Huumoripläjäys. Oma veikkaukseni vuodenlopun koroksi on ollut muistaakseni 6%. Siis 12kk euribor. Ja siitä voidaan lähteä kiipeämään paljonkin jatkossa, jos USA ja EU joutuvat tekemään "Volckerit". Mutta onhan kaikille viesti selvä? Pankit HALUAVAT lainata rahaa teille, joten olkaa kilttejä ja velkaantukaa.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/pika/uutinen.jsp?selected=uuti_uutiset&oid=20080601/12148014608660&indid=rahoitus
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/pika/uutinen.jsp?selected=uuti_uutiset&oid=20080601/12148014608660&indid=rahoitus
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyseessä taisi olla tämä uutinen, joka ei enää näy tuolla sivulla:
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2008/06/30/asuntovelkojen-korkoihin-alennusta-ehka-loppuvuodesta/200817329/139
Volckerit. EKP:llä kuitenkin tarpeeksi munaa korkopiikkiin?
Pikemminkin Heli-Ben on lähes identtinen toiminnaltaan Volckerin edeltäjien kanssa (hemmot oli nimeltään G. William Miller ja Arthur Burns). Nuo kaveri yrittivät aivan samaa eli elvyttää talouden taas käyntiin alhaisilla koroilla, mutta saivatkin vain inflaation täyteen vauhtiin.
Mutta suuri kysymys onkin, pystyykö USA enää nostamaan korkotasoansa samalla tavalla!
Kauhea dilemma. Kumpaa uskoisin: liian paljon aikaa rapakontakana viettänyttä elämäntapa-ekonomistia Suoli24-palstalla vai pankkien ekonomeja.
Miksi se muuten on niin, että ensin rommaususkovaiset peräänkuuluttavat positiivisia talousuutisia (kun luulevat, ettei niitä ole), ja jos sellaisia sitten löytyy, niin ne ovat heidän mielestään huumoripläjäyksiä?
Pankkien analyytikot joutuvat sanomaan, että korot pysyvät alhaalla, koska muuten lainanotto tyssää jo ennen kuin korot nousevat. Itse en ihan 6%:iin usko, mutta 5,6-5,8% on ihan mahdollinen tänä vuonna. Ohjauskorko on kuitenkin aika paljon 12kk euriborin alapuolella. Positiiviset talousuutiset ovat tosiaan olleet vähissä viime aikoina. Jos öljyn hinta nousee niin taloutta pitääkin alkaa jarruttaa nostamalla korkoja velkavetoisen kulutuksen hillitsemiseksi.
Sen kun uskot miestä joka päättää mikä korko on, eli JC Trichettiä. Hänhän jo totesi että korkoa nostetaan, eli eiköhän tämä peli ole jo pelattu =)
12 kuukauden euribor on jo hinnoiteltu Van Dammen lausunnon vuoksi eli korot on jo nousseet.
Eiköhän tuo Ekonomi 2:nenkin ajaa ihan omaa etuaan, eli haluaisi ostaa asunnon halvalla.
Kumma juttu, että vaikka korko on huipussaan moniin vuosiin, niin viime kuussa tehtiin ennätysmäärä uusia asuntolainoja.