kysyisin vaan millä tavalla voisin harrastaa liikuntaa sillai ettei haittaa kasvuu ku yritän kovin laihtuu mut oon lyhyt ja ja en haluais et kasvu tössää siihen paikkaan jos liikaa liikkuu.eli että mitä liikuntaa vois harrastaa ainaki syön hyvin etten liikkaa tai liian vähä
laihduminen
äkäkkäkääpäkätääkäplääkällää
2297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei liikunta haittaa kasvuun...Ei voi liikkua liikaa!!!!!!!!!!
Oletko tyttö vai poika?
Paras keino laihtua on, syödä terveellisesti ja riittävästi. Liikuntaa tulee harrastaa monipuolisesti. Eli salia, uimista, salibandyä, futista, sulkapalloa, tennistä, lenkkeilyä, kuntopyörää. Eli treeniä ei kannata kasata pelkästään salista ja lenkkeilystä jos ne eivät ole ne lempilajit. Sitäpaitsi nopeatempoinen tennispeli kuluttaa todella paljon kaloreita ja parantaa motoriikkaakin siinä samalla. Hyvä motoriikka auttaa sinua taas mm. paremman juoksutekniikan oppimisessa.
Jos olet poika ja haluat myös lihasta niin suosittelisin saliharjoitteluun perehtymistä www.pakkotoisto.com:n foorumeilla.
Pituuskasvu ei urheilusta kärsi kunhan vain muistat syödä riittävästi. Voit juoda toisinaan myös proteinipitoisia palautusjuomia joskus. Tämä parantaa lihasten palautumiskykyä ja antaa niille rakennusaineita, jotta ne voivat kasvaa. Jos urheilet paljon liian vähällä energiamäärällä niin lihaksesi vain palavat pois (toki myös rasva, mutta lihaksia kannattaa vaalia).
On tärkeää että kuuntelet kroppaasi. Jos olosi on todella voimaton niin ei kannata käydä kuin pienellä kävelylenkillä. Puhdittomuus on yleensä merkki siitä, että on tullut treenattua liikaa. Siis ellei vika ole motivaatiossa.