Sennheiser HD 201 koko

ja mukavuus

Olisi hakusessa suhteellisen hyvälaatuiset, mukavat, suljetut ja mielellään ei paljoa yli 50 euroa maksavat kuulokkeet. Tulisivat musiikin kuunteluun, pelaamiseen ja joskus television katseluun.

Tulevatko nuo yllämainitut 201:t korvien päälle vai ympärille (siis niin, että korvat mahtuvat kokonaan sisälle)? Kuvien perusteella olettaisin, että ympärille, mutta tästä on ristiriitaista tietoa... Entä kuinka hiostavat ne ovat jos käyttää kesällä tuntikausia?

6

3379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HD201 Sennut

      Peittää ainakin korvani kokonaan. Hiostavat melkoisesti jos vähänkin yli tunnin kuuntelee tauotta (ainakin kohdallani). Ääntä eivät eristä käytännössä yhtään. Kotikuuntelussa erinomaiset.

      • ...

        Ok, kiitos! Taidan vielä harkita. Tulisi myös pelikäyttöön eli pitäisi voida pitää tuntikaupalla, ja liikenteen ja naapureiden melu pitäisi saada hieman vaimennettua. Onkohan tämä sitten mahdoton yhdistelmä?

        Tällä hetkellä vaihtoehtoina ovat lähinnä SteelSound 5H V2 ja HD 280 Pro, joista jälkimmäinen olisi varmaan parempi musiikin kuunteluun...


    • ...

      perehtynyt asiaan enemmän, ja vaihtoehtoina ovat nyt Sennheiser HD 280 Pro ja HD 215, Beyerdynamic DT 770 Pro ja AKG K 272. Olen kallistumassa 770:n puolelle. Menee hieman yli budjetin, mutta mitä minä yleensä budjeteilla kun ei ole rahasta pulaa? Onko kellään kokemusta noista AKG:istä?

      • ...

        HD 280 Pro:t. Käsittelen niitä kuitenkin niin, että on parin viikon sisällä mahdollista palauttaa ja ostaa tilalle Beyerdynamicit jos siltä tuntuu.


      • palauttaa
        ... kirjoitti:

        HD 280 Pro:t. Käsittelen niitä kuitenkin niin, että on parin viikon sisällä mahdollista palauttaa ja ostaa tilalle Beyerdynamicit jos siltä tuntuu.

        HD 280 Pro:t. Ääni on sinänsä kiva mutta jotenkin pönttömäisen etäinen. Olen pitänyt tietokoneessa ja MP3-soittimessa kiinni jonkin aikaa (ehkä 20-30h), eikä ole kovin paljoa parantunut. Onko kaikissa suljetuissa näin? Tilasin jo HD 595:t, mutta tuo äänenvaimennus on niin kätevä juttu että voisi ehkä hankkia myös suljetut.


      • ...
        palauttaa kirjoitti:

        HD 280 Pro:t. Ääni on sinänsä kiva mutta jotenkin pönttömäisen etäinen. Olen pitänyt tietokoneessa ja MP3-soittimessa kiinni jonkin aikaa (ehkä 20-30h), eikä ole kovin paljoa parantunut. Onko kaikissa suljetuissa näin? Tilasin jo HD 595:t, mutta tuo äänenvaimennus on niin kätevä juttu että voisi ehkä hankkia myös suljetut.

        595:t siis tulivat tänään. Eivät ole tukkoiset, mutta tässä vaiheessa 280:n ääni kuulostaa miellyttävämmältä. Esim. Heartbreak Hotelissa oli korvia viiltävän kirkkaita osia. No, ei muuta kuin soittimeen kiinni. Josko se siitä tasaantuisi.

        Näissä oli muuten sama "ongelma" kuin 280:ssa eli kuulostivat selvästi epätasaisilta (lähinnä volyymin suhteen). Tämä on ensimmäisissä korjaantunut pienellä sisäänajolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1176
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe