Perijät?

Äitini äiti kuoli tuossa reilu kuukausi sitten ja perunkirjoitukset olisivat ajankohtaisia. Nyt tuli sitten mieleen, että kun enoni, joka on kuollut n. 5 vuotta sitten oli lapseton, mutta naimisissa. Eli onko hänen leskensä perimässä? Omaisuutta ei ole, joten tuo ei sinänsä aiheuta närää ja äitini on ainoa elossa oleva rintaperillinen. Mutta pitäisikö meidän kenties muistaa laittaa asiakirjoihin lesken nimi muut tiedot.
5532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Koska lapsia ei ollut, niin leski ei peri ilman testamenttia.
Pitää, sillä kyllä lesken nimi näkyy virkatodistuksissa.

Äänestä
  • Sitä muistelinkin, että leski ei ole perimässä. Tietysti kaikki mahdolliset virkatodistukset on hankittu ja yllättäviäkin käänteitä mummon elämästä selvinnyt.

    Äänestä

Jos enosi eläisi, hän olisi tietysti äitinsä perillinen. Koska enosi ei elä eikä hänellä ollut lapsia, niin sinä olet ainoa perillinen.
Enosi leski ei ole äitisi perillinen.
Enon avioliitto sitä paitsi päättyi enon kuolemaan.
Jos enolla olisi ollut lapsia, he perisivät enon osuuden, ei leski.

Voit laittaa enovainajan nimen sukuselvitykseen selvyyden vuoksi ja maininnan ettei hänellä ollut lapsia. Leskenkin voi mainita.

Äänestä
  • kirjaa, vaan sukuselvityksen tekee rekisteri, missä kuollut henkilö on viimeksi ollut kirjattuna. Eli kirkonrekisteri tai väestörekisteri.

    Äänestä

Perukirjoituksessa mainitaan myös kuolleet lapset, heidän aviosuhteensa sekä heidän lapset. Tämän kuolleen enon virkatodistukset/perukirjan mistä asia ilmenee, tarvinnette siis mukaan todistamaan ettei siellä ole yllätysperillisiä.

Enon puoliso siis ei olo perillinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Almiira kirjoitti:

Äitini äiti kuoli tuossa reilu kuukausi sitten ja perunkirjoitukset olisivat ajankohtaisia. Nyt tuli sitten mieleen, että kun enoni, joka on kuollut n. 5 vuotta sitten oli lapseton, mutta naimisissa. Eli onko hänen leskensä perimässä? Omaisuutta ei ole, joten tuo ei sinänsä aiheuta närää ja äitini on ainoa elossa oleva rintaperillinen. Mutta pitäisikö meidän kenties muistaa laittaa asiakirjoihin lesken nimi muut tiedot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu