Oletteko te kaasona antaneet lahjan morsiusparille? Jossakin kuulin ettei kaaso ja bedtman antaisi lahjaa, mutta toisaalta itse kaasona kuitenkin tunen tavan outona jos ei muista ollenkaan.. Meillä hääpari haluaa lahjat rahana niin silti olen ajatellut muistaa ja mikä olisi sopiva summa?
lahja kaasolta
7
1656
Vastaukset
- mittään
oon menos naimisiin parin kk:n päästä. En minä tai me ainakaan ooteta mitään kaasolta ja bestmanilta. Päin vastoin on mietitty millä tavoin muistamme heitä heidän panostuksestaan onnistuneiden ja ikimuistoisten juhlien puolesta.
- kerta
(kaasona neljä kertaa) hankkinut lahjan / osallistunut kimppalahjaan siinä missä muissakin häissä - muu ei olisi tullut mieleenikään!?
- tili tyhjänä
Minä olen vähän sitä mieltä, että kukin kykynsä (tilinsä) mukaan.
"Köyhdyin" kaasoilussa n. 700 euroa. Kyse on hyvästä ystävästä joten ei haittaa vaikka budjetti menikin tiukille.
Siinä vaiheessa tuntui kuitenkin pahalle, kun morsian kyseli lahjapöydän ääressä, mikä on minun tuomani lahja. Pikku lahjani meni hääleikin myötä hääparille joten pöytään ei jäänyt laitettavaksi mitään. Vaikka maksoin lisäksi hotellin, jossa morsian yöpyi häitä edeltävän yön (kaason eli minun kanssa) niin olo oli moukka! :-D - -ritu-
Kun olin kaasona yhdessä kaverini kanssa, ostimme yhteisen lahjan, josta jäi kiva muisto morsiusparille, mutta ei ollut mitään kallista.
- oli sillä lailla
että ollessani kaaso, annoimme bestmanin kanssa morsiusparille seuraavat lahjat (itse häälahja oli erikseen):
morsian sai lahjapaketin, ja samoimme että sinne oli laitettu jotain mitä voi pitää sitten hääyönä päällänsä... No, laatikossa oli silkkipapereihin käärittynä Ei-mitään :) eli juju oli tyyliin, että eihän hääyönä tartte mitään vaatetta :)
Ja bestmanille annoimme morsiammen polttareista jääneistä leikkipillereitä purkillisen ja sanoimme, että jos tarttee lisätehoa hääyönä, niin tässä olis ;) Ja purkki liityi siihen, että morsian oli vastikään valmistunut lähihoitajaksi ja siihen oli reseptimuotoon kirjoitettu jotain ja sisältö oli ranskanpastilleja.
Eli ihan leikkimielellä jotain voi antaa, mutta nykyään kun kaasolta ja bestmanilta vaaditaan vaikka mitä, niin nykyään olen nähnyt, että hääpari antaa lahjoja kiitokseksi heille.- että pääsi
ihan bestman hoitelemaan morsiamen hääyönä =)
- hups
että pääsi kirjoitti:
ihan bestman hoitelemaan morsiamen hääyönä =)
siis bestman antoi tuoreelle aviomiehelle sen pilleripurkin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909