Vihkiminen

ulkona...

Kyselisin sellaista, että onko teistä kukaan mennyt naimisiin jossain kauniissa paikassa kesällä ja ulkona? Minua ei niinkään kiinnosta kirkkohäät ja maistraatti vaikuttaa jotenkin niin tylsältä..

Vieraita en haluaisi juuri ollenkaan.kaksi pakollista todistajaahan kuitenkin täytyy olla. Pyydetäänkö tällaisiin tilaisuuksiin pappi vai joku, joka vihkii maistraatissa? Molemmat meistä kuitenkin kuuluu kirkkoon.

Toisaalta naimisiinmeno las vagasissakin kiehtoo. siellä ilmeisesti ei mitään todistajia tarvita? Mutta on kai vähän vaikeampaa sitten että saa kaikenmaailman todistukset ja mutt, että on sitten myös suomessakin naimisissa.

3

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykspähän pappi vastaa

      Jos haluatte nimenomaan kirkollisen vihkimisen, niin onnistuu toki ulkonakin. Ja tietty silloin pappi vihkii.
      Uskoisin, että myös siviilivihkiminen onnistuu ulkosalla.
      Että eikun vaan yhteys joko seurakuntaan tai maistraattiin. ja ne kaksi todistajaa tarvitaan.

      Onnea suunnitelmillenne!

    • 88989

      siviilivihkijänkin saa virka-ajan ulkopuolella minne haluaa. 200euroa matkakulut (ja mahdollinen päiväraha)

    • helposti juu

      Meidät vihittiin viikko sitten ulkona, paikalla sekä vihkivä tuomari (200€) ja siunaamisen hoitava pappi (0€). Kirkon puolesta paikalle järjestettiin myös alttari kukkineen ja kynttilöineen!

      Veljeni avioitui aiemmin tänä vuonna, myöskin ulkona, joskin suuremman väkijoukon äimisteltävänä. Tuolloin paikalla oli vihkivän papin ja alttarin lisäksi myös kanttori sähköurkuineen ja mikrofoni papilla.

      Joustavuutta tuntuu löytyvän!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      193
      5180
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      30
      2297
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      121
      2287
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      207
      1943
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      58
      1502
    6. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      268
      1309
    7. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      86
      1161
    8. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      79
      1019
    9. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      294
      970
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      41
      962
    Aihe