Rikolliset ovat harmissaan!

Poliisi pystyy nyt palkkaamaan 171 poliisia koulutustaan vastaavaan työhön.

Sitä on syytä tervehtiä ilolla.
5303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä parikymmentävuotta olen seuraillut parin ammatti- ja taparikollisen elämää, ja olen tullut siihen tulokseen, että ne haluavat jäädä kiinni. Parhaat ja mehukkaimmat jutut eivät ole niitä, missä mentiin jonnekin kauppaan ja paettiin kiinni jäämättä, vaan juuri niitä, joissa poliisi ottaa kiinni ja mieluiten vielä niin, että kiinniottava poliisi tunnistaa, että marko ja sepihän ne taas siinä.

Poliisi toimii sinä rajoittavana tekijänä, jota lapsena ei ollut, ja se tuntuu rakkaudelta. Kyllä siinä atarin naama loistaa, kun se voi kaupungilla moikata tuttua poliisia.

Äänestä

Otsikot luuppeihin syntyvät tälläisistä rattijuoppous, kolarit jne. ja juuri tuolla poliisi pelottelee kansalaista. Todellinen syöpä on tuolla talouspuolella, siellä on jopa hallinnossa verorahanjakajia jotka ottavat "urakoihinsa" yrittäjät "minulle-sinulle" perusteella ja se on todellinen uhka kansalaisten elintasolle. Nämä mopopoikien takaa-ajat eivät nyt juuri mitään todelliselle rikollisuudelle mahda mitään koska näitten käskijät poliisipäälliköt ovat mafiosoja ja berluskooneja euroopan tasolla. Nämä "nöösipoikapoliisit" jotka palkataan, näistä ei ole uhkaa rikollisuudelle olipa heitä tuhat tai kaksi lisää hallinnossa. Ehkäpä heidät on sen takia palkattukin eli poliisipäälliköt "kusevat" kansalaisia tällä tavalla silmään ja suuhunkin. Kyseessä siis propagandatemppu. Kansalaiset saadaan sillä tuntemaan kuvaannollisesti "olonsa" turvalliseksi joka lienee tarkoituskin.

Äänestä
  • Ilmeisesti olen ollut totaalisesti väärässä, kun olen luullut, että toimittajathan ne juttuja lehtiin ja mediaan kirjoittavat ja valitsevat vielä, mitä kirjoittavat?

    Äänestä

  • ilmeisesti? kirjoitti:

    Ilmeisesti olen ollut totaalisesti väärässä, kun olen luullut, että toimittajathan ne juttuja lehtiin ja mediaan kirjoittavat ja valitsevat vielä, mitä kirjoittavat?

    Toimittajien jutuissa eritasoiset poliisit "laukovat" käsityksiään joten on syytä tuokin puoli lukea heidän jutuistaan. Hyvä esimerkki: "ilmakiväärien vaarallisuus" miten ja kuten poliisi "koeampuu" ja "vaatii luvanvaraisuutta ilmakiv....". Toimittajien käsitykset tulevat "poliisien laukomisen" perusteella.

    Äänestä

356 poliisia jää eläkkeelle pään takia ,osa vammautuu (hieno homma ),osalla ei pää kestä suojatyöpaikan ilmapiiriä ,osalle kova palkka tekee ongelman jottei voi olla töissä kun ei tiedä minne rahat laittaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aarre kirjoitti:

Poliisi pystyy nyt palkkaamaan 171 poliisia koulutustaan vastaavaan työhön.

Sitä on syytä tervehtiä ilolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu