Tietääkö joku Espanjassa tai Etelä-Amerikassa valtion yliopistoa tai hyvin halpaa yksityistä koulua, jossa voi opiskella espanjaa?
tarkoituksena on viettää vaihtovuosi kieltä opiskellen. Tämän hetkinen kielitaitoni on vielä niin huono, että nettisivujen selailu on tuskaa.
tarkoituksena on viettää vaihtovuosi kieltä opiskellen. Tämän hetkinen kielitaitoni on vielä niin huono, että nettisivujen selailu on tuskaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kaikissa maissa, paitsi Suomessa, on ulkomaalaisen kielenopiskelu aika kallista. Siis yliopisto saattaa kylla jarjestaa kielikursseja, mutta niilla on ihan eri hinta kuin varsinaisella yliopisto-opiskelulla. Ja jos olet niin alkutekijoissa, etta et osaa lukea espanjaa, niin harkistisin opiskelua suomalaisessa kansanopistossa, joiden monelta kurssilta on sitten parin kolmen viikon ulkomailla oleskelu ja kurssi osana kurssia.
Jo yleinen parjaaminen espanjankielisessa maassa ilman kielitaitoa voi olla hankalaa, koska siella ei suinkaan puhuta englantia joka paikassa.
Käsittääkseni yliopistot ovat Espanjassa ilmaisia. Saatan olla väärässä.
Tarkoitukseni on mennä ns. freemoverina paikalliseen yliopistoon. Ainakin maissa, joissa olen opiskellut, kielikurssit ulkomaalaisillekin ovat ilmaisia.
Olen opiskellut espanjaa intensiivisesti vuoden yliopistossa ja tahti jatkuu edelleen. Lähtöä suunnittelen kahden vuoden kuluttua, joten silloin on kielikin jo paremmin hanskassa.
Niin, ja en opiskele Suomessa, joten kansanopisto-opiskelu ei ole missään muotoa mahdollista.
No mina opiskellut vain kahden maan yliopistoissa paikallsta kielta, ja vaikka muu yliopisto-opiskelu on ilmaista ovat kielikurssit ulkomaalaisille, jopa maassa asuville ulkomaalaisille, maksaneet noin 800- 1200 euroa lukukausi. Ja nain ymmartaakseni on myos Espanjassa, jossa yliopisto on ilmainen. Mutta ei siis kielikurssit.
Mika on free mover? Sellainen, jolla on jo yliopistopaikka Suomessa? eli kyse on jostain vaihtosysteemista? Jos olet yksinainen agentti ilman lahettavaa tahoa, olen varma etta joudut maksamaan ainakin jotakin. Jos et mene sitten "sisaan" suorittamaan tutkintoa kielesta. Ja silloin joudut taas todistamaan kielitaitosi etukateen.....
Missa olet saanut opiskella ilmaiseksi? Milla statuksella?
Olen juuri nyt ERASMUS-vaihdossa ja opiskelen ilmaiseksi kieltä yliopistossa (kielikurssi ulkomaalaisille).
Free mover on juuri vaihto-opiskelija jostain muusta yliopistosta eli samat säännöt pätevät tähänkin (mutta en tietenkään saisi ERASMUS-apurahaa).
No niin tulihan se sielta, olet erasumuskella vaihdossa etka siis mikaan valivuoden pitaja ilman opiskelupaikkaa Suomessa.
Jos olet vaihto-opiskelija niin silloin kurssisi ovat ilmaisia eika sinun tarvi edes tayttaa kielitestivaatimuksia kuin niiden, jotka menevat suoraan ja omin pain.
Selvyyden vuoksi. Mulla on siis ollut suomalainen FM jo valmiina ennen kuin olen itse lahtenyt enka siis ole mikaan vaihtari.
Luulisi etta suomalaisen koulusi pystyy jarkkaamaan sen espanjankielisenkin paikan. Tulee ainakin halvemmaksi. Mutta muuten olen sita mielta, etta jos ei pysty itse hommaamaan tietoa ja hoitaan paperisotaa niin sitten parempi pysya kotona. Noin nyt on kuitenkin pikkujuttuja. Ai niin teillehan on kampatkin valmiiksi katsottuna.
Kuten -ensimmäisessä- viestissäni jo mainitsin, haluan lähteä vaihtoon enkä missään vaiheessa ole puhunut välivuodesta (vääntää selvyyden vuoksi vielä kerran rautalangasta).
Kuten toisessa viestissä jo mainitsin, en opiskele Suomessa.
Eli teen maisterintutkintoa maassa x (ei Suomi) ja olen nyt E-vaihdossa maassa Y (ei edelleenkään Suomi).
Mutta hyvä. Asia selvisi. Kiitos avusta.
Nakojaan dementzia ja suomen taidon heikkeneminen vaikuttaa - luin tosiaan aluksi etta valivuosi enka siis oikein etta vaihtovuosi. sorry
freemoverina yliopistossa joudut maksamaan puolenvuoden opiskelusta n. 1000 euroa. Erasmus-vaihtopaikka on ilmaista.
Olin viime lukukauden Granadan yliopistossa. Esp. opetus ulkomaalaisille järjestetään siellä kielikeskuksessa. Siellä on sekä pelk. kielikursseja että esp.fil.opintoja ulkomaalaisille. Jos et saa vaihtopaikkaa sinne, puolen vuoden opiskelu maksaa n. 1000 euroa. Asuminen, vuokralla yksityisellä, on erittäin halpaa, n. 150/kk. Kaupunkista löytyisi myös töitä, kuten ravintoloista ja kaupoista, mutta palkka voi olla kehno. Jos sinne menee, kannattaa varustautua kunnollisesti lämpimmillä vaatteilla.
Pohjoisessa on erittäin rauhallinen paikka: Cantabrian yliopisto Santanderin kaupunkissa. Siellä on heti upea merenranta.
Myös Malagan yliopisto olisi hyvä. Niiltä kaikilta sivuilta saa myös englanniksi tarkempaa tietoa, sen jälkeen kun olet kirjoittanut yliopiston nimen ja kysyt espanol para extranjeros.