Luin tuolla kaksplussan keskusteluissa ketjua "hätäkastenimistä" mikä niiden merkitys on? Siellä joku sanoi, että lapsi hätäkastettiin nimelle Pekka Pietari, mutta kasteen vahvistamisessa nimi muutettiin Pekka Petteriksi. Eihän lapsi sitä nimeä kasteessa saa, vai?? Koska lapsen nimenhän voi ilmoittaa sinne maistraattiin/väestörekisterikeskukseen ja kaste voi olla sitte vasta aikojen päästä.
Hätäkastenimi??
kekkosenmaija
8680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
niin hätäkasteen merkitys on siis se että jos lapsi on vaikkapa vaarassa kuolla, niin hänet nimetään vaikkapa Maijaksi jottei hautakiveen tarvitse kirjoittaa vain Vauva Virtanen.
tätäkö kysyit? :)
Hätäkasteen merkitys on, että jos lapsi on vaarassa kuolla, hänen on kastettu ja otettu Jumalan valtakunnan jäseneksi, eikä hän joudu kastamattomana "kadotukseen".
Eli alunperin merkitys on puhtaasti ollut kirkollinen. On ajateltu kuoleman jälkeistä elämää eikä niinkän hautakivitekstejä.
Kirkkoon kuulumattomien lapsia tuskin hätäkastetaan, jos asia on laitoksella tiedossa.
Tosin ei siitä kasteesta tiedetä olleen kenellekään haittaakaan.
Minun kokemuspiirissäni on tapaus, että lapsi syntyi kuolleena (napanuoran kuristamana), hänen on haudattu kirkkomaalle tietenkin, mutta kivessä ei ole nimeä.
Tuttavani synnytti lapsensa kuolleena.
Tietenkään vauva ei saanut hätäkastetta, koska kuolleita ei kasteta.
Perhe halusi kuitenkin hautakiveen lapselleen nimen,
vaikka nimestä ei tullutkaan merkintää kirkonkirjoihin.
hätäkastenimi tarvitaan, koska kastekaavassa on tapana käyttää kastettavan nimeä. Lapsi ei saa nimeä kasteessa, vaan lapsen nimeksi tulee se, mikä ilmoitetaan maistraattiin.
Kastamatonta ei saa haudata kirkkomaahan, siitä nämä hätäkasteet on saanut alkunsa. Eipä se taida enää nykysin olla mikään ehdoton sääntö. Silloin kuin "kaikki" kuului kirkoon ja valtio antoi kirkolle tehtäväksi väestökirjanpidon, tuli tavaksi että lapselle annettiin nimi kasteessa. Vaikka kasteessa vaan otetaan srk:n jäseneksi, edelleenkin.
Itse tappelin sairaanhoitajien kanssa, jotka vaatimalla vaativat vauvalle työnimeä sairaalan papereihin.... ennenaikainen syntymä oli jo varma tapaus. 1 perusteli vaatimustaan hätäkasteella.... olis kai menny kastamaan kirkkoon kuulumattoman äidin lapsen...
vauva ehtii kuolla ennen nimeämistä, voiko ei-kristitty laittaa silti kuolinilmoitukseen haluamansa nimen?
Kirkollisissa ilmoituksissa ei tietenkään lue kirkkoon kuulumattomien nimiä.
Lehdessä julkaistu kuolinilmoitus on vapaaehtoinen,
ja siihen voi merkitä vauvalleen haluamansa nimen.
Jokainen lapsi kastetaan nimellään ihan sanatarkasti. Eli joku nimi pitää olla kun kastetaan. Kuitenkin kun lapsen nimi ilmoitetaan väestörekisteriin niin sen voi muuttaa jos lapsi on hätäkastettu.
Hätäkaste on aina vahvistettava eli se ei ole vielä varsinaisesti voimassa vaikka se ilmoitetaankin suorittamisen jälkeen kirkkoherranvirastoon. Sama pätee siis nimeenkin taas joka on väline kasteessa..
Jos lapsi liitetään kirkkoon niin pappi hoita animen ilmoittamisen rekisteriin. Kastamaton taa silmoitetaan vanhempien toimesta. Kastamisen ajankohdalla ei ole juurikaan merkitystä vaikka asetuksia asiasta on niin ne ovat lähinnä suosituksia eikä siitä ole sanktiota.