Taantuma peruttu

Kauppa käy niin että suhina kuuluu!

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12894&sort=false

"Keskuspankin keräämien lainatietojen perusteella asuntomarkkinat eivät osoita merkkejä hiljenemisestä."

"Asuntokauppa ei lainatilaston valossa ole hiljennyt. Kotitalouksien asuntolainakanta kasvoi edelleen lähes 12 prosentin vauhtia. Korkotason nousu hidasti asuntolainakannan kasvua vain hivenen"
7499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Talous hammastaa. Tämä ei tosiaan voi mitenkään olla vielä se joidenkin odottama pudotusvaihe, koska irtisamonisia ei ole ja ihmisten maksukyky on ennallaan. Epätoivoisia myyjiä ei ole, joiden olisi pakko myydä. Toivottavasti ei tulekaan, vaan päästään hammastuksen jälkeen taas nousuun.

Äänestä

Tietysti maassamme on kaikki hyvin,porvarit ovat vallankahvassa,mikään ei voi mennä vikaan,vikaan,vikaan....
Sama on nähty aiemmin.Samat jonglöörit sirkuksessa,uskokoon ken tahtoo.

Äänestä
  • mitenköhän tuo suomen suuri ja mahtava hallitus mahtaa ohjata koko euroopan, jopa maailman taloutta?

    Äänestä

Laaja käsitys,tuota on erittäin helppo hieman muokata.
Kysymys kuuluukin,onko potissa korkojennoususta johtuen tuplaantuneet lainat????Varmasti,se saa tilastot näyttämään eriomaisilta!

Äänestä
  • Oletko oikeasti noin T.Y.H.M.Ä vai elätkö jossain toisessa todellisuudessa?

    "Kysymys kuuluukin,onko potissa korkojennoususta johtuen tuplaantuneet lainat????"

    Mitkä ihmeen tuplaantuneet lainat?!

    Kyseessä uudet lainat...

    Äänestä

Toiset velalliset hikoilevat ja uskottelevat kaiken olevan ok. Kuin mitään ei olisi nyt tapahtumassa. Niin, eihän bensakaan ole enää noussut kun viime sunnuntaina sitä sai 1.54 e / litra, joten taantumapeikko olikin vain juttu. Jee ! Voi voi...Mitäkön se Kauppalehti kirjoitti tänään:
"Lapsiperheet alkavat jo hakeutua velkaneuvontaan talousvaikeuksiensa takia. Lapsiperheiden Takuu-Säätiöön toimittamien takaushakemusten määrä on lähes kaksinkertaistunut alkuvuonna, Helsingin Sanomat kertoo."
Taloussanomata:

" Nyt kannattaa varautua pahaan päivään.
Kiristyvä taloustilanne on syytä ottaa huomioon omassa taloudessa. Velaksi ei kannata kuluttaa ja pahan päivän varalle on hyvä kerätä puskureita."

Jne jne mutta kuten tokaisin, toiset voivat hikoilla ihan rauhassa - mitäs ostitte!

Äänestä

, johon tullaan viittaamaan vielä monessa muuliuutisessa, vaikka juna lähtikin jo syöksyyn ajat sitten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskuspankki tiedottaa kirjoitti:

Kauppa käy niin että suhina kuuluu!

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12894&sort=false

"Keskuspankin keräämien lainatietojen perusteella asuntomarkkinat eivät osoita merkkejä hiljenemisestä."

"Asuntokauppa ei lainatilaston valossa ole hiljennyt. Kotitalouksien asuntolainakanta kasvoi edelleen lähes 12 prosentin vauhtia. Korkotason nousu hidasti asuntolainakannan kasvua vain hivenen"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu