ostanko astran?

mulle kaupataan astra -99 1.6 16v. b-vectra oli aikaisemmin ja ihan ok. millainen tää astra oikein on? ja jos sitä vertaa vectraan, niin onko paljon eroja? pienempi tietysti on.
51263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Älä osta ooppelia! Vaikka japsi mielummin.

Äänestä

Jos aiot enemmänkin moottoritietä ajella niin älä osta, meillä on yksi kappale ja on konetiellä tuskaisen meluisa purkki. Myös Club-version peruspenkit ovat selälle harvinaisen epäystävälliset, Sportissa taitaa olla paremmat jakkarat.

Tuo taloudesta löytyvä kappale on kyllä toiminut oikein hyvin, tosin se on kahdeksanventtiilinen mopoversio. Muutamalla kaverilla taas meni hermo noihin 16-tappisiin, öljynsyönti oli hulvatonta ja taisi toinen tarvita kansiremontinkin jossain sadantuhannen tietämissä. Tarkkaa syytä en kyllä tiedä mutta omistaja ei ainakaan kehunut ostostaan.

Äänestä
  • "Myös Club-version peruspenkit ovat selälle harvinaisen epäystävälliset, "

    meilläkin Astra 2001 halvimman mallin kuskin penkki ei sovi vaimolle,
    muuten 1,6 ja 8-venttiilien toimiin hienosti.

    Ja aloittajalle,
    kun, noin vanha ostaa, pitäisi olla jo korjaamosetä ettei tarvis merkkihuoltoa.

    Mut harkitse Astraa, 1,6 ja 8-venttilinen, jos tavalliseen liikkumiseen otat,
    on turvallinen, hyvä ajaa ja edullinen.

    Ainoa vika on, tarkista,
    lämpöjen pitäisi pysyä noin yli 80, lähellä 90,
    nousta pitkään paikallaan olon jälkeen 95 tuulettimen pörähtää
    ja lämpöjen laskea alle 90.

    >> Jos ei pysy 80, on termostaatti rikki ja se sijaitsee pahassa paikassa,
    pitää hihnakin irrottaa, eli kallis termostaatin korjaus,

    MUUTEN astra noin vm.2001, 1,6 8-venttiilissä ei olisikaan hihnahuolia,
    KONE ei hajoa vaikka hihna katkeaa ja kestää kauan,
    vaihtovälikin on 8v ja 120 000 km, mutta kestää ainakin180 000 km.

    Äänestä

  • ajaa sen kansan auton,aatun koston suohon!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaisikohan kirjoitti:

mulle kaupataan astra -99 1.6 16v. b-vectra oli aikaisemmin ja ihan ok. millainen tää astra oikein on? ja jos sitä vertaa vectraan, niin onko paljon eroja? pienempi tietysti on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu