vuoden indeksikorotusten eläkkeisiin jos talous menee tätä vauhtia alaspäin? Pelkään pahoin ettei korotusta ainakaan täysimääräisenä makseta.Viimeksihän Ahon samanmielinen hallitus jätti muistaakseni ainakin yhden vuoden korotuksen kokonaan pois.Silloin oli hallituksen motto:"jokaisen on osallistuttava näihin talkoisiin".
kuinkahan
käy ensi
14509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eläkeläiset pannaan kävelemään vuorille, tai hiljaisten miesten laaksoon.
Lapin suot siintää meille kesällä, vievät meidät lakkasoille, Kätkäläisen jäljille. Siellä olemme turvassa pahalta maailmalta ja ystäviä on niin että ruville rakastaavat (paarmat ja hyttyset), ohvi ei auta eikä valtio.
Tulot on niin isot että pitää tulomatkaksi järjestää rahoille eri kuljetus.
muutenkin on ankeaa,kun vettä sataa ja vielä palstan alusta saa lukea tuommoisia povauksia.Pulskiltahan meikäläiset eläkeläiset näyttävät vielä.
pärjäät?
taitaa tulla äitiä ikävä.
on vasuripressojen aikainen eläkeläinen.
Eläkkeen saajat ovat kai ainoa ryhmä, joka edelleenkin on noissa talkoissa.
Eihän sitä indeksin leikkausta ole korjattu, vaikka usein on luvattu.
Suurin osa meidän maksamista eläkerahoista lilluu yksityisissä vakuutusyhtiöissä.
Ainakaan tämä hallitus ei ole halukas puuttumaan asiaan.
Täällä liikkuu nykyisin vain ilonpilaajia!
Ihmettelen minäkin joskus, jollakin on hersyvä huumori kanta johonkin ikävään ja vaikeaan asiaa, sepä heti tallotaan suohon.
Mieluummin minäkin otan joihinkin vielä epäselviin ja tapahtumattomiin asioihin kevyemmän kannan kuin alan suremaan sitä suupielet roikkuen.
vielä tiedä, että lekurilta saa niitä mielialalääkkeitä. Jopas rupee naurattamaan.
Vuodet vierii ja tänne tulette tekin, jos elätte.
Silloin kun te pääsette eläkkeelle, jos siis pääsette, ette saa enää työeläkkettä, kun ette viitsi mitään tehdäkään.
Vakuutan, että pelkällä kansaneläkkeellä eläminen on tiukkaa.
Ei kannata valittaa, mutta tosiasiat ovat tosiasioita.
töihin, hyvä mies. Kyllä työnteko oli jo sillon keksitty. Ei tarviis pelkällä kansaneläkkeellä kituuttaa.
sulle, että oon kansaneläkkeellä.
Sinähän sinne joudut.
Ootko muuten nyt äidin hoivissa?
Kaikki sopimuksehan täytetään pilkulleen ?
Niin korotukset kuin vähennyksekin, asetuksien ja 'ukaasien' mukaan.
(Ukaasi tulee itäisestä naapurista)
Eihän Aho ole ainoa joka on soveltanut sopimuksia vai onko?
Osallistumme silti 'talkoisiin' ja muistamme heikommassa asemassa olevia.
lyötynä, eläkkeet ryövättynä.