Kyselisin sellaista, että onko teistä kukaan mennyt naimisiin jossain kauniissa paikassa kesällä ja ulkona? Minua ei niinkään kiinnosta kirkkohäät ja maistraatti vaikuttaa jotenkin niin tylsältä..
Vieraita en haluaisi juuri ollenkaan.kaksi pakollista todistajaahan kuitenkin täytyy olla. Pyydetäänkö tällaisiin tilaisuuksiin pappi vai joku, joka vihkii maistraatissa? Molemmat meistä kuitenkin kuuluu kirkkoon.
Toisaalta naimisiinmeno las vagasissakin kiehtoo. siellä ilmeisesti ei mitään todistajia tarvita? Mutta on kai vähän vaikeampaa sitten että saa kaikenmaailman todistukset ja mutt, että on sitten myös suomessakin naimisissa.
Vihkiminen
3
539
Vastaukset
- ykspähän pappi vastaa
Jos haluatte nimenomaan kirkollisen vihkimisen, niin onnistuu toki ulkonakin. Ja tietty silloin pappi vihkii.
Uskoisin, että myös siviilivihkiminen onnistuu ulkosalla.
Että eikun vaan yhteys joko seurakuntaan tai maistraattiin. ja ne kaksi todistajaa tarvitaan.
Onnea suunnitelmillenne! - 88989
siviilivihkijänkin saa virka-ajan ulkopuolella minne haluaa. 200euroa matkakulut (ja mahdollinen päiväraha)
- helposti juu
Meidät vihittiin viikko sitten ulkona, paikalla sekä vihkivä tuomari (200€) ja siunaamisen hoitava pappi (0€). Kirkon puolesta paikalle järjestettiin myös alttari kukkineen ja kynttilöineen!
Veljeni avioitui aiemmin tänä vuonna, myöskin ulkona, joskin suuremman väkijoukon äimisteltävänä. Tuolloin paikalla oli vihkivän papin ja alttarin lisäksi myös kanttori sähköurkuineen ja mikrofoni papilla.
Joustavuutta tuntuu löytyvän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464502Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781689Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532- 511251
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 461017
- 591003