lampun teko

haluaisin esim tehdä viinipullosta lampun mutta en tiedä mistä tälläisiä teko pakkauksia. jenkki sivuilla kyllä oli mutta entäs suomesta?
Kiitos etukäteen
31135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Tai siis ei ihan pohjaan vaan tietysti sivulle, kannattaa tehdä se niin että pitää pulloa vedessä kun poraa, niin reikä onnistuu parhaiten

    Äänestä

Suunnitellessasi valaisinta on huomioitava, että lamppu tuottaa runsaasti lämpöä ja se on päästävä tuulettumaan pois, muutoin on tulipalon vaara.

Lampun jalka ja kiinnitys on oltava tukeva, ettei valaisin kaadu,, tämäkin on vaarallinen asia.
Yksi viinipullo on kovin kapoinen lampun jalaksi, mutta tutki josko voisit yhdistää kolme pulloa yhdeksi jalaksi. Tapettiliisterillä tai puuliimalla kovetettua hiekkaa voit käyttää pulloissa painona.

Uusi valmistamasi valaisin on testattava palamattomattomassa ympäristössä ja tarkkailtava huolella sen lämpökäyttäytymistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaasiin kirjoitti:

haluaisin esim tehdä viinipullosta lampun mutta en tiedä mistä tälläisiä teko pakkauksia. jenkki sivuilla kyllä oli mutta entäs suomesta?
Kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu