Jyrääkö avioehto testamentin kuolemantapauksessa???

Miten on?

Miten tämä juttu nyt oikein on? Sotkeeko avioehto testamentin??? Pähkinänkuoressa tilanne on tämä: olemme miehen kanssa naimisissa, yhteisiä lapsia ei ole, miehelläni on 2 lasta. Meillä on avioehto jonka mukaan erossa, meillä ei ole oikeutta toistemme omaisuuteen, yhteinen jaetaan. Testamentilla minä halusin nimenojaan suojata täyden oikeuteni taloomme, enkä halua joutua maksamaan talostamme mieheni lapsille osuutta. Testamentissamme sanotaan tiivistettynä, että talo leskelle ja toivotaan että lapset eivät hae lakiosuutta ja loppu perintö jaetaan lasten ja lesken kesken. Eli miten tämä asia nyt on? Jos mieheni kuolee, onko testamentimme täysivoimainen avioehdosta huolimatta?

2

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miehelläsi?????????

      Avioehtonne ei siis ole voimassa, jos avioliittonne pööttyy toisen puolison kuolemaan? Eihän se silloin "sotke" mitään kun sitä ei sovelleta.
      Kun sinä kuolet, miehesi perii sinut, jos sinulla ei ole lapsia. Jos sinulla on lapsia, he perivät.
      Kun miehesi kuolee, niin testamentista ja sen toiveista huolimatta miehesi lapsilla on oikeus lakiosaansa, joka on puolet perintöosasta. Jos he sitä vaativat, he sen saavat. Jos miehelläsi on muutakin omaisuutta kuin talon puolikas, lasten lakiosat voiddaan maksaa sillä jos rahat riittävät ja sinä saat miehesi puolikkaan talosta testamentilla.

    • maallikkojuristi

      Jos jäisit leskeksi, niin voisit vedota PK 3:1a §:än asumissuojaan joka tapauksessa, ellet sitten omista toista kodiksesi sopivaa asuntoa. Tämä antaa sinulle suojaa myös lakiosaa vastaan eli turvaa asumisesi paremmin kuin testamentti. Lapsesi tosin saattavat tulla omistamaan osan asunnosta. Jos tosiaan tarvitset vielä vahvempaa oikeutta kuin PK 3:1a antaa, niin silloin tietenkin sinun pitää saada asunto tavalla tai toisella yksin omistukseesi ja kuvaamasi testamentti on siihen hyvä keino.

      Vastaus itse pääkysymykseesi: avioehto ei millään muotoa kumoa testamenttia. Tosin jos olisit ilman avioehtoa saamassa osituksessa tasinkoa, niin nyt saat saman omaisuuden testamentilla ja mahdollisesti joudut maksamaan siitä perintöveroa. Luonnostele osituslaskelma nähdäksesi putoatko tähän veroansaan.

      Selvennä kuitenkin vielä, onko avioehtosi tosiaankin laadittu niin, että sitä sovelletaan vain ositukseen joka seuraa avioeroa, eikä kuoleman jälkeiseen ositukseen. Tälläinen ositusperusteen mukaan erotteleva avioehtohan nimenomaan sopii ylläkuvatun ansan välttämiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe