2 pulloa viiniä päivässä.......

määpäämäää

onko paha juttu..jos juon jo 2 ploo helposti päivässä viiniä

mitäs se merkkais kaljassa=? monta ploo

ei ees ooo olo että ois kännissä, vaikka juo 2 ploo viiniä illassa

ja aamulla töihin taaas esim kello 5 tai 7

6

5428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1 pullo mietoa(alle15%)viiniä vastaa kuutta pulloa olutta. Kaksipulloa viiniä on 12 pulloa olutta. 12 pulloa olutta on yksi kossupullo.

      Joka päivä kaksipulloa viiniä on paljon. Eihän sellainen määrä enää tunnu kun aikansa harjoittelee. Toleranssi nousee ja jossain vaiheessa koet olevasi selvempi kahden pullon jälkeen kuin että olisit juomatta. Itse en ostellut enää pulloja, koska se oli turhaa. Kannattaa ostaa suoraan 3l laatikko.

      Sulla on riippuvuus, ja siitä vaikea päästä eroon. Se on kuin rutto.

      Ps. tiedän mistä puhun

    • Spriten voimalla

      Sinun kannattaa tehdä ongelmallesi jotakin. Minun toleranssi aikanaan oli 1 pullo viiniä tai 1/2 (hiukan ehkä yli) pulloa kossua. Sekin oli paljon.

      Taidat itsekin tiedostaa, että nyt ovat määräsi kohonneet riskirajoille. Et kai muuten tänne kirjoittelisi.

      Koeta ainakin vähentää :)

    • saniliina

      Minulla rupesivat hälyytyskellot soimaan, kun huomasin ensimmäisten lomaviikkojeni aikana kumonneeni pullon viiniä päivässä sekä ehkä muutaman siiderin päälle. Seurauksena oli jatkuva turra oli ja pöhottynyt olemus.

      Sitten kirjoitin tänne, joku sanoi minun olevan alkoholisti, tajusin sen ja totesin, että ei ole muuta keinoa kuin olla kokonaan ilman.

      Minulla se viinin lipittäminen nimittäin alkoi ihan terveellisestä lasillisesta päivässä, mutta eipä enää lopu siihen. Loppuu vasta kun juomat loppuu, jos alkuun pääsen.

      Pari pulloa viiniä päivässä on kyllä melkoinen annos kenelle vaan, eikä ihminen voi sen annoksen jälkeen olla ihan selvä koskaan. Eli kun kerran kysyt, että onko paha juttu, niin vastaan että minusta on. Kokemuksesta voin sanoa, että olo kohenee kummasti, kun sen jättää pois. Helppoa se ei ole, se on tosi, mutta ilmeisesti kuitenkin sinäkin sitä itse asiassa haluaisit. Vai?

      Tukijoita tällä palstalla riittää! Kiitos!

      • Doku-Make

    • Anonyymi

      join eilen 3 pulloa, ei hyvä.

    • Anonyymi

      Hei kaikki!

      Suositeltu määrä alkoholia on 17 annosta per vrk. Voitte siis huoleti lisätä juomista! 17 annosta päivässä ei ole terveysriski.

      Terveisin Nuori Lääkäri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      305
      4586
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      112
      4087
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      210
      2482
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      101
      2139
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      38
      1726
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      30
      1334
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1279
    8. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      1
      1269
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      49
      1224
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      146
      991
    Aihe