Millaisesta pidätte?

lugija

Millaisista fantasiakirjoista pidätte eniten? Onko parempi jos juoni painottuu henkilökuvauksiin, vai esim. taisteluihin ym.? Entä kirjan pituus?

Itse tykkään lukea 200-400 sivuisia fantasiakirjoja, joissa juonta elävöitetään kokoajan :)

Mitä kaikkea muuta hyvä fantasiakirja mielestänne sisältää?

5

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollut kaikkein mieleen painuvin fantasia kirja jonka olen lukenut

      sivuja : 907

      tapahtuma lajit:
      seikkailu,taistelut,kokoontumiiset yms

      ja sitten vielä tolkienin silmarillion ,se oli joteinkin niin elämys lukea englanniksi ensimmäisellä kertää 12v

    • umpahpah

      Minusta pituudella ei ole mitään väliä, kuin siinä mielessä että jos kirja on hyvä, sen maailmassa viihtyy tietysti mahdollisimman kauan.

    • dragownia

      Ehdoton suosikkini (ja suosittelen muillekkin) on Terry Pratchettin Kiekkomaailmaan sijoittuvat kirjat. Niissä on nokkelaa huumoria, loistavia henkilöhahmoja ja älykkäästi kehiteltyjä tarinakuvioita. Hän ottaa tuttuja tarinoita ja muuntaa ne hienosti uusiksi, kääntää tavalliset asiat nurinniskoin ja pöllyttää ummehtuneita ajatuksia ja (mukamas) kiveen kirjoitettuja käsityksiä. Mielestäni paras hahmo on Kuolema, se miten hän yrittää ymmärtää kuolevaisten elämää ja ajattelua, ja jatkaa sinnikkäästi vaikkei omat yritykset juuri tuota toivottua tulosta. Selitykset siihen miksi jotkin asiat ovat kuin ovat, saavat hauskoja versioita ja kannustavat itseäänkin miettimään "tämä on näin, mutta ehkä olisi toinenkin tapa...". Kirjojen sisältö on yhtä värikästä kuin kansien kuvituskin, kannattaa kokeilla ja "maistella" muutama sivu, jos vaikka ahmiikin koko kirjan samantien :)

    • fantasiakirjoissa...

      eniten siitä että niissä tapahtuu kaikkea jännittävää ja niissä kerrotaan rakkaudesta. Olen ihan hurahtanut Stephenie Mayerin Houkutukseen ja luen juuri sen jatko-osaa Uuttakuuta.

    • DragonLance fanii

      DragonLancen Kaksosten trilogia on ehdottomasti paras, ja myös varmaankin kaikki J. R. R. Tolkienin kirjat :D pituus on niin ja näin; mitä pitempi kirja sen parempi, mutta jos on huono kirja niin mieeluummin lyhyt semmonen :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8495
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4598
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      57
      3669
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3156
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2920
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2626
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2083
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2066
    Aihe