Onko teidän kirjastoissa pelejä? Monestihan on vaikka lautapelejä, joita saa pelata kirjastossa. Ja romppuja lainataan ja siten myös joitain pc-pelejä.
Mutta onko:
kirjastossa pelattavia tietokonepelejä
kirjastossa pelattavia konsolipelejä (esim. PlayStation)
entäs voiko lainata kotiin konsolipelejä tai lautapelejä
Tämä nyt vaan tällaisena uteluna, kun tähän pelaamisasiaan suhtaudutaan hyvin eri tavalla eri kirjastoissa eikä noista käytännöistäkään yleensä tiedoteta kuin paikan päällä.
Pelejä?
1
865
Vastaukset
- täti
Kirjastoissa on joskus ainakin lapsille tarkoitettu peliromppuja, mutta konsolipelejä en ole nähnyt. Niiden pelaaminen kirjastossa on varmasti ihan ok, mutta lainaaminen tulisi varmasti todella kalliiksi kirjastolle. Peleistä jotuisi varmasti maksamaan elokuvien tapaan tekijänoikeuslisän ja yhden pelin hinta tulisi todella korkeaksi.
Marketissa 20 € maksava leffa maksaa kirjastolle 50-70 €. Marketissa 40-50 € maksava peli maksaisi siten kirjastolle varmaankin yli 100 €. Kovinkaan moni kirjasto ei varmasti ole valmis tuollaisiin investointeihin.
Lautapeleissä taas on ongelmana, että ne sisältävät paljon pieniä osia, joiden kontrollointi on hankalaa. Jokaisen lainauksen jälkeen pitäisi laskea joka osa ja perätä puuttuvat. Mikä on joskus todella hankalaa.. "ei siinä edes ollut sellasta osaa..." "ei se meillä ole hukkaan mennyt..."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161