Ärsyttävä Veljeni.

......................

Olen 15 ja veljeni 18. Hän katsoo vielä innoissaan lastenohjelmia, kiukuttelee kuin pikkulapsi, sitten kun me riitelemme (Useimmiten hän aloittaa) hän saa käännettyä koko jutun päälaelleen eli syy oli minun, olenhan minä vain pahan alku ja juuri. Ja äiti suojelee veljeäni joka käänteessä, minä saan taas isän tuen. Ja sitten veljeni alkaa valittamaan että isä ei ole hänen puolellaan. Ja aina kun riitelemme niin saan kuulla kaikista lukuisista riidoista kuukausikaupalla jälkeen. Sitten hänen on vielä vihoissaan kun joiskus pienenä olin rikkonut joitakin hänen rekkojansa, naurettavaa. Mutta on tietysti hänessä hyviäkin puolia, silloinkun hän käytäytyy ikäisensä oloisena, eli fiksusti (ei päde kaikkiin) ja kannusttaan minua ja muutenkin puhuu järkeviä eikä mitään turhaa sontaa mitä usein saan häneltä kuulla. Mutta silloinkun hän on taas sillä ''ihmeellisellä'' päällä hän käyttäytyy hyvin lapsellisesti on myrsky vesilassissa taas. Olen alkanut kyllästyä häneen, mikä tehoaa tuollaiseen veljeen?

6

1961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moi123

      Lastenohjelmat o just hyvii :>

      • jjjjjjj

        Niin on!!


    • ekefff

      Sysää veljesi tuleen.

    • ......

      Lyö kunnolla turpiin sitä niin se rauhottuu jos ei rauhotu niin potkase sitä!

      • .........

        Kunnon vammojakin voi tulle puhumattakaan henkisist vammoist.


    • teillä molemmilla

      Ei vielä on 18-vuotias veljesikin niin kuin sinäkin välillä lapsi. Molemmat hyppäätte nuoren aikuisen roolista lapsen rooliin ja alatte mustasukkaisina tosillenne kilpailla vanhempienne suosiosta? Ootteko jääneet lapsina pahasti ilman rakkautta? Jos näin on, nin sit ei auta muu kuin koko lössi perheterapiaan. Jos taas ei ole ollut mitään isoja perheongelmia, siinä tapauksessa suosittelen että seuraavaksi kun tuollainen kakaramainen riita tulee niin SINÄ otat ja pistät sen poikki. Kieltäydyt menemästä kantelemaan vanhemmille ja syyttämästä veljeäsi. Sen sijaan ala nauraa ja kysy häneltä: "oollaankohan me nyt ihan pikku kakaroita vai aikuisia?". Miettikää sitä sitten yhdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2709
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2458
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2141
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1996
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1482
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1343
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      964
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      778
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      771
    Aihe