Vihkiminen

ulkona...

Kyselisin sellaista, että onko teistä kukaan mennyt naimisiin jossain kauniissa paikassa kesällä ja ulkona? Minua ei niinkään kiinnosta kirkkohäät ja maistraatti vaikuttaa jotenkin niin tylsältä..

Vieraita en haluaisi juuri ollenkaan.kaksi pakollista todistajaahan kuitenkin täytyy olla. Pyydetäänkö tällaisiin tilaisuuksiin pappi vai joku, joka vihkii maistraatissa? Molemmat meistä kuitenkin kuuluu kirkkoon.

Toisaalta naimisiinmeno las vagasissakin kiehtoo. siellä ilmeisesti ei mitään todistajia tarvita? Mutta on kai vähän vaikeampaa sitten että saa kaikenmaailman todistukset ja mutt, että on sitten myös suomessakin naimisissa.

3

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykspähän pappi vastaa

      Jos haluatte nimenomaan kirkollisen vihkimisen, niin onnistuu toki ulkonakin. Ja tietty silloin pappi vihkii.
      Uskoisin, että myös siviilivihkiminen onnistuu ulkosalla.
      Että eikun vaan yhteys joko seurakuntaan tai maistraattiin. ja ne kaksi todistajaa tarvitaan.

      Onnea suunnitelmillenne!

    • 88989

      siviilivihkijänkin saa virka-ajan ulkopuolella minne haluaa. 200euroa matkakulut (ja mahdollinen päiväraha)

    • helposti juu

      Meidät vihittiin viikko sitten ulkona, paikalla sekä vihkivä tuomari (200€) ja siunaamisen hoitava pappi (0€). Kirkon puolesta paikalle järjestettiin myös alttari kukkineen ja kynttilöineen!

      Veljeni avioitui aiemmin tänä vuonna, myöskin ulkona, joskin suuremman väkijoukon äimisteltävänä. Tuolloin paikalla oli vihkivän papin ja alttarin lisäksi myös kanttori sähköurkuineen ja mikrofoni papilla.

      Joustavuutta tuntuu löytyvän!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1031
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      57
      979
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      798
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      695
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      561
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      90
      548
    8. 78
      541
    9. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      527
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      518
    Aihe