Avioliiton siunaaminen

elomorsian

Löysin netistä avioliiton siunaamisen kaavan. Onko todella niin, että puolisot sanovat myös siellä tahdon-sanan toisilleen?

5

2119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä

      Kyllä sanottiin. Huomasitko, että kysymys oli kuitenkin vähän erilainen kuin vihkikaavassa?

      • elomorsian

        huomasin kyllä että sanamuoto oli erilainen ja niinhän sen täytyy ollakin kun naimisissa jo ollaan.


      • lienee
        elomorsian kirjoitti:

        huomasin kyllä että sanamuoto oli erilainen ja niinhän sen täytyy ollakin kun naimisissa jo ollaan.

        näkyvimmin se, että siunauksessa ei enää vaihdeta sormuksia, ne kun on maistraatissa vaihdettu jo.


      • Kerron teille
        lienee kirjoitti:

        näkyvimmin se, että siunauksessa ei enää vaihdeta sormuksia, ne kun on maistraatissa vaihdettu jo.

        Kyllä sormusten vaihto voidaan ottaa myös avioliiton siunaamisen kaavaan mukaan, ei se ole mikään ongelma. Näin on tehty lähes kaikissa toimittamissani avioliiton siunaamisissa.


      • papista..
        Kerron teille kirjoitti:

        Kyllä sormusten vaihto voidaan ottaa myös avioliiton siunaamisen kaavaan mukaan, ei se ole mikään ongelma. Näin on tehty lähes kaikissa toimittamissani avioliiton siunaamisissa.

        suostuuko siviilivihkimisessäkin sormusten vaihtoon ja mitä tässä sitten sanotaan? Minulla ja avomiehelläni tilanne, että molemmat kyllä kuulumme kirkkoon, mutta maistraattiin "karkaamme" jo tasan vuotta ennen varsinaista hääpäivää/siunausta lähinnä käytännön syistä (verotus jne), kelleen ei aikomus kertoa ja itsestäkin avioliitto tuntuu "todelta" vasta kirkon ja läheisten kanssa juhlimisen jälkeen. Oma mummukaan ei varmaan eroa huomaisi (ei ehkä ymmärtäisi maistraattia) jos sormuksetkin voitais siinä avioliiton siunaamisessa vaihtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe