Aivan lapsellista touhua. En suosittele riparia kenellekään. Uskontoa tuputettiin joka päivä ja jos joku vielä väittää ettei ripariin kuulu aivopesua niin hän valehtelee ja vähättelee koko asiaa.
Konfirmaatioon en mene koska, en usko jumalaan.
Kävin riparin
16
765
Vastaukset
- yksvaann
Jumalaan uskominen on jokaisen oma päätös.
Minä uskon koska ei ole syytä olla uskomasta.
Elämä itsessään on jo mysteeri.
Miksi olemme täällä?
Miksi kaikki on niinkuin se on?
Jumala ei tarvitse ketään sanomaan että Hän on olemassa.
Hän on.
Usko kyllä on kaikissa.- toinenvaan
kristinusko vastaukset noihin kysymyksiin?
>>Miksi olemme täällä?
Miksi kaikki on niinkuin se on? >Jumala ei tarvitse ketään sanomaan että Hän on olemassa.
Hän on. >Usko kyllä on kaikissa. >Jumalaan uskominen on jokaisen oma päätös.
Minä uskon koska ei ole syytä olla uskomasta. - yksvaann
toinenvaan kirjoitti:
kristinusko vastaukset noihin kysymyksiin?
>>Miksi olemme täällä?
Miksi kaikki on niinkuin se on? >Jumala ei tarvitse ketään sanomaan että Hän on olemassa.
Hän on. >Usko kyllä on kaikissa. >Jumalaan uskominen on jokaisen oma päätös.
Minä uskon koska ei ole syytä olla uskomasta.En saanut kristillistä kasvatusta eikä minulle paljon uskon juttuja kerrottu.
Olin ateistikin yhes välis mut sitten älysin ettei ole syytä epäillä. - Mirka ...
""Minä uskon koska ei ole syytä olla uskomasta.""
-Mikä antaa aiheen uskollesi vai uskotko kaikkiin satuihin ja höpötyksiin?
Mä en taas usko koska maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi. Jos joku kuitenkin nyt sitte uskoo jumalaan niin perusteena täytyy olla sairas mielikuvitus. - yksvaann
Mirka ... kirjoitti:
""Minä uskon koska ei ole syytä olla uskomasta.""
-Mikä antaa aiheen uskollesi vai uskotko kaikkiin satuihin ja höpötyksiin?
Mä en taas usko koska maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi. Jos joku kuitenkin nyt sitte uskoo jumalaan niin perusteena täytyy olla sairas mielikuvitus.Miksi sitten olemme olemassa?
Miksi mikään on olemassa?
Jokainen uskoon tulo.
Jokainen prantuminen rukouksen jälkeen.
Ihmeet.
Kun tutkitaan ja pohditaan kaikkea olevaa niin nähdään että kaiken takana vaikuttaa jokin meitä suurempi.
Jumala on. - .........
yksvaann kirjoitti:
Miksi sitten olemme olemassa?
Miksi mikään on olemassa?
Jokainen uskoon tulo.
Jokainen prantuminen rukouksen jälkeen.
Ihmeet.
Kun tutkitaan ja pohditaan kaikkea olevaa niin nähdään että kaiken takana vaikuttaa jokin meitä suurempi.
Jumala on."Miksi sitten olemme olemassa?
Miksi mikään on olemassa?"
GOD DID IT! HALLELUJA!! I HAVE TEH ANSWERS!!!!!!!!!1111111 THOSE ARE SELF-MADE AND DOESN'T BASE ON ANYTHING BUT I DON'T CARE A SHIT BECAUSE I HAVE THOSE!
Ei mua haittaa vaikka Jumala antaa ihmisten kärsiä, kuolla, nähdä nälkää ja kitua helvetissä. Tärkeintä on, että MINÄ pääsen taivaaseen. - yksvaann
......... kirjoitti:
"Miksi sitten olemme olemassa?
Miksi mikään on olemassa?"
GOD DID IT! HALLELUJA!! I HAVE TEH ANSWERS!!!!!!!!!1111111 THOSE ARE SELF-MADE AND DOESN'T BASE ON ANYTHING BUT I DON'T CARE A SHIT BECAUSE I HAVE THOSE!
Ei mua haittaa vaikka Jumala antaa ihmisten kärsiä, kuolla, nähdä nälkää ja kitua helvetissä. Tärkeintä on, että MINÄ pääsen taivaaseen."Ei mua haittaa vaikka Jumala antaa ihmisten kärsiä, kuolla, nähdä nälkää ja kitua helvetissä. Tärkeintä on, että MINÄ pääsen taivaaseen."
Ihmisen ajatellessa noin täytyy hänen pohtia uskoaan.
Jumala todellakin teki kaiken.
Mutta ei kaikkeen ihminen voi antaa sitä vastaukseksi.
Maailma ei ole täydellinen mutta ei se Taivaaksi ole tarkoitettukaan.
Myös ihmisille on annettu valta auttaa hädässä olevia mutta niin ei aina käy.
Kirkossa lauletaankin ihanvirttä että kukaan ei kävelisi pois autettavan luota.
Kaikkeen en voi antaa vastausta.
Tiedän että maailma ei ole suruton paikka mutta aina voimme yrittää tehdä siitä paremman muiden asua.
Käymässähän täällä vain ollaan mutta onhan soveliasta jättää talo siistiin kuntoon uusille vieraille. - Mirka ...
yksvaann kirjoitti:
Miksi sitten olemme olemassa?
Miksi mikään on olemassa?
Jokainen uskoon tulo.
Jokainen prantuminen rukouksen jälkeen.
Ihmeet.
Kun tutkitaan ja pohditaan kaikkea olevaa niin nähdään että kaiken takana vaikuttaa jokin meitä suurempi.
Jumala on.""Miksi sitten olemme olemassa?
Miksi mikään on olemassa?""
Miksi valitsit olemattoman jumalan tähän vastaukseksi? Miksi et tutki jos sinua kiinnostää nämä asiat?
Me olemme täällä koska täällä on elämälle otolliset olosuhteet. - yksvaann
Mirka ... kirjoitti:
""Miksi sitten olemme olemassa?
Miksi mikään on olemassa?""
Miksi valitsit olemattoman jumalan tähän vastaukseksi? Miksi et tutki jos sinua kiinnostää nämä asiat?
Me olemme täällä koska täällä on elämälle otolliset olosuhteet.Ja vain täällä.
Täydelliset olosuhteet.
Juuri oikeat.
Miksi vain täällä?
Ja miten täällä on lukematon määrä lajeja eikä vain muutamaa hassua tuskin tervettä oliota?
Jos kaikki ja tarkoitain kaikki on sattumaa niin silloin on aika outoo.
Eiköhän korkein voima ollut asialla. - toinenvaan
yksvaann kirjoitti:
En saanut kristillistä kasvatusta eikä minulle paljon uskon juttuja kerrottu.
Olin ateistikin yhes välis mut sitten älysin ettei ole syytä epäillä.pähkäilit asian ihan itse Saudi-Arabiassa asuessasi. Kukaan ei missään koskaan kertonut sinulle kristinuskon hulluksia?
Kristinuskon jumala varmaan sinulle ilmestyi yöllä?
- nuunuunuu
Ikävää, jos olit liian kypsä riparille. Suurin osa 15-vuotiaista on kuitenkin kypsyystasolla sil viisiin, että viihtyvät siellä.
Ilmeisesti sun mielestä on olemassa vaan kaksi vaihtoehtoa: joko 100% heittäytyminen aivopestäväksi, tai sitten 100% ehdoton kieltäytyminen kaikesta. Ota toki huomioon, että molemmat on ihan yhtä naurettavia tapoja. Fiksuinta on ajatella, pohdiskella, käsitellä asiaa ja perustella, yms. Uskoi tai ei. En mä ainakaan usko kaikkea, vaikka uskonkin Jumalaan. Huhhuh. Ei me "uskovat" ihan älykääpiöitä olla niiq.- Straw man
"Ilmeisesti sun mielestä on olemassa vaan kaksi vaihtoehtoa: joko 100% heittäytyminen aivopestäväksi, tai sitten 100% ehdoton kieltäytyminen kaikesta. Ota toki huomioon, että molemmat on ihan yhtä naurettavia tapoja."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Olkinukke
---
Eihän sitä muutenkaan mihinkään riparille tarvitse mennä pohdiskellakseen asioita.
- jädäri
Ihanko tosissasi luulit lähteväsi riparille ja pystyväsi siellä välttämään kaiken uskonnollisen?
Rippikoulu on kuitenkin opiskelua uskosta ja kirkosta. Ei rippikouluja alun alkaen järjestetty hauskoiksi leireiksi. Myöhemmin otettiin käyttöön nykyinen järjestelmä, jotta nuoret olisi helpompi saada mukaan ja kiinnostumaan asiasta.
Eihän kouluunkaan mennä nukkumaan, leikkimään ja tappamaan aikaa.
Edelleen väitän, ettei kunnolliseen rippikouluun liity aivopesua. Asenteesta se on kiinni. Itse seurasin oppitunteja, keskusteluja ja muita mielenkiinnolla, mutta kuitenkin kyseenalaistaen. Eivätkä saaneet käännytettyä uskoon.
Yhtä lailla meitä aivopestään koulussa oppitunneilla. Aivopestään suorastaan. - no voi kait se aivopesuakin...
Erään tytön jalka oli polvesta hajalla. Käveli leirinajan kävelykepeillä ja oli leikkausjonossa. Hän parani rukouksen aikana, eikä enää leiriltä lähtiessään tarvinnut kävelykeppejään. En tiedä, voiko sitä nyt sanoa aivopesuksi, mutta kuinka olla uskomatta. ;D
- ............
Kirkkokin myöntää, että ihmeparantumiset ovat bullshittiä.
Matti Miettinen: Uskonnolliset ihmeparantumiset, 1989 (Kirkon tutkimuskeskuksen julkaisuja, osa 51):
TIIVISTELMÄ
" Tutkimuksen tarkoituksena oli lääketieteellisestä ja psykologisesta näkökulmasta selvittää, mistä uskonnollisessa ihmeparantumisessa on kysymys, mitä on tapahtunut, miksi on tapahtunut. Lääketieteellistä näkökulmaa tutkittiin seurannan ja tapauskontorollien avulla. Psykologista näkökulmaa selvitettiin MMPI-testauksen avulla. Tutkimusaineisto koottiin helluntaiherätyksen järjestämissä parantumiskokouksissa Suomessa kesällä 1980. Tutkittavien joukkoon sattui myös muissa karismaattisissa tilaisuuksissa käyneitä henkilöitä. Tutkimukseen ilmoittautui alun perin vapaaehtoisesti 744 henkilöä. Joukko karsiuitui eri syistä 611:een, joista naisia oli 450 ja miehiä 161.
Tutkitut ilmoittivat yhteensä 1403 parantumiskokemusta, joista 829 oli positiivisia ja 574 negatiivisia, pettymyksiä. Seuranta-aika oli vähintään 2-3 vuotta. Tutkitut asuivat eri puolilla Suomea. Seuranta-ajan loppuun mennessä (1983) todettiin yhteensä 23 kuolemantapausta, joista 3 oli itsemurhia. Tautikohtainen tarkastelu suoritettiin Suomessa vuonna 1983 voimassa olleen kansainvälisen tautiluokituksen mukaisesti. Kaikista selvitetyistä 1403:sta kokemuksesta oli lääketieteellisen hoidon saanut 1182, muiden vaivojen laatu perustui tutkitun omaan arvioon ja ne olivat jääneet vaille lääketieteellistä hoitoa. Kaikki viimeksi mainitut tapaukset sijoitettiin tautiluokkan XVI: oireita ja tarkemmin määrittelemättömiä tapauksia.
Minkään tautiluokituksen kohdalla ei tullut esiin mitään lääketieteellisestä, tunnetusta ennusteesta poikkeavaa, mitään erikoista parantumisen muotoa, tai vaikeasti selitettävää.
Somaattisest sairaiden terveydentilassa ei ollut todettavissa mitään tutkittuun parantamistoimintaan yhdistettävissä olevaa muutosta. Psykosomaattisissa ja psyykkisissä sairauksissa oli todettavissa joitain yksittäisiä enemmän tai vähemmän ohimeneviä muutoksia joko positiiviseen tai negatiiviseen suuntaan, mutta vaikutukset riippuivat enemmän elämänolosuhteissa tapahtuneista muutoksista ja yhteisöön kuulumisesta kuin parantamistoiminnasta. Valtaosassa tapauksia tila oli ennallaan ja voidaan puhua ainoastaan tunnelmointiefekteistä. Tutkittujen tarkoittaman parantumisen käsitteen todettiin poikkeavan tavanomaisista lääketieteellisistä käsitteistä. Tutkittujen parantumiskäsitettä voidaan pitää niitä laajempana. Osa odotuksista oli täysin irreaalisia.
Lääketieteellisestä näkökulmasta uskonnollinen ihmeparantuminen oli ensisijassa kausaalisesti ja intentionaalisesti tulkittu luonnollinen parantuminen. Parantumisen perimmäisenä syynä tutkitut näkivät Jumalan salattuine tarkoituksineen. Tulkinnan perusteena on uskonnollinen vakaumus ja maailmankatsomus.
Psykologiseen testaukseen suostui yhteensä 77 henkilöä, jotka oli valittu siten, että he edustivat "puhtaita" parantujia ja ei-parantujia. Validiteettikriteerien perusteella karsiutui otos niin, että luotettavia persoonallisuuden profiileja jäi yhteensä 53. Näistä 30:llä oli parantumiskokemuksia ja 23:lla ei ollut.
Suoritettu analyysi osoitti, että keskimääräinen parantumista toivova oli vähän koulutettu, alempiin sosiaaliluokkiin kuuluva keski-ikäinen tai vanhempi henkilö, jonka persoonallisuus oli hauras, mielenterveys ja reaaliteettitaju labiili ja suggestioalttiuis kohonnut. Molemmissa ryhmissä esiintyi huomattavassa määrin poikkeavuutta ja moniasteista häiriytyneisyyttä. Vain viidesosa profiileista oli luokiteltavissa normaaleiksi. Parantujien ryhmä oli defensiivisempi ja häiriytyneisyys painottui psykoottiseen suuntaan. Ei-parantujien ryhmässä häiriytyneisyys painottui enemmä neuroottiseen suuntaan. Heidän ryhmässään esiintyi enemmän depressiivisyyttäja ahdistuneisuutta sekä taipumusta somatisointiin, mikä voidaan ainakin osittain selittää aleksithymia-teorian avulla. Ryhmien välinen ero oli selkeimmillään neuroositasoisissa häiriöissä.
Tutkittujen voinnin seuranta osoitti, että parantujan ja ei-parantujan roolit eivät olleet pysyviä. Parantumista odottavien motivaatio ja vire muuttuivat. Parantujia ja ei-parantujia voitiin todeta lähinnä yhtä kokousta tai parantajaa kohti.Välitön ihmeparantumisen elämys oli yksilön fyysistä, psyykkisistä ja sosiaalisista tarpeista syntyvä emotionaalisen tilan muutos, joka vegetatiivis-fysiologisten mekanismien kautta sai aikaan subjektiivisen hyvinvoinnin, parantumisen tunteen. Tunteen pysyvyys oli riippuvainen taustalla olevien ongelmien pysyvyydestä sekä elämän olosuhteista.
Uskonnollinen parantamistoiminta ja ihmeparantuminen eivät ole samastettavissa lääketieteellisiin parantamis- ja parantumiskäsitteisiin eikä hoitoa voi verrata sairauden syyt tuntevaan hoitoon. Ihmeparantuminen on ymmärrettävä uskonnolliseen toimintaan liittyvänä ilmiönä. Muutamia yhteisiä piirteitä lukuun ottamatta eroja voidaan pitää fundamentaalisina. Yhteinen alue on plasebo-sektorilla. Saavutettu tulos voidaan rinnastaa plasebo-efektiin. Uskonnollisessa parantamistoiminnassa on osoitettavissa myös potentiaalisia vaarallisia alueita.
Lääketieteellisesti ihmeparantumisessa kysymys on lähinnä parantumisen syyn tulkinnasta. Psykologisesti voidaan puhua parantumisen elämyksestä, joka syntyy yksilön tarpeista. Osa niistä voidaan ymmärtää psykopatologiselta pohjalta. Myötävaikuttavina tekijöinä voidaan nähdä suggestioalttius, kasvatustausta ja uskonnollisen yhteisön opetuksen sisältö sekä sosiaaliset motiivit. Myös tietämättömyys ihmisen anatomiasta ja fysiologiasta mahdollistaa ihmeen kuvan muodostumisen. " - yksvaann
............ kirjoitti:
Kirkkokin myöntää, että ihmeparantumiset ovat bullshittiä.
Matti Miettinen: Uskonnolliset ihmeparantumiset, 1989 (Kirkon tutkimuskeskuksen julkaisuja, osa 51):
TIIVISTELMÄ
" Tutkimuksen tarkoituksena oli lääketieteellisestä ja psykologisesta näkökulmasta selvittää, mistä uskonnollisessa ihmeparantumisessa on kysymys, mitä on tapahtunut, miksi on tapahtunut. Lääketieteellistä näkökulmaa tutkittiin seurannan ja tapauskontorollien avulla. Psykologista näkökulmaa selvitettiin MMPI-testauksen avulla. Tutkimusaineisto koottiin helluntaiherätyksen järjestämissä parantumiskokouksissa Suomessa kesällä 1980. Tutkittavien joukkoon sattui myös muissa karismaattisissa tilaisuuksissa käyneitä henkilöitä. Tutkimukseen ilmoittautui alun perin vapaaehtoisesti 744 henkilöä. Joukko karsiuitui eri syistä 611:een, joista naisia oli 450 ja miehiä 161.
Tutkitut ilmoittivat yhteensä 1403 parantumiskokemusta, joista 829 oli positiivisia ja 574 negatiivisia, pettymyksiä. Seuranta-aika oli vähintään 2-3 vuotta. Tutkitut asuivat eri puolilla Suomea. Seuranta-ajan loppuun mennessä (1983) todettiin yhteensä 23 kuolemantapausta, joista 3 oli itsemurhia. Tautikohtainen tarkastelu suoritettiin Suomessa vuonna 1983 voimassa olleen kansainvälisen tautiluokituksen mukaisesti. Kaikista selvitetyistä 1403:sta kokemuksesta oli lääketieteellisen hoidon saanut 1182, muiden vaivojen laatu perustui tutkitun omaan arvioon ja ne olivat jääneet vaille lääketieteellistä hoitoa. Kaikki viimeksi mainitut tapaukset sijoitettiin tautiluokkan XVI: oireita ja tarkemmin määrittelemättömiä tapauksia.
Minkään tautiluokituksen kohdalla ei tullut esiin mitään lääketieteellisestä, tunnetusta ennusteesta poikkeavaa, mitään erikoista parantumisen muotoa, tai vaikeasti selitettävää.
Somaattisest sairaiden terveydentilassa ei ollut todettavissa mitään tutkittuun parantamistoimintaan yhdistettävissä olevaa muutosta. Psykosomaattisissa ja psyykkisissä sairauksissa oli todettavissa joitain yksittäisiä enemmän tai vähemmän ohimeneviä muutoksia joko positiiviseen tai negatiiviseen suuntaan, mutta vaikutukset riippuivat enemmän elämänolosuhteissa tapahtuneista muutoksista ja yhteisöön kuulumisesta kuin parantamistoiminnasta. Valtaosassa tapauksia tila oli ennallaan ja voidaan puhua ainoastaan tunnelmointiefekteistä. Tutkittujen tarkoittaman parantumisen käsitteen todettiin poikkeavan tavanomaisista lääketieteellisistä käsitteistä. Tutkittujen parantumiskäsitettä voidaan pitää niitä laajempana. Osa odotuksista oli täysin irreaalisia.
Lääketieteellisestä näkökulmasta uskonnollinen ihmeparantuminen oli ensisijassa kausaalisesti ja intentionaalisesti tulkittu luonnollinen parantuminen. Parantumisen perimmäisenä syynä tutkitut näkivät Jumalan salattuine tarkoituksineen. Tulkinnan perusteena on uskonnollinen vakaumus ja maailmankatsomus.
Psykologiseen testaukseen suostui yhteensä 77 henkilöä, jotka oli valittu siten, että he edustivat "puhtaita" parantujia ja ei-parantujia. Validiteettikriteerien perusteella karsiutui otos niin, että luotettavia persoonallisuuden profiileja jäi yhteensä 53. Näistä 30:llä oli parantumiskokemuksia ja 23:lla ei ollut.
Suoritettu analyysi osoitti, että keskimääräinen parantumista toivova oli vähän koulutettu, alempiin sosiaaliluokkiin kuuluva keski-ikäinen tai vanhempi henkilö, jonka persoonallisuus oli hauras, mielenterveys ja reaaliteettitaju labiili ja suggestioalttiuis kohonnut. Molemmissa ryhmissä esiintyi huomattavassa määrin poikkeavuutta ja moniasteista häiriytyneisyyttä. Vain viidesosa profiileista oli luokiteltavissa normaaleiksi. Parantujien ryhmä oli defensiivisempi ja häiriytyneisyys painottui psykoottiseen suuntaan. Ei-parantujien ryhmässä häiriytyneisyys painottui enemmä neuroottiseen suuntaan. Heidän ryhmässään esiintyi enemmän depressiivisyyttäja ahdistuneisuutta sekä taipumusta somatisointiin, mikä voidaan ainakin osittain selittää aleksithymia-teorian avulla. Ryhmien välinen ero oli selkeimmillään neuroositasoisissa häiriöissä.
Tutkittujen voinnin seuranta osoitti, että parantujan ja ei-parantujan roolit eivät olleet pysyviä. Parantumista odottavien motivaatio ja vire muuttuivat. Parantujia ja ei-parantujia voitiin todeta lähinnä yhtä kokousta tai parantajaa kohti.Välitön ihmeparantumisen elämys oli yksilön fyysistä, psyykkisistä ja sosiaalisista tarpeista syntyvä emotionaalisen tilan muutos, joka vegetatiivis-fysiologisten mekanismien kautta sai aikaan subjektiivisen hyvinvoinnin, parantumisen tunteen. Tunteen pysyvyys oli riippuvainen taustalla olevien ongelmien pysyvyydestä sekä elämän olosuhteista.
Uskonnollinen parantamistoiminta ja ihmeparantuminen eivät ole samastettavissa lääketieteellisiin parantamis- ja parantumiskäsitteisiin eikä hoitoa voi verrata sairauden syyt tuntevaan hoitoon. Ihmeparantuminen on ymmärrettävä uskonnolliseen toimintaan liittyvänä ilmiönä. Muutamia yhteisiä piirteitä lukuun ottamatta eroja voidaan pitää fundamentaalisina. Yhteinen alue on plasebo-sektorilla. Saavutettu tulos voidaan rinnastaa plasebo-efektiin. Uskonnollisessa parantamistoiminnassa on osoitettavissa myös potentiaalisia vaarallisia alueita.
Lääketieteellisesti ihmeparantumisessa kysymys on lähinnä parantumisen syyn tulkinnasta. Psykologisesti voidaan puhua parantumisen elämyksestä, joka syntyy yksilön tarpeista. Osa niistä voidaan ymmärtää psykopatologiselta pohjalta. Myötävaikuttavina tekijöinä voidaan nähdä suggestioalttius, kasvatustausta ja uskonnollisen yhteisön opetuksen sisältö sekä sosiaaliset motiivit. Myös tietämättömyys ihmisen anatomiasta ja fysiologiasta mahdollistaa ihmeen kuvan muodostumisen. "Tehtiin kuinka monta testiä vaan niin ei se uskoa parantumiseen vie pois.
Kyl mä uskon ihmeparantumisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h603639- 433546
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062811Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv462546Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629- 321493
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211469Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801251