Onko hotellinvälitysfirmoilla (esim. hotels.com) jotain omia kiintiöitä hotelleihin? Yritin varata huonetta Scandicista Tampereelta ja hotellista sanottiin että heillä on ko. ajankohtana täyttä. Hotels.com ja muut vastaavat sen sijaan väittävät, että tilaa on ja antavat valita useasta huonetyypistä. Kumpaan pitäisi luottaa?
kiintiöt?
???
1292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hotelleissa on monenlaisia kiintiöitä ja monenlaisilla firmoilla esim. lentöyhtiöillä, eri matkatoimistoilla, isoilla laivayhtiöllä, välitysfirmoilla... Kiintiöt on sitä varten, että kyseiset firmat voivat varata asiakkailleen huoneita ilman, että jokaisen yksittäisen asiakkaan kohdalla pitäisi soittaa hotelliin ja kysyä mahtuuko. Eikä hotellissa olisi resursseja vastailla tälläisiin kyselyihin koko aikaa.
Eri kiintiöt "puretaan" esim. kuukautta tai kahta viikkoa ennen tulopäivää. Joillain voi olla aina hotellissa tiettymäärä huoneita varattuna esim. lentokenttien kaupungeissa henkilöstölle, joiden on yövyttävä kaupungissa.
Siis luota vain esim. hotels.comiin, jos se sanoo, että siellä on tilaa. Varauksen jälkeen sinun pitäisi saada varausvahvistus s-postiin, joka kannattaa ottaa sitten mukaan, kun menet hotelliin. Hotellista kannattaa myös kysellä myöhemmin vielä huoneita, jos et netistä varaa. Kun kiintiöt vapautuu, niin hotellissa saattaa ollakin huoneita vapaana.