undulaatti kaupasta

tai kasvattajalta

harkitsen undulaattien hankintaa ja lähinnä sen jälkeistä kesyyntymistä. Kaupassa linnut yleensä eivät ole kovinkaan kesyjä, mutta onko kenelläkään tietoa jos kasvattajalta saa käsikesyn linnun, onko sen kesyttäminen helpompaa vai voiko olla jo niin tottunut ihmisen hoitoon ettei enää tarvitse kesytystä vaan totuttelun uuteen kotiin ja siellä oleviin ihmisiin riittää?

1

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Jos poikanen on nuori ja sitä on jo paljon käsitelty kasvattajalla ja sen on perusluonteeltaankin luottavainen ei välttämättä enää omistajan tarvitse paljoa itse kesytellä. Tälläisen poikasen saattaa saada kyllä kaupastakin jos sinne linnut on tulleet suoraan joltain harrastelijakasvattajalta eivätkä ole kaupassa vielä kauaa olleet. Toisaalta suoraan kasvattajalta haettukin lintu voi olla arka ja ujo jopa vaikka sitä olisi käsiteltykin jos se on perusluonteeltaan varautuneempi. Eli yksilöitä linnutkin ovat ja mitään varmaa ei tietenkään kukaan voi sanoa.

      Mutta tietysti kyllähän se on fakta että jos lintu on kunnolla ihmisiin ja käsittelyyn tottunut niin ei se pelkkä omistajanvaihdos siitä yhdessä yössä arkaa ja villiä tee ja aina helpompaa sen kanssa on alkuun päästä kuin isommassa tarhassa kasvatetun käsittelemättömän linnun kanssa. Toisaalta nuorella linnulla kun ikää vähän tulee ja se saavuttaa sukukypsyyden, saattaa siitä melko pienellä ajalla karista semmoinen lapsen hömelyys ja lintu voi yllättäen vähän tulla pakoilevaksi jos sitä ei riittävästi käsittele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      128
      3207
    2. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      65
      2280
    3. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2188
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      61
      1949
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1504
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1026
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      936
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      106
      902
    9. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      57
      843
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      56
      759
    Aihe