Mitattiin juuri tuossa äsken 391000 km ajetun Camryn puristuspaineet. Kaikki sylinterit näytti 13,5 bar :ia käyntilämpöisenä. Ilmeisesti kone (3S-FE) on vielä normaalissa tiukassa kunnossa noilla arvoilla vai kuinka asiantuntijat?
Camryn puristuspaineet
Camry SV21L -87
10968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vasta sisäänajettu, ajelin tuollaisella 480 Mm, ja kunnossa oli vielä myytäessä.
Koska normaali olisi 12.0 bar ja heikko alle 9.5 bar. Onnittelut vain olet ostanut hyvän yksilön. Monessako muussa merkissä ja mallissa olisi noin tiukka kone vielä noilla kilometreillä.
Toisaalta tuo puristuspainemittaus ei kerro vielä mitään, tai kertoohan se sen että kuinka tasaisesti sylinterit ovat kuluneet, vasta ohivuotomittaus kertoo koneen todellisen kunnon.
Turhaa suunsoittoa kysymyksesi muista merkeistä ja malleista, tiedät sen itsekin.
tietysti mm. sen että venttiilit on kunnossa. Miksi se muuten olisi niin suosittu jos se ei kertoisi? Veikkaan että noilla arvoilla myös ohivuotomittaus kertoo samaa eli tiukka hyvä Toyotan kone. Lue tuosta niin tiedät sinäkin jotain: http://www.students.tut.fi/~hayrinet/vinkki.html
275 tonnia ajetun tojon 4A-FE (1,6)puristuspaineet oli 12,5.moottori kulutti tuhannella kilometrillä öljyä litran,syy öljyrenkaat totaalisen jumissa.Sylinterit oli kuluneet nimellismitasta vain 0,05mm,hylkyraja 0,23mm
jaksavat hakemalla hakea jotain hyvää tuollaisista loppuunajetuista raaskoista. Hyvät ihmiset pistäkää paaliin ne ja hankkikaa uutta tilalle, noissa on suunniteltu käyttöikäkin ylitetty jo kolminkertaisesti!
korjaaminen ei onnistu kotioloissa vaan huollot/korjaukset maksaa satoja euroja kerta korjaamolla? Lisäksi 80-luvun autojen ajettavuus ei juurikaan häviä nykyautoille (ainakaan Camry SV21:sen)
Se nyt selvää kaikille että kaikki Bilteman
mittarit näyttää erilukemia. Lukemat ovat vaan
suuntaa-antavia. Kyseisellä laitteella haetaan
niinsanottua vaurio kohtaa. Siis venttiileissä tai
renkaidensa menettänyttä pyttyä. Tuollaisiin
tasalukemiin en kyllä usko. Mittari on rikki tai
yli 20vuotta vanha autosi on helmi. Kolmaskin
vaihtoehto kylläkin on, lopetetaan paskanpuhuminen.
autoteknikko (yli 30 v. kokemus autoalasta) ammattikoulun puristuspainemittarilla joten se siitä. Siitä on Bilteman halpismittarit ja pätemättömyys kaukana. Ja jokainen sylinteri näytti sen 13,5 bar tasaisesti käyntilämpöisenä.
Tätä tarkoitin minkä jätin sanomatta. Ei ollut tarkoitus vinoilla, Mutta silti ihmettelen noin tasatulosta. On selvää että kaikki pytyt on saaneet
samaa öljyä ja bensaa, mutta kumminkin.