Turun linnassa käydessäni aina yhdessä huoneessa tulee aivan kamala olo. Kyseessä on muistaakseni Nunnan kamari... Mutta onko jollain käynyt samalla tavalla tai onko tietoa siitä paikasta? Jäänyt vaivaamaan tuo asia. Tuntuu erittäin vastenmieliseltä ja sietämättömältä mennä ko. paikkaan.
Turun linna
14
6637
Vastaukset
- ghostgirlll
jos aattelet kotonakin että on pelottavaa ja tuntuu että joku katselee niin se on vaa mielikuvitusta.Nii se turun linna jos se nunna on kuollu tai jotai.
- alkup.
Todennäköisesti niin on että mielikuvitusta, onhan se linna niin mahtava paikka että ihme jos ei ala mielikuvitus lentämään :D Ajattelin vaan heittää kysymyksen ilmaan... Tuli niin oudot fiilikset. Ja muistutti vaan niin paljon sellasia tapauksia joissa ne fiilikset on osoittautunut tosiksi vaikka kuinka olen epäillyt itseäni. Mutta oishan se kiva tietää jotain siitä paikasta.
- ole joku
alkup. kirjoitti:
Todennäköisesti niin on että mielikuvitusta, onhan se linna niin mahtava paikka että ihme jos ei ala mielikuvitus lentämään :D Ajattelin vaan heittää kysymyksen ilmaan... Tuli niin oudot fiilikset. Ja muistutti vaan niin paljon sellasia tapauksia joissa ne fiilikset on osoittautunut tosiksi vaikka kuinka olen epäillyt itseäni. Mutta oishan se kiva tietää jotain siitä paikasta.
vanha kidutuskammio. Sieltä ne möröt ja fiilikset tulee ?
Kirjoitti tarinan Turun linnan tonttu ukko.
Aina vanhoissa rakennuksissa on omat energiansa, muistonsa ja tunteensa.- Turkulainen haamubongari
You Tubesta löytyy kummituksista kertova ruotsalaissarja "Det spökar på...". Yksi osa kertoo Turun Linnan kummituksista eli Det spökar på Åbo Slott. Ohjelman idea on siinä, että kummitustilanteet on dramatisoitu eli näytelty silminnäkijöiden kertomusten mukaan. Samassa sarjassa on esitelty muitakin Pohjoismaissa kuuluisia kummittelutapauksia. Harmi ettei tuollaista ole näytetty Suomessa.
- Tampereella...
Tampereen keskustan läheisyydessä sijaitsevalla Kalevankankaalla on tapettu sisällissodan aikana tuhansia ihmisiä. Paikan valtaus vaati ensin tuhannen valkoisen hengen ja myöhemmin he ampuivat satoja punaisia joukkohautaan... Siellä sitä vasta onkin outo tunnelma, josta moni tuttu on myös maininnut, vaikka eivät tunne paikan historiaa.
http://www.vapaussota.fi/taistelut/kalevankangas.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tampereen_teloitukset
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuva:Tampere_war_victims_1918.jpg- Sukuni haudat
ovat ko. paikalla, jossa siis on hautausmaa. Paikalla on niin kylmä tunnelma, että vaikka rakkaita ihmisiä nukkuu siellä ikiunta, en itse haluaisi tulla haudatuksi sinne.
Itselläni on kokemus, että sellaisissa paikoissa, missä on tapahtunut paljon pahaa, on ahdistava tunnelma. Mutta se ei ole sellaista dramaattista hengenahdistusta, mitä tv-sarjoissa kuvaillaan, vaan niissä paikoissa ikään kuin seinät hikoilevat ja vallitsee henkinen tyhjyys. Yleistunnelma tyhjä, ei mitään tunteita, ei tippaakaan lämpöä, ja siitä kolkkous.
- Epäilys hengestä!
Olisipa todella kiva tietää, mitä kaikkea siellä oikeesti on tapahtunut. Tulin lasteni kanssa laivalta illalla ja automme oli parkissa Turun linnan vieressä. Todennäköisesti sillä kohdalla oli myös vankityrmät. Tyttäreni otti puhelimella valokuvan linnan suuntaan, kuvatakseen vain linnan muuria ja puita siinä edessä. Tunnelma siinä kohdalla oli jotenkin outo, ja tuntui siltä kuin olisi pitänyt jäädä siihen vielä hetkeksi. Valokuvassa näkyi kirkas vihertävä hahmo, joka todella näytti niinkuin huntuun pukeutuneelta naiselta, joka ojentaa kättä!
Ensivaikutelma oli että nainen oli morsian tai mahdollisesti nunna.
Se ei voinut olla heijastus, sillä katulamppuja ei juuri siinä kohdalla ollut.
Erikoista oli myös se, etten meinannut saada autoa pois siitä millään.
Mutta niinkuin sanoin, tunnelma oli jotenkin outo siinä, vaikka ei pelottava. - okeimo
Kävimme Turun linnassa isolla porukalla viime kesänä. Meitä siis oli kuusi. Mulle ei tullu missään vaiheessa mitenkään erikoinen olo. Saattoikohan ryhmän koolla olla osuutta asiaan. Tai eikun oli siellä yks huone... Se oli joku vanha vankityrmä tai joku sellanen. Siellä ei ollu outo olo, mut jotenki erilainen....
- S
Vai turuus. Nii määkii turuuS
- R.H
Oltiin just eilen turun linnassa.Olis tehny nii kovast mieli nähä se vangin vartian huoneen kummitus...
- Haamubongari Tku
Kyllä siellä vankityrmän tietämillä tulee aika ahdistava olo. Jos vankilat olisi sellaisia kuin Turun linnan vankityrmä, niin rikollisuus saataisiin aisoihin. Pimeässä, pahnoilla koko loppuikä...
Ja ennen muinoin laitettiin pienestäkin vankilaan... jos vaikka näpisti leivän nälkäänsä.
Mitähän kirjaston kummistukselle kuuluu? Tietääkö joku? - _laama
Iik,iik, kamalaa !
- M13
No hei! Itse olin 7v kun olin vanhempieni kanssa siellä, ja näimne isäni kanssa yhden haamun. Tai minä en nähnyt mutta kuulin kun isä jutteli yhden valkoisen naisen kanssa jollla oli harmaa tukka. Sitten mä kysyin ja kyselin, kelle hän puhuu ja hän vuorostaannihmetteli että enkö mä muka huomannu. Oli siinä mutsilla, eli äidilläni ja mulka ihmettelemistä kun sitten yhdessä välissä mä palelin ihan tolkuttomasti, ja olin samassa huoneessa tuntenut kun hän puhui jonkun kanssa. Ja tän ääni siis kuulu, ja siin huonees ei ollu ku vaan siis me 3. Ja muutenki siel on tpahtunu vaik mitä. Huone palanu, joku haudatfu eöävältä seinään ja vaik mitä siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3984460Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1211732- 1351504
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko731263Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151076Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔721067Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131009Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään64956- 38950
- 65931