjäämässä. Ja maitoa oli joku äiti vailla lapsilleen. Plymouth taksilla ajelu saaren toiselle puolelle oli elämys ja tullessa jouduimme ratsiaan. Kuski (kuubalainen) meni yksin ulos, kortit tutkittiin, peräkontti kaivettiin ja vielä autoonkin katsottiin. Kaikki kohtelivat ystävällisesti ja olivat auliita opastamaan. En voi valittaa mistään. Lömpökin oli 30 koko ajan.
      Rakastuin Kuubaan ja kuubalaisiin, pakko lähteä uudestaan. Suosittelen. Mutta ei heikkohermoisille 🤣

    • Anonyymi

      Hulinoitsijat mielenosoittavat laillisen hallituksen ja sosialismin kaatamiseksi. Ovat varmaan CIAn masinoimia onnenonkijoita.

      Vasemmistiliitossa emme voi hyvöksyä hulinoitsijoita. Helsinkiinkin oli levinnyt vastenmielinen mielenosoittaminen.

    • Anonyymi

      Kommunistinen puolue totesi vallankaappausyrityksen porvarilliseksi ja harhaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      127
      10358
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      130
      4251
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      116
      4007
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      443
      3839
    5. Mones päivä kaivattusi on syntynyt?

      😁
      Ikävä
      61
      3536
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      52
      2796
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2296
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2009
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1591
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      8
      1419
    Aihe