onko paha juttu..jos juon jo 2 ploo helposti päivässä viiniä
mitäs se merkkais kaljassa=? monta ploo
ei ees ooo olo että ois kännissä, vaikka juo 2 ploo viiniä illassa
ja aamulla töihin taaas esim kello 5 tai 7
2 pulloa viiniä päivässä.......
6
5252
Vastaukset
1 pullo mietoa(alle15%)viiniä vastaa kuutta pulloa olutta. Kaksipulloa viiniä on 12 pulloa olutta. 12 pulloa olutta on yksi kossupullo.
Joka päivä kaksipulloa viiniä on paljon. Eihän sellainen määrä enää tunnu kun aikansa harjoittelee. Toleranssi nousee ja jossain vaiheessa koet olevasi selvempi kahden pullon jälkeen kuin että olisit juomatta. Itse en ostellut enää pulloja, koska se oli turhaa. Kannattaa ostaa suoraan 3l laatikko.
Sulla on riippuvuus, ja siitä vaikea päästä eroon. Se on kuin rutto.
Ps. tiedän mistä puhun- Spriten voimalla
Sinun kannattaa tehdä ongelmallesi jotakin. Minun toleranssi aikanaan oli 1 pullo viiniä tai 1/2 (hiukan ehkä yli) pulloa kossua. Sekin oli paljon.
Taidat itsekin tiedostaa, että nyt ovat määräsi kohonneet riskirajoille. Et kai muuten tänne kirjoittelisi.
Koeta ainakin vähentää :) - saniliina
Minulla rupesivat hälyytyskellot soimaan, kun huomasin ensimmäisten lomaviikkojeni aikana kumonneeni pullon viiniä päivässä sekä ehkä muutaman siiderin päälle. Seurauksena oli jatkuva turra oli ja pöhottynyt olemus.
Sitten kirjoitin tänne, joku sanoi minun olevan alkoholisti, tajusin sen ja totesin, että ei ole muuta keinoa kuin olla kokonaan ilman.
Minulla se viinin lipittäminen nimittäin alkoi ihan terveellisestä lasillisesta päivässä, mutta eipä enää lopu siihen. Loppuu vasta kun juomat loppuu, jos alkuun pääsen.
Pari pulloa viiniä päivässä on kyllä melkoinen annos kenelle vaan, eikä ihminen voi sen annoksen jälkeen olla ihan selvä koskaan. Eli kun kerran kysyt, että onko paha juttu, niin vastaan että minusta on. Kokemuksesta voin sanoa, että olo kohenee kummasti, kun sen jättää pois. Helppoa se ei ole, se on tosi, mutta ilmeisesti kuitenkin sinäkin sitä itse asiassa haluaisit. Vai?
Tukijoita tällä palstalla riittää! Kiitos! - Anonyymi
join eilen 3 pulloa, ei hyvä.
- Anonyymi
Hei kaikki!
Suositeltu määrä alkoholia on 17 annosta per vrk. Voitte siis huoleti lisätä juomista! 17 annosta päivässä ei ole terveysriski.
Terveisin Nuori Lääkäri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422682Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423382397- 352094
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471766- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251559- 431429
- 1001409
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391355- 361146